کد خبر: ۵۶۸۹۸
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۴۰۲ - ۰۸:۳۴

افزایش قیمت بنزین در نیمه دوم سال

افزایش قیمت بنزین در صحن علنی مجلس در زمستان سال جاری بررسی خواهد شد.
افزایش قیمت بنزین در نیمه دوم سال

به گزارش تجارت امروز؛ یکی از نمایندگان مجلس دولت یازدهم در یک گفتگوی اختصاصی اعلام کرد که مسئله افزایش قیمت بنزین در اسفند ماه بررسی می‌شود. آیا احتمال افزایش قیمت بنزین 1403 وجود دارد؟

هادی بیگی‌نژاد، عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس یازدهم، در یک گفت‌وگو به طور صریح اعلام کرد که در قانون بوجه 1402، افزایش قیمت بنزین درج نشده است. او البته گفت مسئله افزایش قیمت بنزین در اسفند ماه بررسی خواهد شد و ممکن است افزایش قیمت این حامل انرژی از اوایل سال بعد آغاز شود.

مسئله افزایش قیمت بنزین در اسفند ماه بررسی می‌شود

این روزها بنزین به سوژه داغ اخبار کشور تبدیل شده است. برخی از کارشناسان از ارزان بودن قیمت آن و قاچاق به کشورهای همسایه سخن می‌گویند، بسیاری دیگر نیز بر این باورند که باتوجه به سرانه درآمدی مردم ایران و نرخ تورم، قیمت بنزین در کشور ارزان نیست.

هادی بیگی‌نژاد، عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس یازدهم احتمال افزایش قیمت بنزین در سال جاری را منتفی دانست و گفت: به مردم اطمینان می‌دهم در بودجه ۱۴۰۲ افزایش قیمت بنزین تعریف نشده است؛ لذا قطعاً قیمت بنزین در سال جاری گران نخواهد شد.

درخصوص افزایش قیمت بنزین برای سال آینده در بودجه سال ۱۴۰۳ تصمیم خواهیم گرفت، این تصمیم‌گیری هم در اسفندماه خواهد بود.

وقتی پالایشگاه جدیدی ساخته نشده و قیمت بنزین ارزان است، ناترازی در مصرف ایجاد می‌شود. چرا که سوخت یا قاچاق می‌شود یا وارد مصرف غیرسوخت می‌شود.

مثلاً بنزین را می‌توان در هیدروکربن‌های دیگر اضافه کرد و در حال حاضر در داخل کشور این کار را انجام می‌دهند و برش‌های هیدورکربنی را به افغانستان صادر می‌کنند. یا با چیزی دیگر آن را ترکیب می‌کنند و نقطه تبخیر و چگالی آن را تغییر می‌دهند و به فراورده‌ای دیگر تبدیل می‌شود. بعد مدعی می‌شوند که خودشان آن را تولید کرده‌اند. در حالی که می‌دانیم سواستفاده کرده‌اند و در واحدهای دیگر آن را استفاده می‌کنند.

البته تصمیم‌گیری درباره قیمت بنزین باید یک تصمیم همه‌جانبه باشد. یک بخش مشکل مصرف بالای بنزین مربوط به قیمت پایین آن است، بخشی مربوط به کاهش مصرف، بخشی دیگر مربوط به تولید پالایشگاهی و بخشی مربوط به بحث سیاست‌گذاری غیرقیمتی و مدیریتی است. همه این موارد دست به دست هم داده‌اند و کار را به اینجا رسانده‌اند.

در جامعه ۶۰ تا ۷۰ درصد مردم از همین بنزین استفاده می‌کنند. برخی مصرف بیشتری و برخی مصرف کمتری دارند. برای کسانی که کم مصرف هستند یک فکر داشته باشیم و برای پرمصرف‌ها هم تدبیری بیندیشیم. همه این موارد باید را در قالب بسته‌ای بررسی کنیم.

اگر دولت آن را کاهش یا افزایش دهد آسیب و دردسرهایی به دنبال دارد. باید به آسیب‌های آن هم فکر کنیم، مجموعه پتروشیمی که گاز را به قیمت مناسب دریافت می‌کند و تولید کالایی را انجام می‌دهد هم باید تغییر رفتاری در خود ایجاد کند اما این اتفاق نمی‌افتد و یکی از آسیب‌ها همین موضوع است.

پایان مطلب/س.آ

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما