کد خبر: ۵۶۳۵۷
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۵

بدهی دولت به پالایشگاه‌های نفتی کشور

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت: برای مسئله بدهی‌های انباشته و قابل توجه دولت به پالایشگاه‌ها، 3 راهکار به دولت ارائه داده‌ایم.
بدهی دولت به پالایشگاه‌های نفتی کشور

به گزارش تجارت امروز؛ دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت با حضور در جمعی از خبرنگاران از میزان پرداختی مالیات پالایشگاه‌ها گفت: میزان پرداختی مالیات پالایشگاه‌های نفت به صورت مستقیم در سال 1401 چیزی در حدود 48 هزار میلیارد تومان رسید که رقم بسیار بالایی است.
 
ناصر عاشوری گفت: از سوی دیگر، پالایشگاه‌های کشور 157 هزار میلیارد تومان از دولت طلب دارند که بیشتر این مطالبات، مربوط به سال‌های 1400 و 1401 است.
 
عاشوری با اعلام اینکه "تولید روزانه بنزین کشور بین 110 تا 115 میلیون لیتر متغیر است"، گفت: برآورد می‌شود که میزان ناترازی بنزین، روزانه 10 تا 15 میلیون لیتر است که رقم بالایی است و مسئولان باید برای کنترل مصرف فکری کنند، از جمله روند مصرف خودروهای تولیدی که بسیار پرمصرف هستند، اصلاح شود.
 
وی ادامه داد: پالایشگاه مهر خلیج فارس که با خوراک 130 هزار بشکه میعانات گازی در حال احداث است، به پیشرفت 43درصدی رسیده است و با به مدار بهره‌برداری وارد شدن این پالایشگاه، مسئله ناترازی بنزین رفع می‌شود و به هم‌ترازی تولید و مصرف بنزین خواهیم رسید.
 
دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت تصریح کرد: اگر تأمین مالی این پالایشگاه به‌موقع انجام شود، سال آینده شاهد بهره‌برداری از آن خواهیم بود اما متأسفانه از مصوبه تخصیص 500 میلیون دلاری به این پالایشگاه، تا امروز هیچ پرداختی صورت نگرفته است.
 
عاشوری با بیان اینکه "برای مسئله بدهی‌های انباشته و قابل توجه دولت به پالایشگاه‌ها، 3 راهکار به دولت ارائه داده‌ایم"، گفت: یکی از راهکارها، صدور مجوز فروش برخی از فرآورده‌های نفتی مثل گاز مایع، نفت سفید و نفت کوره به پالایشگاه‌ها است که طی هفته‌های اخیر، مجوز فروش گاز مایع مازاد بر نیاز داخلی را به پالایشگاه‌ها داده‌اند.
 
وی افزود: صدور مجوز دریافت نفت‌خام و میعانات برای فروش از سوی پالایشگاه‌ها، مازاد بر 2.2 میلیون بشکه‌ای که هم‌اکنون به پالایشگاه‌ها تحویل می‌شود، راه‌کار دیگری است که مطرح شده و همچنین، تهاتر بدهی‌های مالیاتی با مطالبات از دولت، راهکار دیگری است که منتظریم مجوز آن صادر شود.


پایان مطلب/س.آ

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما