کد خبر: ۵۶۳۸۲
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۴

افت دوره ای بورس برای پنجمین بار

ریزش بازار سرمایه در تاریخ 17 اردیبهشت سال 1402  کندل نزولی بدی را ثبت کرد‌. پس از چنین ریزشی شاخص بورس همچنان نتوانسته به دوران قبل خود باز گردد.

افت دوره ای بورس برای پنجمین بار

به گزارش تجارت امروز؛ نوسانات دوره‌ای بازار بورس از ماه دوم سال جاری به صورت نمودار دوره‌ای در هفدهم هر ماه است که باعث ناراحتی سرمایه گذاران این بازار شده است. اوج این کنش‌ها زمان به ثبت رسیدن مصوبه نرخ خوراک پتروشیمی‌ها بود، این مصوبه در تاریخ هفدهم اردیبهشت سال 1402 به ثبت رسید. احتمال دسترسی برخی افراد به اطلاعات نهانی را در میان سرمایه گذاران تشدید کرد معامله گران معتقد بودند که احتمالا افرادی به مصوبات جلسه هیات وزیران دسترسی داشته اند که در تاریخ هفدهم به صورت گروهی و همزمان از بازار خارج شدند.‌

بدبینی سهامداران در نهایت مسئولان را به میدان آورد و چندی پیش امیرمهدی صبائی سخنگوی سازمان بورس از تخلف پنج کارگزاری در روزهای میانی اردیبهشت خبر داد و در توییتی اعلام کرد که ۴۰ کد مظنون بر اساس الگوی رفتاری مشکوک شناسایی شده و جهت بررسی های دقیق تر به دادستانی معرفی شده اند.

اما به نظر می رسد سقوط بازار فقط به معاملات هفدهم اردیبهشت معطوف نمی‌شود و همچنان ادامه دارد. روز سه شنبه هفدهم مرداد نیز بازار سرمایه پس از چند روز افزایش، با رشد عرضه و توقف رشد روبه رو شد و در روز قبل کاهش یافت. بررسی دقیق تر شاخص کل ولی از یک طلسم رونمایی می‌کند. بازار سرمایه که در تاریخ هفدهم اردیبهشت ماه فرو ریخته است پس از آن در هر ماه در همان تاریخ کندل نزولی زده و با افزایش عرضه مواجه شده است.

بررسی سه ماه گذشته رفتار شاخص بورس نشانه‌هایی از دستکاری شدن، دارد. اصلاح شاخص تقریبا از هفدهم هر ماه شروع شده و شاخص کل بورس و بازار سرمایه وارد روند اصلاحی شده است.‌ در همان بازه زمانی در مرداد نیز بورس تهران پس از چند روز افزایش دچار اصلاح شده است. به نظر می رسد شاخص کل برای صعودی شدن در کوتاه مدت اول باید طلسم اصلاح خود در ماه‌گرد سقوط هفدهم اردیبهشت رابشکند و در ادامه نقشه اصلاح عمیق تری را مانند روال سه ماه قبل در سر نداشته‌باشد.‌ شاخص کل در نزدیکی حمایت ۳۸ درصدی فیبوناچی قرار دارد که اولین مقاومت پیش روی آن محدوده دو‌میلیون و ۵۰ هزار واحدی می باشد درغیر اینصورت در صورت گرفتاری شاخص کل در طلسم ماه‌گرد، حمایت های یک میلیون و ۹۵۰ هزار واحد و حمایت ۵۰ درصد فیبوناچی در محدوده یک میلیون و ۸۸۰ هزار واحد مهم ترین حمایت های پیش روی شاخص کل هستند.

نرخ دلار در بازارهای جهانی

دلار آمریکا روز قبل به حمایت ابر کومو برخورد کرد و به بالا برگشت ولی مدتی است در یک بازه چهارصد تومانی رنج شده است محدوده حمایتی چهل و نه هزار و ۲۰۰ تومان و مقاومت ۴۹ هزار و ۶۰۰ تومان سقف و کف دلار در کوتاه مدت است که نحوه واکنش دلار به این سطوح جهت حرکتی آن را در کوتاه مدت مشخص خواهد کرد.


سکه رفاه از بازار پیشی گرفت

هرچند رکود در بازار ارز و سکه حکمفرما شده ولی جهت انتظارات در این بازارها در حال گردش است و انتظارات نزولی در حال کم رنگ شدن است. سکه رفاه روز قبل از سکه امامی در بازار پیشی گرفت و قیمت آن بالاتر از سکه بازار قرار گرفت. با این حال سکه رفاه حمایت های ۲۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و حمایت ۲۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان را پیش رو دارد و اگر همچنان در ادامه بالاتر از بازار آزاد معامله شود می تواند به معنای تقویت انتظارات صعودی در میان معامله گران تلقی شود. محدوده ۲۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان مقاومت پیش روی سکه رفاه است.

پایان مطلب/س.آ

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما