کد خبر: ۵۶۳۳۰
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۸

حضور سخنگوی شورای نگهبان در جمع دانشجویان دانشگاه اهواز

دکتر هادی طحان‌نظیف سخنرانی خود را درجمع دانشجویان بسیجی با مضمون به تصویب رسیدن اصلاحیه قانون انتخابات مجلس در روزهای اخیر انجام داد.

حضور سخنگوی شورای نگهبان در جمع دانشجویان دانشگاه اهواز

به گزارش تجارت امروز؛ عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان در دانشگاه شهید چمران اهواز درحضوردانشجویانی که دوره تشکیلاتی "الصافات" را گذرانده بودند، گفت: این کشور برای آبادانی آینده‌اش نیاز به جوانان بابصیرت‌ و مطالبه‌گر دارد. لذا این قشر باید میزان اشراف خود بر موضوعات داخلی و بین‌المللی و سطح اطلاعات خود را افزایش دهد.
 
دکتر هادی طحان‌نظیف سخنرانی خود درجمع دانشجویان بسیجی را با اشاره به تصویب اصلاحیه قانون انتخابات مجلس در روزهای اخیر اینگونه بیان کرد: اصلاح قانون انتخابات را در راستای حقوق مردم و داوطلبان ارزیابی می‌کنیم. به نظر می‌رسد برخی از کسانی که آن را نقد می‌کنند، محتوایش را نخوانده‌اند.
سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: قانون جدید انتخابات فقط یک به روز رسانی بر اساس شرایط و مقتضیات روز است و چیزی بیشتر نیست. البته باید اطلاعات بیشتری در مورد آن وجود داشته باشد.
 
سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به اینکه حدود 16 هزار نفر برای نمایندگی مجلس در انتخابات سال 98 ثبت نام کردند، گفت: صرف نظر از خوب یا بد بودن این تعداد، زمان رسیدگی به این ثبت نام ها فرا رسیده است و مهلت آن باید به این صورت تعیین شود. به شرح زیر است: متناسب با تعداد متاسفانه قانون قبلی مهلت خیلی کوتاهی داشت.
 
وی افزود: در قانون جدید فرآیندهای پیش ثبت نام در نظر گرفته می شود تا افرادی که شرایط اولیه شرکت در انتخابات از جمله مدارک تحصیلی، سن و نداشتن سابقه قضایی معتبر را ندارند از شرکت در انتخابات جلوگیری شود. " او اضافه کرد. پس از طی مراحل، وضعیت گذشته مرتب می شود و افراد با شرایط عینی و رسمی می توانند به راحتی ثبت نام کنند.
 
این عضو حقوقدان شورای نگهبان طی کردن این فرآیند برای افراد را بسیار کم‌هزینه‌تر از نشستن مهر ردصلاحیت بر پیشانی آن‌ها دانست و خاطرنشان کرد: آنچه اصلاح شده به‌روزرسانی قانون انتخابات نسبت به تحولات و شرایط روز است و تا فراهم آمدن یک‌ قانون کامل فاصله داریم.
  
دکتر طحان‌نظیف بیان کرد: شورای نگهبان در مرحله پیش ثبت‌نام وارد بحث بررسی صلاحیت‌ها نخواهد شد و تنها مدارک شکلی و عینی افراد توسط نهادهای مورد استعلام بررسی خواهد شد.
 
وی همچنین گفت: افرادی می‌توانند در مرحله بعد اقدام به ثبت‌نام کنند که مدارک‌شان در این مرحله تایید شده باشد.
 
سخنگوی شورای نگهبان روشن‌تر شدن وضعیت تبلیغات در فضای مجازی‌ را از جمله مزایای اصلاحیه جدید قانون انتخابات دانست و تصریح کرد: جریانات دانشجویی و مطالبه‌گر باید این مسائل را بدانند و با آگاهی آن را برای دیگران تبیین‌ کرده یا خودشان تحت‌تاثیر نقدهای غیرمنصفانه قرار نگیرند و البته وضعیت کاملتر و بهتر را مطالبه‌ کنند.
 
دکتر طحان‌نظیف درباره ردصلاحیت برخی افراد در دوره‌های مختلف انتخاباتی هم اظهار داشت: شورای نگهبان بر اساس استعلامات‌ مراجع‌ قانونی اظهارنظر می‌کند و خودش دارای نظام تحقیقاتی مستقل نیست.
 
وی افزود: طبیعی است که یک نفر در انتخابات‌ مجلس تایید شود ولی در ریاست‌جمهوری‌ این اتفاق‌ رخ ندهد، چون هر انتخابات و هر قانون شرایط خاص خود را دارد اما در کل دانستن این نکته مهم است که دلایل ردصلاحیت افراد به اطلاع خودشان رسانده می‌شود ولی درباره انتشار عمومی این دلایل نیازمند مجوز قانونی هستیم.
 
دکتر طحان‌نظیف در پاسخ به انتقاد یکی از دانشجویان درباره تایید صلاحیت برخی افراد در دوره‌های مختلف‌ انتخاباتی هم تاکید کرد: مبنای ما در شورای نگهبان همان چیزی است که قانون مشخص کرده لذا ما خارج از وظایف‌ خودمان ورود‌ نمی‌کنیم. مثلا قانون هیچ‌گاه از ما نخواسته که برنامه یک‌ کاندیدا یا میزان توانمندی وی برای اجرای شعارهایش را بررسی کنیم. این کار بر عهده مردم است.
 
وی در خصوص نظارت استصوابی هم گفت: شورای نگهبان‌ در انتخابات‌ به عنوان یک ناظر آگاه و فعال عمل می‌کند. نظارت استصوابی یعنی نظارت دارای ضمانت اجرا و در جاهای مختلف هم وجود دارد. نظارت در انتخابات اگر عام یعنی در همه مراحل و استصوابی یعنی موثر و دارای ضمانت اجرا نباشد، کارکرد خودش را از دست خواهد داد.

پایان مطلب/س.آ

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما