کد خبر: ۵۶۴۱۱
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۰

چگونه وارد بازار بورس شویم ؟

در این مقاله قصد داریم به شما بگوییم چگونه وارد بازار بورس شویم و از چه طریقی در سایت خریدوفروش بورس ثبت‌نام کنیم. همچنین به موضوعاتی همچون سرمایه و شناخت این بازار مالی نیز می‌پردازیم.

چگونه وارد بازار بورس شویم ؟

به گزارش تجارت امروز؛ برای ورود به بازار سرمایه باید ابتدا آن را وارسی کنیم تا در موقعیت مناسب بتوانیم وارد این بازار سرمایه‌گذاری شویم و همچنین آموزش‌دیده باشیم چگونه وارد بازار بورس شویم تا ضرر و زیان ناشی از آن را کاهش دهیم. به‌طورکلی برای وارسی یک بازار سرمایه‌گذاری از دیدگاه متقاضیان خرد، باید به فاکتورهایی مانند مقدار بازدهی، انواع گزینه‌های سرمایه‌گذاری، نقد شوندگی و قابلیت سرمایه‌گذاری با حداقل میزان پول توجه کرد. در نمودارهای زیر بازدهی بازارهای مختلف در طی ۵ سال گذشته نمایش داده‌شده است.

چگونه وارد بازار بورس شویم ؟

در حال حاضر بیشتر از ۷۰۰ نماد در بورس فعالیت می‌کنند که شما می‌توانید بسته به میزان سرمایه اولیه و برآورد خودتان در آن‌ها سرمایه‌گذاری کنید. برخی از نمادها نظیر اوراق خزانه اسلامی، نیاز به ریسک‌پذیری بالایی ندارند و می‌توان برای شروع روی آن حساب کرد. همچنین این نماد حدود بازدهی ثابتی دارد و برخی همچون سهام شرکت‌ها، بازدهی بالایی داشته و به طبع ریسک بیشتری را نیز متوجه سرمایه‌گذاران می‌کنند. در ادامه با ما همراه باشید تا به شما بگوییم چگونه وارد بازار بورس شویم.

چگونه وارد بازار بورس شویم؛ کد بورسی چیست؟

در ابتدا ورود به این بازار باید کد بورسی یا کد معاملاتی دریافت کنیم تا مجاز به خریدوفروش بازار بورس اوراق بهادار باشیم. کد بورسی یک شماره منحصربه‌فرد برای هر شخص است که مجوز ورود به این بازار است.

کد بورسی چگونه کار می‌کند؟

کد بورسی به‌گونه‌ای شمارا در این سیستم برای شناسایی بدون مشکل هر فرد طراحی‌شده است. مثلاً ممکن است هزاران احمد احمدی در ایران وجود داشته باشند نام پدرشان نیز مشابه باشد. زمانی که بخواهیم از میان این‌همه تشابه اسمی یک فرد مشخص را پیدا کنیم، از اعداد کمک می‌گیریم؛ چراکه کد ملی هیچ دونفری یکسان نیست.

فعالیت در بازار بورسی علاوه بر نام و نام خانوادگی فرد، کد بورسی هم دارند که شناسه اصلی آن‌ها در سایت کارگزاری محسوب می‌شود.

چگونه کد بورسی را دریافت کنیم؟

اینکه چگونه وارد بازار بورس شویم و کد بورسی را دریافت کنیم در زمان حال به دلیل ایجاد امکان ثبت‌نام غیرحضوری و طی کردن تمامی مراحل به‌صورت اینترنتی به فرآیندی آسان و کم‌هزینه تبدیل‌شده است. این در صورتی است که به اینترنت دسترسی داشته باشید، مدارک موردنیاز احراز هویت را اسکن کرده و بار گزاری کنید که در ادامه تمامی مراحل را به شما توضیح می‌دهیم.

چگونه وارد بازار بورس شویم ؟

دریافت کد بورسی و ثبت‌نام در کارگزاری به ترتیب مراحل زیر است:

ثبت‌نام در سامانه سجام، احراز هویت، دریافت کد بورسی، ثبت‌نام در کارگزاری و اخذ کد آنلاین

این کد برای افراد حقیقی و اشخاص حقوقی قابل دریافت است. بااینکه دریافت کد بورسی برای شرکت‌ها یا اشخاص حقوقی تفاوت آن‌چنانی با انجام این کار برای اشخاص حقیقی ندارد، اما در

این مقاله به آموزش دریافت این کد برای اشخاص حقیقی می‌پردازیم.

باید کد بورسی از طریق کارگزاری‌های معتبر دریافت شود. برای دریافت کد بورسی باید از طریق کارگزاری‌های رسمی، معتبر و مورد تائید سازمان بورس اوراق بهادار کشور اقدام کنید.

در انتخاب کارگزاری موارد زیر را در نظر داشته باشید.

در حال حاضر ۱۰8 کارگزاری رسمی و مورد تائید سازمان بورس اوراق بهادار در کشور داریم. اینکه کدام را انتخاب کنیم و چگونه وارد بازار بورس شویم انتخابی است که نیازمند تحقیق است چراکه برخی از آن‌ها بزرگ‌تر و شناس تر هستند.البته این نکته را در نظر داشته باشید که ورود به بازار بورس و انجام معامله در آن، بدون استفاده از کارگزاری غیرممکن است.

چگونه وارد بازار بورس شویم ؟

نکات حائز اهمیت در انتخاب کارگزاری مناسب برای فعالیت بورسی شما می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

توجه داشته باشید رقابت بین کارگزاری‌ها وجود دارد و به همین علت کارگزاری‌ها در تلاش برای ارائه خدمات بیشتر برای جذب فعالان بورسی که تازه به دنبال یادگیری این هستند که  هستند. برخی از این موارد امکان آموزش رایگان بورس و حتی خدمات‌ سبد گردانی اشاره کرد. در زمان انتخاب کارگزاری مدنظرتان، دقت کنید که گزینه نهایی، خدمات موردنیازتان را هم ارائه کند.
سامانه آنلاین قدرتمند از نکات بسیار مهم در انتخاب کارگزاری است تا در زمان انجام فعالیت بورسی خود دچار قطعی و جا ماندن از نوسان بازار بورس به‌خصوص در زمان خریدوفروش سهام خود نشوید. در پایان مقاله که یاد گرفتیم چگونه وارد بازار بورس شویم باید کارگزاری‌ را انتخاب کنیم که سامانه آنلاین قدرتمندی داشته باشد.

بااین‌حال کارگزاری که در ابتدا در آن ثبت‌نام کردید همیشگی نیست و قابل تعویض است و می‌توانید از همه آن‌ها به‌صورت هم‌زمان خدمات دریافت کنید. اما به این موضوع توجه داشته باشید که کد بورسی  را تنها یک‌بار می‌توانید دریافت کنید و احتیاجی ندارید که با هر ثبت‌نام در بورس منتظر دریافت کدی جدید باشید. اتفاقاً با داشتن کد بورسی، فرایند ثبت‌نام با سرعت بسیار بیشتری انجام می‌شود.

مدارک موردنیاز برای احراز هویت در سایت کارگزاری موردنظر:

اسکن شناسنامه (شامل صفحه اول و صفحات توضیحات) اسکن کارت ملی (اگر شما هم در انتظار دریافت کارت ملی هستید، ارائه رسید کارت هم کفایت می‌کند.) تکمیل فرم احراز هویت اشخاص حقیقی شماره‌حساب بانکی و شماره شبا (بعداً که قصد فروش سهامی را داشته باشید، مبلغ دریافتی وارد این حساب می‌شود.)

پس از ارائه مدارک به کارگزاری مدنظرتان باید صبر کنید تا مدارک از سوی آن کارگزاری تائید شود و برای سازمان بورس اوراق بهادار ارسال می‌کند. سپس این مدارک زیر نظر افراد مسئول موردبررسی قرار می‌گیرند و در صورت تائید، کد بورسی اختصاصی شما به کارگزاری‌تان ارسال می‌شود و پس‌ازآن این کد برای شما پیامک می‌شود. لازم به ذکر است که دریافت کد بورسی کاملاً رایگان است و نیازی نیست هیچ مبلغی برای انجام این کار پرداخت کنید.

بازه زمانی بررسی و تائید مدارکتان معمولاً از یک تا سه روز کاری به طول می‌انجامد. البته با توجه به شرایط غیرقابل‌پیش‌بینی ممکن است این روند حداکثر تا 7 روز کاری به طول بیانجامد.

ثبت‌نام در سامانه سجام

با ثبت‌نام در سجام یک‌قدم دیگر به جواب سؤال چگونه وارد بازار بورس شویم نزدیک می‌شویم. بدون ثبت‌نام در سجام، فرایند ثبت‌نام در بورس و کسب مجوز انجام معامله ناقص می‌ماند. با دانلود و عضویت در اپلیکیشن همراه بورس نیز می‌توانید این مرحله را به‌سادگی هر چه تمام‌تر انجام بدهید.

سجام مخفف شده عبارت سامانه جامع اطلاعات مشتریان است؛ که این سامانه دیتابیسی از اطلاعات مختلف افراد حاضر در بازارهای مختلف سرمایه مانند بورس اوراق بهادار است. اطلاعاتی مانند نام و نام خانوادگی، محل سکونت، اطلاعات حساب بانکی و غیره می‌باشد.

چگونه وارد بازار بورس شویم ؟

مراحل ثبت‌نام در سایت سجام

در تکمیل توضیح مقاله چگونه وارد بازار بورس شویم باید بگوییم که ثبت‌نام در سجام از ضروریت‌های این بازار است.

برای ثبت‌نام ابتدا وارد سایت sejam.ir شوید و روی گزینه ثبت‌نام در سجام کلیک کنید.

در صفحه جدیدی که برای شما باز می‌شود با عنوان قابل‌توجه فعالان بازار سرمایه مجدداً در انتهای صفحه روی گزینه آبی‌رنگ ثبت‌نام در سجام کلیک کنید.

در صفحه جدید شماره تلفن همراه‌ خود را که حتماً روی کد ملی خودتان ثبت‌شده است را وارد کنید و پس از کلیک کردن گزینه دریافت کد تائید را بزنید و پس از دریافت کد یک‌بارمصرف آن را در فیلد مربوطه وارد کنید، از بین گزینه‌های موجود در فیلد دوم، گزینه حقیقی ایرانی را انتخاب و در فیلد سوم جایگاه کد ملی است؛ اطلاعات را وارد کنید. درنهایت روی گزینه تائید کلیک کنید.

قسمت بعدی مربوط به اطلاعات نماینده است. شما هم می‌توانید برای خودتان در سجام ثبت‌نام کنید و هم می‌توانید به‌عنوان نماینده فرد دیگری و از طرف او این کار را انجام دهید. اگر حساب برای خودتان است، گزینه اصیل و در غیر این صورت گزینه نماینده قانونی را انتخاب کنید. بعد از انتخاب، روی گزینه تائید/ادامه گام بعدی کلیک کنید.

چگونه وارد بازار بورس شویم ؟

برخلاف دریافت کد بورسی که رایگان بود، ثبت‌نام در سجام ۱۰ هزار تومان هزینه ثبت‌نام دارد. در این مرحله باید مبلغ را از درگاهی که سایت سجام معرفی می‌کند به‌صورت آنلاین پرداخت کنید.

در این مرحله سامانه از شما اطلاعات شخصی‌تان را منطبق باکارت ملی و شناسنامه‌ می‌خواهد. همچنین کد پستی باید با کدی که روی کارت ملی قرار دارد منطبق باشد.
پس از تائید اطلاعات شخصیتان در مرحله بعد کد بورسی را وارد می‌کنید.

پس‌ازآن به صفحه بعد منتقل می‌شوید که در این صفحه فرمی مربوط به اطلاعات شغلی شما است. مواردی مثل نام شغل، محل کار، سِمَت و غیره جزو اطلاعاتی هستند که باید در این فرم وارد کنید. در مرحله بعد وارد بخش اطلاعات مالی می‌شوید.

این صفحه مربوط به اطلاعات حساب‌های بانکی است. همان حساب‌های که قصد دارید با آن‌ها در بازار سرمایه و بازار بورس اوراق بهادار فعالیت کنید. توجه داشته باشید که حساب‌ها حتماً باید متعلق به شخص شما باشند.

مرحله آخر فرم صحت اطلاعات است که در آن باید تمام اطلاعاتی که قبلاً وارد کرده‌اید را بررسی کنید. اگر ایرادی در اطلاعات مشاهده کردید، آن را اصلاح کنید و کار تمام است.
پس از تکمیل ثبت‌نام و اینکه چگونه وارد بازار بورس شویم باید صبر کنیم تا تائید استعلام صحت اطلاعات از نهادهای مربوطه برایتان بیاید و اگر مشکلی در کار نباشد، یک کد رهگیری 10 رقمی به شماره تلفن همراهتان از طریق پیامک (SMS) ارسال می‌شود.

با کدام روش احراز هویت وارد بازار بورس شویم؟

اینکه چگونه وارد بازار بورس شویم به نحوه احراز هویت ارتباطی ندارد و ساید سجام درنهایت برایش صحت اطلاعات شما مهم است.

احراز هویت حضوری

درصورتی‌که به هر علتی به اینترنت دسترسی ندارید راه اول واصلی احراز هویت پس از ثبت‌نام در سجام، مراجعه به دفاتر منتخب پیشخوان دولت است. حتماً به خاطر داشته باشید که اطلاعات موردنیاز خود را یعنی کارت ملی و کد رهگیری یا هما کد بورسی ۱۰ رقمی‌ را آماده کنید.

احراز هویت غیرحضوری

راه دوم انجام احراز هویت از طریق اینترنت و در سایت خود کارگزاری یا اپلیکیشن‌های مختلفی مثل سیگنال، آپ و اپلیکیشن برخی از کارگزاری‌ها ممکن است.

چگونه وارد بازار بورس شویم ؟

بعد از احراز هویت و تائید هویت شما به اصل موضوع چگونه وارد بازار بورس شویم می‌پردازیم.

چگونه در بازار بورس اوراق بهادار معامله کنیم؟

حال شما یک کارگزاری دارید که از طریق آن کارگزاری و کد بورسی می‌توانید در بورس شروع به کارکنید. درواقع برای انجام هرگونه معامله یا خریدوفروشی در بازار بورس، باید از طریق کارگزاری‌ها اقدام کنید.

اینکه چگونه وارد بازار بورس شویم و با آن کارکنیم در یک‌کلام به معنای خریدوفروش سهام شرکت‌های مختلف و نوسان گیری از بازار بورس است.

پایان مطلب/س.آ

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما