کد خبر: ۵۶۹۶۳
تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۴۰۲ - ۰۷:۳۶

پیش بینی بورس؛ امروز 5 مهر ۱۴۰۲

پخش شدن آمار مالی شش ماه گذشته در روزهای اخیر باعث تغییرات موقعیت سرمایه گذاری در بین فعالان بازار بورس شده است.
پیش بینی بورس؛ امروز 5 مهر ۱۴۰۲

به گزارش تجارت امروز؛ بازار سهام در جریان معاملات دیروز رشد تراز شاخص کل هم‌وزن در کنار ریزش تراز شاخص کل را تجربه کرد. بورس کالای تهران روز گذشته با از سقوط از سطح 2 میلیون و 100 هزار واحدی شاخص کل مواجه بود؛ با وجود اینکه که شاخص کل فرابورس ایران فاصله اندک با سطح حمایتی 26 هزار واحدی، در برابر این ریزش قیمت نمادهای سنگین مقاومت کرد.

دیروز، تراز سهامی فرابورس ایران مشابه شاخص‌های بورسی عمل کرد و فاصله بازدهی شاخص کل و هم‌وزن که در بورس تهران نزدیک به 0.27 درصد بود؛ در بازار فرابورس ایران رقم 22 صدم درصدی داشت و. کمترین بازدهی را در میان شاخص‌های اصلی فرابورس، شاخص بازار دوم فرابورس با 4 صدم درصد ریزش به ثبت رساند و بیشترین بازدهی نیز به شاخص هم‌وزن با 22 صدم درصد افت تراز تعلق گرفت.
در بین شاخص صنایع نیز صنعت ماشین آلات و دستگاه های برقی با 17.8 میلیارد تومان ورود پول حقیقی بالاترین میزان ورود پول حقیقی را در بین صنایع به ثبت رساند. صنعت سرمایه گذاری ها با 14.9 میلیارد تومان و صنعت انبوه‌سازی با 14.2 میلیارد تومان در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند. از سوی دیگر صنعت فرآورده‌های نفتی با 40 میلیارد تومان خروج پول حقیقی بیشترین میزان کاهش مالکیت حقیقی را به ثبت رساند و صنعت بانک‌ها و مؤسسات اعتباری با 35.3 میلیارد تومان و صنعت فلزات اساسی با 21.8 میلیارد تومان دیگر صنایعی بودند که میزان بیشتری از مالکیت حقیقی خود را از دست دادند.

جریان معاملات سهامی ماه اخیر

روز گذشته ارزش معاملات خرد بازار سهام سطح 4 همتی را از دست داد و با ریزش نزدیک به 400 میلیارد تومان در رقم 3 هزار و 865 میلیارد تومان متوقف شد. با این اوصاف کار شاخص های سهامی در صورت فاصله گرفتن از سطح مقاومتی دیروز، سخت خواهد شد.
روز شنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار سهام برای چهارمین روز معاملاتی متوالی منفی شد اما در این چهار روز معاملاتی از شدت خروج سرمایه حقیقی کاسته شده بود. با این روند احتمال ورود پول حقیقی در معاملات دوشنبه بالا رفته بود؛ اما روند جریان پول حقیقی در این روز از ابتدای معاملات منفی بود و در انتهای روز با برآیند منفی 650 میلیارد تومان که بیش از 5 برابر جریان خروجی 124 میلیارد تومانی روز شنبه بود متوقف شد. دیروز نیز 113 میلیارد تومان از مالکیت کدهای حقیقی بازار سهام کاسته شد.
روز شنبه و دوشنبه ارزش صف‌ها رشد شدیدی داشتند. ارزش صف‌های خرید سهام روز دوشنبه به نسبت روز شنبه افزایش 12 درصدی داشت و ارزش صف‌های فروش 19 درصد رشد کرده بود. دیروز ارزش صف‌های خرید سهام به نسبت روز دوشنبه 4 درصد رشد کرد و به 175 میلیارد تومان رسید و ارزش صفوف فروش نیز با 11 درصد افت تا سطح 338 میلیارد تومانی کاهش داشت.
روز معاملاتی گذشته سرانه خرید هر کد حقیقی از 22.1 میلیون تومان روز دوشنبه تا 22.5 میلیون تومان رشد داشت. دیروز سرانه فروش هر کد حقیقی کاهش داشت و از 26.6 میلیون تومان به 24.1 میلیون تومان رسید. با این اوصاف پس از چندین نوسان ضعیف در قدرت خریدار و فروشنده حقیقی، افزایش تقاضا حقیقی سهام باعث کاهش شکاف میان این دو معیار شده است.

پیش بینی بورس امروز

با توجه به روند معاملات روز‌های اخیر ، قیمت‌های جهانی و خبر‌های اثرگذار بر روند معاملات؛ معاملات روز چهار‌شنبه در تداوم رکود معاملاتی دیروز آغاز خواهد شد. بازار سهام در حال تحلیل گزارش های شهریور ماه و صورت های مالی شش ماهه شرکت ها است. روابط بین الملل این روز‌ها موجب شده تا بازار‌های ازاد ارز و طلا نیز رکودی شوند و چشم‌ها به تأثیرات منابع آزاد شده ایران در قطر باشد. با این اصاف و با در نظر گرفتن شرایط شاخص‌های آماری بورسی و فرابورسی بازار سهام امروز مثبت ولی ضعیف پیش بینی می‌شود.

با این منوال پیش بینی می‌شود که بازار سهام امروز ارزش معاملات خردی در سطح 3 تا 5 همتی داشته باشد. بورس تهران احتمالاً معاملات امروز را با افزایش تراز ضعیف شاخص‌های اصلی آغاز کند. احتمال بازدهی مثبت و اندک شاخص‌های اصلی بازار سهام و عملکرد بهتر شاخص کل هم‌وزن به نسبت شاخص کل در انتهای معاملات امروز بالا است. جریان پول حقیقی در سهام برای معاملات امروز مثبت ولی اندک پیش بینی می‌شود و ورود پول حقیقی به صندوق‌های درآمد ثابت محتمل است. صفوف خرید سهام اندکی افزایش می‌یابد و در سمت صفوف فروش سهام نیز احتمال ریزش اندکی وجود دارد.

احتمالاً در انتهای معاملات امروز سرانه خرید هر کد حقیقی در سطح 23 میلیون تومانی قرار گیرد و سرانه فروش نیز در زیر 24 میلیون تومان قرار گیرد. فرابورس تهران احتمالاً رشد تراز بیشتری در شاخص‌های اصلی خود به نسبت بورس داشته باشد؛ اما احتمالاً شکاف بازدهی در بین شاخص کل و هم‌وزن بورس و فرابورس افزایش یابد.

پایان مطلب/س.آ

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما