کد خبر: ۵۶۵۹۶
تاریخ انتشار: ۰۵ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۶:۴۷

جنجال زنان موی‌تای کار در ازبکستان

تیمی از زنان موی‌تای در مسابقاتی با عنوان قهرمانی آسیا بدون روسری ظاهر شدند.
جنجال زنان موی‌تای کار در ازبکستان

به گزارش تجارت امروز؛ به دنبال انتشار فیلمی از بانوان موی‌تای کار در مسابقاتی که پانزدهمین دوره رقابت‌های قهرمانی آسیا در ازبکستان عنوان شده است، بار دیگر این رشته را با حواشی روبه‌رو کرده است.

در بهمن ماه سال 1400 جواد نصیری رئیس انجمن موی‌تای ایران  که زیر نظر فدراسیون انجمن‌های ورزشی فعالیت داشت با برگزاری نشست خبری از استقلال این انجمن خبر داد و دلیل این موضوع را نامه فدراسیون جهانی این رشته برای استقلال داشتن عنوان کرد.

پس از این اتفاق در اردیبهشت ماه سال 1401 وزارت ورزش و جوانان با ارسال نامه‌ای از حضور این رشته ورزشی در فدراسیون انجمن‌های ورزش‌های رزمی خبر داد. این در حالی بود که IFMA به عنوان متولی این رشته ورزشی که زیر نظر کمیته بین‌المللی المپیک فعالیت دارد همچنان انجمن موی‌تای با ریاست جواد نصیری را به عنوان نماینده این رشته ورزشی در ایران می‌شناسد و چندین بار نیز در این خصوص مکاتباتی با کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش و جوانان داشته است.

عدم ورود مسئولان وزارت ورزش و جوانان برای ساماندهی این رشته ورزشی در این مدت باعث شد هر دو گروه به صورت موازی به فعالیت ادامه دهند و هر دو نیز خود را متولی این رشته ورزشی بدانند.

جواد نصیری رئیس انجمن موی‌تای ایران با اعلام اینکه تیم اعزامی هیچ ارتباطی به این انجمن ندارد، به خبرنگار تسنیم گفت: تنها متولی موی‌تای در جهان IFMA است که مورد تأیید کمیته بین‌المللی المپیک، وادا و تمام سازمان‌های معتبر مثل گایسف، اسپورت اکورد، و بازی‌های دانشجویان جهان است. تنها نماینده رسمی و انحصاری این رشته در ایران نیز من هستم.

مسابقات قهرمانی آسیا مورد تأیید IFMA نیست و رقابت‌های قهرمانی آسیا این رشته چند ماه پیش در ابوظبی امارات برگزار شد.وی ادامه داد: عناوینی مانند قهرمانی آسیا و قهرمانان جهان را خودشان روی این مسابقات می‌گذارند. تیم اعزامی هیچ ارتباطی به ما ندارد و این تیم در پشت پرده با فدراسیون انجمن‌های ورزش‌های رزمی ارتباط دارد. این مسابقات به هیچ عنوان معتبر نبوده قهرمانی آسیا نیست و یک رقابت من درآوردی است.

یوسف بهتری رئیس فدراسیون انجمن ورزش‌های رزمی گفت: تیم اعزامی ارتباطی به ما ندارد و تیم دوستان است و در حال باز کردن از گردن خود هستند. ما هیچ درخواستی از شورای برون مرزی برای حضور در این مسابقات نداشتیم و اعزام این تیم ارتباطی با ما ندارد.

وی در پاسخ به این سوال که دو گروه خود را متولی موی‌تای می‌دانند، اما هیچ‌کس اعزام این تیم را به گردن نمی‌گیرد، اظهار داشت: طبق درستور وزارت ورزش و جوانان موی‌تای باید  تحت نظر ما باشد، اما جواد نصیری در موی‌تای به همراه حمیدرضا حصارکی در ساواته و ناصر نصیری در کیک بوکسینگ ادعای خودمختاری دارند. متأسفانه اعزام‌های غیرقانونی زیادی انجام می‌دهند و اینگونه موارد پیش می‌آید و پناهنده می‌دهند که به اسم ورزش ایران نوشته می‌شود. این تیم هیچ ارتباطی با ما ندارد، اما وزارت ورزش باید تصمیم بگیرد و قاطع برخورد کند.

رئیس فدراسیون انجمن ورزش‌های رزمی با اعلام پیگیری این موضوع از طریق وزارت ورزش و جوانان گفت: همه ورزشکاران موی‌تای کار زیر نظر ما نیستند که بخواهیم آنها را به کمیته انضباطی فرابخوانیم و با آنها برخورد کنیم. شب گذشته پس از مشاهده فیلم منتشر شده با معاونت قهرمانی و حراست وزارت ورزش تماس گرفتم و اعلام کردم که این تیم ارتباطی با ما ندارد. ما هیچ اعزامی بدون دریافت مجوز شورای برون مرزی نداشتیم. متأسفانه برخی افراد کلاهبردار بیرون از ایران هستند و این اعزام‌ها را هماهنگ می‌کنند.

با پیگیری خبرنگار ما از مسئولان وزارت ورزش و جوانان مشخص شد که این تیم بدون مجوز شورای برون مرزی اعزام شده است، اما باید مسئولان وزارت ورزش و جوانان  به عنوان متولی ورزش کشور در این خصوص پیگیری لازم را انجام داده و مشخص کنند که تیم چگونه اعزام شده و آیا شخصی بوده یا ربطی به فدراسیون و انجمنی داشته است. همچنین نیاز است یک بار برای همیشه در خصوص موی‌تای و مشکلات این رشته تصمیم‌گیری شود.


عضویت درکانال تلگرام
نظر شما