کد خبر: ۵۷۰۳۴
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۴۰۲ - ۰۷:۴۲

ایران بزرگ ترین تولید کننده زعفران در جهان؛ اما سفره مردم بی نصیب ماند

قیمت جدید زعفران در بازار جهانی اعلام شد و این کالای مرغوب ایرانی با افزایش شدید قیمت همراه بود.
ایران بزرگ ترین تولید کننده زعفران در جهان؛ اما سفره مردم بی نصیب ماند

به گزارش تجارت امروز؛ علی حسینی، عضو شورای ملی زعفران، حداقل قیمت هر کیلو از این طلای سرخ را ۳۶ میلیون تومان و سقف قیمت گذاری را ۵۲ میلیون تومان اعلام‌ کرد. علی حسینی روز گذشته از آغاز برداشت نوبرانه زعفران خبر داد و گفت: با توجه به آن که پیک برداشت زعفران از ۵ آبان بعد شروع می‌شود، به همین جهت همچنان نمی‌توان پیش‌بینی مطمئنی از تولید زعفران داشت.

نوسانات نرخ ارز، تقاضای جهانی و داخلی زعفران، عرضه زعفران، قوانین و مقررات، تعرفه های گمرکی کشورهای وارد کننده زعفران،  میزان عرضه کشورهای رقیب در بازار از جمله مواردی هستند که تاثیر مستقیمی بر قیمت زعفران دارند.

بر اساس گفته های حسینی، گرچه اغلب فعالان و دست اندرکاران تولید برآوردهایی داشتند، اما باید گفت به سبب آنکه زعفران گیاهی زیر زمین است تا پایان فصل برداشت نمی توان آمار دقیقی ارائه داد و برآوردهای احتمالی از ۱۰ آبان به بعد امکان پذیر است.
حسینی حداقل قیمت هر کیلو زعفران را ۳۶ تا ۳۷ میلیون تومان و حداکثر آن را ۵۰ تا ۵۲ میلیون تومان اعلام کرد.
عضو شورای ملی زعفران ادامه داد: طبق روال همه ساله در آستانه فصل برداشت تقاضای چندانی برای خرید زعفران در بازار نیست چراکه تمامی خریداران منتظر ورود محصول نو به بازار هستند. هرچند عده ای با هدف برهم زدن بازار با جمع آوری محصول از سطح بازار در امر قیمت دخالت می کنند.

حسینی با بیان اینکه ایران بزرگترین تامین کننده زعفران در دنیاست، ادامه داد: کشورهای زیادی تمرکز خود را بر روی زعفران گذاشتند و با جدیت روی موضوع کار می کنند و نباید نادیده گرفت و همواره باید موقعیت ها را سنجید تا از امتیازات و چگونگی زعفران دنیا برای رشد و ارزش واقعی محصول استفاده کرد‌.

زعفران ایران را به جرات می توان یکی از بهترین و مرغوب ترین زعفران ها در سطح دنیا معرفی کرد. این محصول همواره از تمام کشورهای دنیا خواهان و طرفدار دارد.
پایان مطلب/س.آ

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما