کد خبر: ۵۷۰۳۱
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۴۰۲ - ۰۷:۴۱

پیش بینی بورس؛ امروز 12 مهر ۱۴۰۲

بورس در آخرین روز کاری، دوشنبه هفته جاری، در حالی به کار خود پایان داد که رشد 363 واحدی را رقم زد. ارزش معاملات در روز دوشنبه در حدود  2700 میلیارد تومان و همچنین روز یکشنبه به بیش از 6 هزار میلیارد تومان رسید.
پیش بینی بورس؛ امروز 12 مهر ۱۴۰۲

به گزارش تجارت امروز؛ ارزش معاملات بازار در روز دوشنبه 10 مهر 1402، حدود 6 هزار و 748 میلیارد تومان به ثبت رسید. همچنین بالاترین سرانه خرید به نماد کساپا تعلق داشت، نمادی که هر کد حقیقی نزدیک به 100 میلیون تومان از این نماد را خرید کرده است. در طرف دیگر نمادهای ثامان و دپارس هر کد حقیقی آن‌ها به طور میانگین بیش از 80 میلیون تومان برای فروش گذاشته بودند.

نماد بانک ملت هم به واسطه افزایش سرمایه‌ای که در دستور کار دارد، روز دوشنبه مورد استقبال خریداران قرار گرفت و بیش از 35 میلیارد تومان پول حقیقی وارد این نماد شد.

بعد از گروه خودرویی که در اکثر مواقع در صدر برترین ارزش معاملاتی گروه‌ها قرار دارد گروه انبوه سازی در رتبه دوم قرار گرفت. این گروه با ارزش معاملاتی در حدود 265 میلیارد تومان بالاتر از گروه فلزات اساسی قرار گرفت , گروه فلزات اساسی در روز دوشنبه ارزش معاملاتی بیش از 244 میلیارد تومانی را از آن خود کردند.

محمدرضا پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، روز دوشنبه عنوان کرده بود که از اظهارنظر برخی مسئولان کشور در خصوص خروج کالاها از بورس، تعجب می‌کنم. به این مسئولان اعلام می‌کنیم دوران قبل از ورود سیمان و فولاد به بورس کالا و حجم عظیم رانت و فساد آن زمان را مرور کنند.

پورابراهیمی این موضوع را هم اضافه کرد که به زودی بعد از پایان بررسی برنامه هفتم توسعه در مجلس، با حضور وزرایی که در خصوص عرضه فولاد و سیمان در بورس مباحثی دارند، ذهنیت‌ها و تصوراتی دارند که با واقعیت‌ها همخوانی ندارد، حتماً جلسه می‌گذاریم و موضوع را بررسی و جمع بندی می‌کنیم تا دغدغه‌ای که امروز ایجاد شده برطرف شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه نیز عنوان کرده است که برنامه‌ای برای مذاکره مستقیم با آمریکا نداریم. ما از تلاش‌های عمان برای کمک به بازگشت تمام طرف‌ها به توافق استقبال می‌کنیم. روند دیپلماسی و تبادل پیام‌ها باز است و این روند ادامه دارد. مذاکره مستقیمی با آمریکا نداشته‌ایم و هیچ برنامه‌ای برای مذاکره مستقیم با آمریکا وجود ندارد. این در حالی است که چند وقت پیش در بازار شایعاتی مطرح شده است که قرار است ایران مذاکرات مستقیمی با امریکا داشته باشد.

بررسی تکنیکالی شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران

شاخص بورس تهران در این چند وقت اخیر این قدر از نوسان افتاده است که تغییرات شاخص در حد کمتر از هزار واحد نیز برای اهالی بازار سرمایه جذاب و مهم شده است  است. اما چند روزی است که در مورد قرارگرفتن شاخص کل در محدوده‌های حمایتی از منظر تکنیکالی صحبت می‌کنیم و شاخص کل همچنان در این اعداد و ارقام ایستاده است. شاخص برای اینکه در مسیر رشد قرار بگیرد باید ارزش معاملاتی بالایی را به خود جذب کند تا بازار جان تازه‌ای را به خود بگیرد.

در حالی که طی چند روز گذشته نقدینگی بازار به سمت خرید پذیره نویسی‌ها سوق داده شد. اظهارنظرهای متفاوت مسئولان برای بازار سرمایه خطرناک شده است. صحبت‌های وزیری که قرار است سیمان و فولاد را از بورس خارج کند به همراه خبر قطع گاز پتروشیمی زاگرس به این دلیل که شرکت ملی گاز (استان بوشهر) و شرکت مبین انرژی خلیج فارس صحبت‌های وزیر اقتصاد در مورد فرموله شدن نرخ خوراک را قبول ندارند باعث شده است تا بازار به این حال و روز بد گرفتار شود.

 به هر حال فردا چهارشنبه آخرین روز کاری هفته و روزی که بین دو روز تعطیل قرار گرفته است ممکن است روز جذابی برای بازار سرمایه تلقی نشود اما تنها چیزی که در این جهان ثابت است تغییرات است.

پایان مطلب/س.آ

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما