کد خبر: ۵۷۰۳۳
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۴۰۲ - ۰۷:۴۲

کاهش عرضه جهانی نفت در آستانه اجلاس وزارتی

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال چهارشنبه 12 شهریور 1402 با 6 سنت معادل 0.07 درصد نزول به 90 دلار و 86 سنت رسید.
کاهش عرضه جهانی نفت در آستانه اجلاس وزارتی

به گزارش تجارت امروز؛ قیمت نفت در اولین ساعت تجارت در آسیا در روز چهارشنبه 4 اکتبر مصادف با 12 شهریور 1402 افزایش داشت. کمبود در عرضه جهانی نفت آن‌ هم در آستانه اجلاس وزارتی ائتلاف اوپک پلاس از قیمت آن حمایت می‌کند.
قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با 6 سنت معادل 0.07 درصد کاهش به 90 دلار و 86 سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با 6 سنت معادل 0.07 درصد کاهش 89 دلار و 17 سنت معامله می‌شود.
انتظار می‌رود سازمان کشورهای صادر کننده نفت و متحدانش در ائتلاف اوپک پلاس سیاست تولید خود را در اجلاس امروز بدون تغییر نگه دارند. عربستان و روسیه کاهش تولید داوطلبانه خود را تا پایان سال جاری میلادی تمدید کرده‌اند.
همچنین پیش بینی می‌شود عربستان قیمت رسمی فروش نفت سبک عرب به بازار آسیا را برای پنجمین ماه پیاپی افزایش دهد.

مذاکرات هند و روسیه درباره استفاده از روپیه در معاملات نفتی

الکساندر نواک معاون نخست وزیر روسیه اعلام کرده هنوز مشخص نیست ممنوعیت صادرات سوختی که ماه گذشته اعلام شده بود کی برداشته می‌شود. هدف از این ممنوعیت تثبیت قیمت‌ها و تامین نیاز بازار داخل بوده است و تا زمانی که لازم باشد پابرجا خواهد بود.

طبق گزارشی که از موسسه نفتی آمریکا به دست رسیده است؛ ذخایر نفت خام این کشور حدود 4.2 میلیون بشکه در هفته منتهی به 29 سپتامبر کاهش یافته است. همچنین افزایش ارزش دلار به بالاترین رقم طی 10 ماه گذشته قیمت نفت را در روزهای اخیر تحت فشار قرار داده است و احتمال افزایش دوباره نرخ بهره بانک مرکزی این کشور هم بیش از پیش بر قیمت نفت تاثیر می‌گذارد.
بالا رفتن ارزش دلار و نرخ بهره خرید نفت را برای دارندگان سایر ارزهای دنیا گرانتر کرده و تمایل برای آن را پایین می‌آورد.
پایان مطلب/س.آ

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما