کد خبر: ۵۶۵۷۱
تاریخ انتشار: ۰۴ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۷

افزایش نرخ سود بانکی همچنان ادامه دارد

روند صعودی نرخ بهره بین‌بانکی از بهمن ماه سال گذشته آغاز شده بود که عدم مداخله بانک مرکزی در بازار بین‌بانکی یکی از علل این موضوع می‌باشد.

افزایش نرخ سود بانکی همچنان ادامه دارد

به گزارش تجارت امروز؛ پس از 6 هفته رکود نرخ سود بین بانک‌ها از کانال 23.4درصدی وارد 23.59 درصدی شده است. طبق جدیدترین آماری که بانک مرکزی در خصوص نرخ سود بین‌بانکی منتشر کرده است، بنظر می‌‌رسد که که این نرخ هفته آخر مرداد تا چهارشنبه 1 شهریور 1402 نسبت به هفته قبل از آن با افزایش همراه شده باشد. 

عدم مداخله بانک مرکزی در بازار بین‌بانکی را می‌توان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین دلایل حرکت رو به بالای نرخ بهره بین‌بانکی یاد کرد.

روند صعودی نرخ بهره بین‌بانکی از بهمن ماه سال گذشته آغاز شده بود؛ از هفته منتهی به 30 آذرماه، نرخ سود بین‌بانکی وارد کانال 21درصدی شده و تا هفته منتهی به 19 بهمن ماه در همین کانال در نوسان بود ولی از 26 بهمن ماه این نرخ رکورد جدیدی در کانال 22درصدی به ثبت رساند و حالا این نرخ در کانال 23درصدی در نوسان است.

افزایش نرخ سود بانکی همچنان ادامه دارد

نرخ سود بین‌بانکی چگونه محاسبه می‌شود؟

ممکن است بانک‌ها در دوره‌های مالی کوتاه‌مدت روزانه یا هفتگی با کسری یا مازاد نقدینگی روبه‌رو شوند. اگر بانکی دچار کسری نقدینگی شود، باید از طریق وام گرفتن آن را جبران کند تا به حالت تعادل برسد، برای اینکه بانک‌ها برای حل این مشکل به بانک مرکزی نیاز نداشته باشند، بازاری را به‌نام بازار بین‌‌بانکی تشکیل داده‌اند که در آن به یکدیگر وام دهند. اکثر وام‌های بین‌بانکی سررسید کوتاه‌مدت یک‌هفته‌ای یا کمتر دارند. وام‌دهی بانک‌ها به یکدیگر بر مبنای یک نرخ سودی است که به آن نرخ سود بین‌بانکی گفته می‌شود.

پایان مطلب/س.آ

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما