کد خبر: ۵۷۰۲۱
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۴۰۲ - ۰۸:۱۸

پیش بینی بورس؛ امروز 10 مهر ۱۴۰۲

جریان معاملات نقد بازار بورس تهران در روز گذشته به ارقام بالاتر از 6 هزا رو 100 میلیارد تومان رسید و ارزش معاملات صندوق‌های قابل معامله در بازار نیز به عدد 2 هزار و 500 میلیارد تومان رسید.
پیش بینی بورس؛ امروز 10 مهر ۱۴۰۲

به گزارش تجارت امروز؛شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در جریان معاملات روز گذشته با نزول بیش از 17 هزار واحد همراه شد. شاخص هم وزن نیز همین به همین سو کشیده شد و با افت 4 هزار و 800 واحدی به کار خود پایان داد. همچنین ارزش معاملات بازار بورس تهران به ارقام بالاتر از 6 هزا رو 100 میلیارد تومان رسید و ارزش معاملات صندوق‌های قابل معامله در بازار نیز به عدد 2 هزار و 500 میلیارد تومان رسید.

در مجموعه بازارهای بورس فرابورس و بازار پایه ارزش معاملات به اعداد و ارقام بالاتر از 10 هزار میلیارد تومان در طول روز برسد این در حالی است که بازار در منفی و صف‌های فروش قرار دارد و رخ نقشه بازار سرمایه همچنان قرمز رنگ است.
در بازار روز گذشته حقیقی‌ها به طور میانگین برای خرید نماد ذوب بیش از 120 میلیون تومان هزینه کردند و بعد از آن نماد وخاور بود که حقیقی‌ها بازار نزدیک به 100 میلیون تومان به طور میانگین (سرانه خرید) برای خرید این نماد هزینه کردند. در مقابل نمادهای شاملا، کماسه و تاصیکو نمادهایی بودند که بیش از 80 میلیون تومان سرانه فروش هر کد حقیقی محسوب می‌شود.
 نماد ذوب بیش از 86 میلیارد تومان و ورود پول حقیقی‌ها را به خود اختصاص داد و در مقابل نماد شبندر نیز با خروج 33 میلیارد تومانی حقیقی بازار روز گذشته را به پایان برد.
 نمادهای فولاد، پارس، فملی، شبندر و نماد شپنا جز نمادهایی بودند که بیشترین تأثیر منفی را روی بازار سرمایه داشتند و ارزش معاملاتی گروه خودرویی و فلزات اساسی با اغماض با هم برابری می‌کرد خودرویی بیش از 369 میلیارد تومان ارزش معاملاتی را برای خود ثبت کردند و گروه فلزات اساسی بیش از 333 میلیارد تومان ارزش معاملات در روز گذشته داشتند.
 اما سلاح ورزی روز گذشته در صحبت‌های خود در اجلاس اتاق بازرگانی ایران عنوان کرد که «اگر تحریم نتوانست اقتصاد را به مرحله فروپاشی برساند برخی سیاست‌ها حتماً این کار را می‌کند. در هفته‌های اخیر شاهد اظهار نظراتی در راستای مخالفت با بورس کالا به بهانه گران فروشی و یا به بهانه مقابله با تورم هستیم. لازم می‌دانم روز گذشته مشفقانه به دولت بگویم که تجربه گران‌بها اما پرهزینه این دست سیاست‌ها را قبل از اجرایی کردن با دقت بررسی کنند.»
 همچنین مدیرعامل فرابورس ایران از راه اندازی هشتمین بازار فرابورس خبر داد؛ مدیرعامل فرابورس ایران از آغاز به کار هشتمین بازار فرابورس تحت عنوان «بازار توافقی» در روز پانزدهم مهرماه خبر داد. محمدعلی شیرازی با اعلام خبر عنوان کرد افتتاح رسمی بازار توافقی هم‌زمان با آغاز معاملات اولین نمادهای درج‌شده در این بازار خواهد بود و هدف از راه‌اندازی این بازار سامان‌دهی شرکت‌های غیرپذیرشی ثبت‌شده نزد سازمان بورس است.

بررسی تکنیکالی شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران

 در جریان معاملات روز گذشته شاخص کل با افت بیش از 17 هزار واحدی کار را تمام و شاخص برای رسیدن به اعداد و ارقام بالاتر انگیزه خاصی را دنبال نمی‌کند. افت قیمت سکه در بازار کمی اهالی بازار سرمایه بابت افت دلار و سیاست‌های خارجی کمی‌نگران کرده است وبا وجود انتشار گزارش‌های ماهانه شرکت‌ها برای ششمین ماه سال اما شاهد هستیم که این گزارش‌ها خوب تنها یک روز در بازار دوام آورد و بازار رخ منفی و رویه اصلاحی را در پیش گرفته است.
اما صرفاً از این زاویه تکنیکالی سطوح حمایتی که در روزهای گذشته در مورد آن صحبت کردیم همچنان پا برجا است است. خط روند صعودی به همراه میانگین 55 روزه شاخص و همچنین محدوده مقاومتی که حالا به حمایت تبدیل شده است (مقاومت مرداد 99) می‌تواند از جمله عوامل تکنیکالی باشد که به صورت کلاسیک افراد برای حمایت بازار سرمایه از آن استفاده می‌کنند. اما مهم‌ترین موضوع ارزش معاملات است که با اعتماد به بازار سرمایه و درباره افزایش خواهد یافت و پول‌های پارک شد در کنار بازار به بازار سرمایه باز خواهد گشت.
پایان مطلب/س.آ

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما