کد خبر: ۵۶۲۴۷
تاریخ انتشار: ۰۴ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۵

یک نماینده مجلس : مشکل مردم مشکل معیشتی است نه عقب جلو بودن روسری

جلیل رحیمی جهان‌آبادی، امروز در مجلس با ذکر این موضوع که گشت ارشاد یک عامل خودبراندازی است نه هدایت کننده مردم به دین گفت: این رفتار تحریک‌کننده مردم است که مقابل مجلس تجمع کنند و درگیری درست کنند.

یک نماینده مجلس : مشکل مردم مشکل معیشتی است نه عقب جلو بودن روسری

به گزارش تجارت امروز؛ جلیل رحیمی جهان‌آبادی، نماینده مجلس شورای اسلامی، امروز در صحن علنی با ذکر این موضوع که بیش از یکسال است از تصویب واردات خودرو می‌گذرد تاکنون این مورد صورت نپذیرفته است.
جلیل رحیمی جهان‌آبادی، نماینده مجلس شورای اسلامی، گفت: امروز یکسال است واردات خودرو را تصویب کردیم، ۱۰ بار در مجلس تصویب شد یکی از این‌ها بپرسد چرا اجازه نمی‌دهند واردات خودرو انجام شود؟ چرا خودرو را ۶ الی ۷ برابر به مردم می‌فروشند؟ چرا اجازه نمی‌دهند مردم خودروی درست و حسابی سوار شوند؟ مشکل کشور این‌هاست مشکل کشور این نیست که یک کسی روسری‌اش عقب یا جلو است.
این نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: من نماینده یک شهر مرزی هستم سوال دارم ۵ میلیون افغانستانی از کجا به این کشور آمده است؟ اگر نیروی انتظامی اینقدر نیرو دارد که در میدان انقلاب و تجریش چندین ون ردیف می‌کند، مرزها چرا باز هستند که ۵ میلیون افغانستانی وارد این مملکت شوند؟ آقای وزیر کشور می‌گوید آسیب امنیتی نیست! این آسیب امنیتی نیست؟ کسی که نه شناسایی‌اش کرده‌ای، کسی که نه می‌دانی کیست، نه می‌دانی کجا ساکن است، نه می‌دانی چه ارتباطات فکری دارد، نه می‌دانی چه وضعیتی دارد، این آسیب امنیتی نیست؟ نیروی انتظامی و وزیر کشور به این‌ها حساس نیستند اما به مردمی که به خرید می‌روند به مردمی که دست زن و بچه‌شان را گرفتند و قدم می‌زنند و ممکن است حجاب‌شان طبق استاندارد ما نباشد، که این استاندارد را هم ما تعریف کردیم که اگر طبق استاندارد راه نرفت، باید چندین ون پلیس در یک میدان جمع شود؟ این رفتار ضدامنیتی است. این رفتار تحریک‌کننده مردم است که مقابل مجلس تجمع کنند و درگیری درست کنند.
 
جلیل رحیمی جهان‌آبادی، اضافه کرد: به همراه خانواده به قصد خرید در یکی از میدان‌های شهر تهران برای خرید رفته بودم تعداد بسیار بالای خودروهای ون نیروی انتظامی بدون داشتن آرم گشت ارشاد روی ماشین، همچنین تعداد زیادی خودروهای معمولی پلیس و تعداد زیادی نیروی پلیس در خیابان بودند و این موضوع به حدی بود که عبورومرور عابران و خودرو ها را دچار مشکل کرده بود.
 
عضو کمیسیون امنیت ملی نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: سوالی که اینجا اهمیت دارد این است که شکل رفتاری ارشاد در مقابل مردم به معنی است؟ هیچ کجای عالم و در هیچ کشوری دولت و حکومت با حداقل عقلانیت هم نمی‌آید چنین رفتاری را انجام دهد تا مردم را مقابل خودش قرار دهد. انجام رفتاری که در مردم باعث ایجاد ترس و ناامنی می‌شود. من نمی‌دانم سر منشا این تصمیمات کیست؟ و به دستور چه کسی مجوز صادر می‌شود؟ طراح و فکرکننده پشت این ماجرا کیست که این رفتارها در کشور اتفاق می‌افتد!
 
این عضو کمیسیون امنیت ملی ادامه داد: رئیس اطلاعات نیروی انتظامی به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی آمد و گفت ما گشت ارشادی در کشور نداریم و فقط حضور میدانی داریم اما ما نمی‌دانستیم حضور میدانی یعنی چه؟ به عقیه بنده این رفتارها نه از روی کارشناسی است، نه عاقلانه و نه منفعتی به حال نظام دارد.
 
رحیمی جهان‌آبادی خاطرنشان کرد: ما کشوری هستیم که بیش از ۳ هزار سال سابقه مدنیت و شهرنشینی داردیم. اگر تاریخ ایران و تاریخ اسلام را مطالعه و بررسی کنید، خواهید دید جامعه ایرانی جامعه اخلاق‌مدار و دین‌مداری بوده است. ولله ما نیاز به گشت ارشاد برای هدایت نداریم. ما نیاز به گشت ارشاد برای مسلمان شدن نداریم. این جامعه قبل از انقلاب اسلامی مسلمان بوده است و بدون گشت ارشاد هم مسلمان بوده است، اما این رفتارها جز دوری مردم از حکومت، جز دوری مردم از دین، جز زده شدن نسل جوان از دین حاصلی ندارد. ما این را به چه زبانی باید بگوییم؟ به چه کسی باید بگوییم که بشنود؟
 
این‌ نماینده مجلس با بیان این‌که ما منتخب مردم هستیم و زدن حرف دل مردم با ماست، تاکید کرد: ما نمی‌گوییم خدایی ناکرده کسی ترویج فساد کند، ما با فساد و رفتارهای غیراخلاقی مخالف هستیم ولی شیوه جذب مردم این رفتارهای پلیسی نیست.
وی اظهار داشت: در یکی از میادین شاید برای مدت کوتاهی که من برای خرید با خانواده رفته بودم واقعا تردد خودرو و مردم از لابه‌لای پلیس مشکل شده بود، این چه شیوه رفتاری است؟ مسئولیت گشت ارشاد را نه پلیس بر عهده می‌گیرد، نه ریاست جمهوری بر عهده می‌گیرد، نه قوه قضائیه بر عهده می‌گیرد و نه هیچ کس به عهده نمی‌گیرد اما این شیوه اجرا می‌شود. چه کسی مسئول این رفتارها است؟
 
نماینده مردم تایباد در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که من به عنوان نماینده ملت فکر می‌کنم مجلس در نظارت ضعیف عمل می‌کند، عنوان کرد: مجلس باید از حقوق، حریم و آسایش روانی ملت دفاع کند. مجلس باید از این ملت در برابر این رفتارهای خودسرانه‌ای که باعث دوری مردم از دین و افزایش مهاجرت می‌شود و باعث می‌شود کشور از هر نظر آسیب ببیند، دفاع کند.
 
وی تاکید کرد: مجلس اگر از حقوق ملت دفاع نمی‌کند، خاصیتش چیست؟ دلیل تشکیل‌اش چیست؟ من نماینده شهرستانی و از یک استان مرزی آمده‌ام و هیچ‌وقت هم از حقوق ملت کوتاه نیامده‌ام و همیشه هم دفاع کردم. درحال حاضر هم معتقدم در مسئله گشت ارشاد این رفتارها، آسیب‌زا هستند و تنش ایجاد می‌کنند. من فکر می‌کنم‌ اراده‌ای وجود دارد که تنش بین ملت و حاکمیت را بیشتر کند و نمی‌دانم به چه علت است؟ و این امر را یک نوع خودبراندازی و آسیب می‌دانم و نمی‌دانم به چه علت این اتفاقات می‌افتد اما در کشور در حال رخ دادن است.
 
رحیمی جهان‌آبادی عنوان کرد: شما زمانی می‌گویید تذکر لسانی است اما تعداد مأمور و ماشین و حضور میدانی شما به نحوی است که ملت را تحریک می‌کند. هر کجای عالم این میزان پلیس را در خیابان ببینند، مردم واکنش نشان می‌دهند. این مردم نه مشکل روانی دارند، نه مشکل روحی دارند، نه فساد گسترده اخلاقی دارند. این چه رفتاری است که با مردم انجام می‌شود؟
 
این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ادامه داد: کجای عالم یک دولت این رفتار را با شهروند خودش انجام می‌دهد که با ما انجام می‌دهند؟ آن هم هنگامی که شرایط خاصی وجود ندارد. یک زمانی است کودتایی در کشور رخ داده، یک زلزله‌ای آمده و نیروهای امدادی به خیابان آمده‌اند، یا جنگی روی می‌دهد و پلیس برای دفاع از ما آمده است، ولی مردم عادی به خرید می‌روند شما ۲۰ تا پلیس و غیرپلیس را می‌گذارید، این کار جز این که روی اعصاب مردم راه برود و روی روان مردم اثر بگذارد، چیز دیگری ندارد!
 
وی یادآور شد: در حال حاضر مردم با قبض‌های گاز، آب، برق، اجاره مسکن، رهن خانه، بیکاری جوانان و بچه‌های تحصیکلرده‌شان که روی دست خانواده‌ها مانده دست و پنجه نرم‌ می‌کنند. به والله این کمرشکن شده است، این کشور مشکلش این نیست که نیروی انتظامی به خیابان بیاید.
 
 
وی با اشاره به این‌که آثار امنیتی سال قبل هنوز جمع نشده است، گفت: روی روح و روان این مردم راه نروید که این کار اشتباه است. مردم مشکلات اقتصادی دارند، شما آمار مهاجرت را مشاهده کنید، چه نخبگانی از این کشور می‌روند. این‌ها را به کجا و به چه کسی بگوییم؟
 
 
این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی یادآور شد: والله قسم جامعه ایرانی قبل از جمهوری اسلامی هم اخلاق‌مدار و دین مدار بوده است. کسانی که شهید شدند تربیت‌یافته جمهوری اسلامی نبودند، تربیت یافته فضای غیراخلاقی قبل از انقلاب بودند، چرا؟ چون خانواده‌ها بچه‌های‌شان را تربیت کردند، این را باید به خانواده‌ها واگذار کنیم خانوادهای ما اخلاق‌مدار، دین‌مدار و قرآن‌باور هستند.
 
این نماینده در انتهای صحبت هایش افزود: اکنون در که ایام محرم هستیم چه اجبار باشد چه نباشد، آن کسی که احترام برای امام حسین (ع) قائل است، برای عزاداری می‌رود. آن کسی که احترام به دین دارد، برای رفتار خودش قوانینی دارد، این دست از موضوعات را ما نمی‌دانیم به چه کسی بگوییم. نکته جالب این  است که هیچ کسی مسئولیت این رفتار پلیس را قبول نمی‌کند حتی خود پلیس هم قبول نمی‌کند، قوه قضائیه و دولت نیز از زیر بار مسئولیت آن شانه خالی می‌کنند و تنها آقای حسین شریعمتداری در کیهان است که قبول این رفتار را قبول کرده است.

پایان مطلب/س.آ

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما