کد خبر: ۵۶۴۷۹
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۹

عجله بازار موبایل برای افزایش قیمت

افزایش قیمت در مدت زمان محدود در سطح خرده فروشی که تا 70 درصد رشد قیمت میان عرضه کننده کل و فروشنده خرد وجود دارد، بی‌سابقه بود.
عجله بازار موبایل برای افزایش قیمت

به گزارش تجارت امروز؛ تحولات بازار رکودی تلفن همراه در هفته های اخیر تعجب بسیاری از ناظران مستقل را در پی داشته است.  بررسیهای میدانی نشان میدهد در تیر ماه در بازار تلفن همراه کشور همزمان با بسیاری از بازارهای مصرفی شاهد رکود بی سابقه بودیم.

نکته حائز اهمیت این است که مدعا راتایید میکند، کاهش معنا دار واردات تلفن همراه نسبت به سالهای ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ است. بر این اساس ارزش واردات تلفن همراه در یک روندنزولی قرار گرفته و از سقف ۳ میلیارد دلار وارد کانال ۲.۵ میلیارد دلاری شده است.

در این بین در بازار تلفن همراه کشور که درگیر رقابت بسیار فشرده بین دو برند سامسونگ و شیائومی است، از اواخر تیر ماه شاهد عرضه یک برند جدید  بودیم. گوشی باند ازیک  برند ایرانی تلفن همراه در پلت فرم دیجی کالا با قیمت تقریبی ۱۰ میلیون تومان پیش فروش شد.

مدتی بعد در پلت فرم مذکور عرضه برند مذکور متوقف شد. هرچند در سابقه گوگول همچنان قیمت ۱۰ میلیون تومانی نخستین مدل از این برند قابل مشاهده است.

حالا در هفته سوم مردادماه شاهد تحولاتعجیب در بازار هستیم، به عنوان مثال قیمتها در بازار عمده فروشی و خرده فروشی به صورت متوسط نزدیک به ۱۴.۵ میلیون تومن عرضه می‌شود.

از سوی دیگر در برخی خرده فروشیها نیز قیمت این مدل از گوشیهای هوشمند تا ۱۷ میلیون تومان نیز بالا رفته است.

نکته دیگر اینکه نگاهی به سایت ارزش گمرک ایران نشان میدهد ارزش براوردی گمرک در خصوص این کالا برای محاسبه حقوق ورودی نزدیک ۲۳۹ یورو یا ۱۲ میلیون تومان است.

پایان مطلب/س.آ

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما