کد خبر: ۵۶۸۶۰
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۴۰۲ - ۰۸:۲۸

تحلیل نرخ تورم در نیمه دوم سال 1402

به گفته یک کارشناس اقتصادی پیش بینی نرخ تورم در نیمه دوم سال 1402 به تحلیل‌‌های بازار ارز در ماه های آینده وابسته است.
تحلیل نرخ تورم در نیمه دوم سال 1402

 به گزارش تجارت امروز؛ وحید شقاقی شهری با اشاره به ثبات بازار ارز در ماه‌های آینده، گفت: بانک مرکزی با اجرای سیاست تثبیت اقتصادی، مسیر مهار تورم را آغاز کرده و با توجه روند متغیرهای اقتصادی، نرخ تورم با روند نزولی در پایان امسال به ۳۰ درصد می‌رسد.
وی اظهار داشت: بانک مرکزی با اجرای سیاست‌های تثبیت اقتصادی و انضباط بخشی نظام بانکی، برنامه خود را برای مهار نرخ تورم  در سال ۱۴۰۲ را آغاز کرده است.

وی افزود: نرخ تورم‌های ماهانه نسبتا پایین گزارش می‌شود. اما افزایش احتمال بالا رفت نرخ تورم سال ۱۴۰۲ به ۳۰ تا ۳۵ درصد بسیار است؛ اگر در نیمه دوم سال سیاست‌های تثبیت و انضباط بخشی ادامه یابد و تحریم‌ها با روند کنونی ادامه داشته باشند، به طور حتم نرخ تورم به ۳۰ درصد خواهد رسید.

این کارشناس اقتصادی گفت: با توجه به عملکرد مناسب متغیرهای صادراتی، با افزایش صادرات نفت، رکورد عملکرد نفتی شکسته شده و با توجه به روند مناسب صادرات غیرنفتی می‌توان گفت متغیرهای تجاری در وضعیت مناسبی قرار دارند.

شقاقی شهری ادامه داد: وضعیت مناسب متغیرهای تجاری و بهبود این متغیر در کنار ثبات بازار ارز و انضباط بخشی به شبکه بانکی این نوید را می‌دهد که ثبات بازار ارز در ماه‌های تداوم یابد و در نتیجه آن نرخ تورم‌های ماهانه کنترل شود که با این شرایط می‌توان امیدوار بود که تورم در سال ۱۴۰۲ یک پله کاهش یابد و به ۳۰ درصد برسیم.

وی با اشاره به اینکه کنترل تورم یک باره اتفاق نمی‌افتد، گفت: مهار تورم سیاست تدریجی است که تداوم آن برای سال‌های آینده ادامه می‌یابد و بانک مرکزی برای اجرای این سیاست، بسته‌ای را آماده کرده است که شامل ثبات بازار ارز، کنترل رشد نقدینگی، مولدسازی دارایی‌های منجمد بانک‌ها، کنترل ترازنامه بانک‌ها،‌ کنترل اضافه برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی، کاهش دارای‌های فنی و موهومی بانک‌ها و انضباط بخشی و شفافیت و ارتقای شاخص‌های سلامت بانکی خلاصه می‌شود که اینها مجموعه سیاست‌های بانک مرکزی در سیاست اجرای تثبیت است.

پایان مطلب/س.آ

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما