کد خبر: ۵۷۰۵۶
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۴۰۲ - ۰۷:۵۲

نقش همسر احمدی نژاد در طی دوره ریاست جمهوری و پس از آن

فعالیت‌های همسر محمود احمدی نژاد در زمان ریاست او و همچنین بعد از اتمام دوره آن هم به گونه ای که پیش از رئیس جمهوری احمدی نژاد نام یاز همسرش در عرصه سیاست نبود.
نقش همسر احمدی نژاد در  طی دوره ریاست جمهوری و پس از آن

به گزارش تجارت امروز؛ از همان ابتدای رییس جمهوری محمود احمدی‌نژاد اخباری از همسر او در رسانه‌ها و افکار عمومی نبود. به تفسیری دیگر، اولین بار در انتخابات ریاست‌جمهوری دوره دهم در سال ۸۸ اسم اعظم‌السادات فراحی در رسانه‌ها شنیده شده، آن هم حواشی نامه‌ای که او برای همسر حُسنی مبارک فرستاد و درحالی‌که دو کشور ایران و مصر رابطه دیپلماتیک با هم نداشتند؛ او از سوزان مبارک درخواست کرد که به همسرش گوش زد کند تا از مردم فلسطین حمایت کند.
اما رسیدن انتخابات دوره دهم ریاست‌جمهوری موعدی شد تا او به صحنه آمده و فعالیت جدی خود را آغاز کند. شاید حضور زهرا رهنورد در کنار میرحسین موسوی را بتوان عامل تحریک‌کننده او و همسرش در این مورد دانست که منجر به این شد که روی دیگر سکه همسر محمود احمدی‌نژاد وارد عرصه شود.
او که در زمان مبارزات انتخاباتی در برخی تجمعات همراه همسرش بود، پس از انتخابات و ادامه فعالیت احمدی‌نژاد در دولت، عرصه فعالیت او گسترده‌تر از قبل شد و چهره‌ای را از همسر رئیس‌جمهور به نمایش گذاشت که پیش از این در ایران سابقه نداشت.
علاوه بر اینکه در سفرهای خارجی از جمله سفر به نیویورک، همراه احمدی‌نژاد بود، پس از انتخابات سال ۸۸ به جمع زنان تصمیم‌گیرنده در شورای فرهنگی اجتماعی زنان (زیر نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی) ملحق شد؛ دیدارهای بین‌المللی او اوج گرفت و در برخی مجامع به‌عنوان همسر رئیس‌جمهور ایران سخنرانی می‌کرد. به‌عنوان مثال بهمن ۸۸ همسرش اقدام به برگزاری نشستی در تهران با عنوان «همایش زنان دانشمند جهان اسلام» کرد که در آن فراحی به‌عنوان سخنران افتتاحیه حاضر شد و گفت: «حضور زنان عالم و دانشمند در عرصه‌های گوناگون اجتماعی موتور حرکت جامعه به سوی اهداف متعالی است.»
نمونه دیگر از اظهارنظرهای او در دوره دوم ریاست‌جمهوری همسرش را می‌توان در شهریور ۹۰ مثال زد که طی دیداری با برخی از زنان لبنانی گفته بود: «زنان ایرانی و لبنانی می‌توانند الگوی مناسبی از زن مسلمان را به جهان ارائه کنند.» روند پیشروی او در دولت تا حدی بود که حتی سفرهای استانی انجام می‌داد؛ برای مثال فروردین ۹۲ طی سفری رسمی به سمنان رفت و جلسه کارگروه ویژه بانوان و امور خانواده این استان در حضور او تشکیل شد.

پایان مطلب/س.آ

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما