کد خبر: ۵۷۰۷۰
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۸

حمله ناگهانی فلسطین به اسرائیل/ نتانیاهو: ما در جنگ هستیم

اسراییل از سمت نوار غزه مورد حمله گسترده اسرائیل قرار گرفت.
حمله ناگهانی فلسطین به اسرائیل/ نتانیاهو: ما در جنگ هستیم

به گزارش تجارت امروز؛ حمله غافلگیرانه زمینی و هوایی گروه های مقاومت فلسطینی حماس و جهاد اسلامی به شهرک های اطراف نوار غزه و همزمان حملات موشکی گسترده از سوی نوار غزه به شهرک های اسراییلی و شهرهای تل آویو و عسقلان و.. در سالگرد جنگ سال 1973 بین اسراییل و کشورهای سوریه و مصر ضربه ای سهمگین به رژیم تل آویو و دولت بنیامین نتانیاهو وارد کرده است.

این عملیات فلسطینی ها که "طوفان الاقصی" نامگذاری گردیده، یک شوک بزرگ به دستگاه های امنیتی و نظامی رژیم اسراییل وارد کرد و بسیاری از شبه نظامیان مسلح فلسطینی را نیمه شب و در ساعات آغازین بامداد بالای سر نظامیان در اتاق خواب آنها رساند و دهها نفر از نظامیان اسراییل به اسارت نیروهای فلسطینی درآمده اند و این سوال پیش آمده که چگونه دستگاه های امنیتی موساد و شاباک و.. اسراییل از انجام چنین حمله غافلگیرانه ای که بدون تردید نیازمند هفته ها و ماه ها زمینه چینی و طراحی است، بی خبر مانده و این گونه غافلگیر شده اند.

بدون تردید حجم و گستردگی و تاکتیک استفاده شده در عملیات طوفان الاقصی علاوه بر اسراییل بسیاری از ناظران دیگر را نیز در بهت و حیرت فرو برده است.

انتشار گسترده ویدئوها و عکس های به اسارت درآمدن نظامیان اسراییلی در کنار تصاویر مربوط به حمله گروه های فلسطینی به شهرک های اسراییلی در اراضی اشغالی، خفت و خواری بزرگی برای اسراییل به شمار می آید.

هر یک از اسرای اسراییلی که در میان آنها حتی تا درجه ژنرال نیز وجود دارد، در آینده با هزینه ها و امتیازات گزافی با اسراییل معامله خواهد شد و با توجه به حساسیت رژیم اسراییل روی نظامیانش، دولت نتانیاهو مجبور خواهد بود از این پس در قالب زمین بازی طراحی شده از سوی گروه های فلسطینی حماس و جهاد اسلامی با آنها وارد معامله شود و گزینه های چندانی برای اقدام علیه گروه های مقاومت نخواهد شد؛ مگر حملات کور هوایی به منطقه نوار غزه.

بازی هوشمندانه حماس در طراحی عملیاتی به ظاهر ساده اما در عین حال پیچیده که تا مغز استخوان حاکی از غافلگیری نیروهای اسراییلی است، در نوع خود در تاریخ مناقشات 8 دهه ای اسراییل با فلسطینی ها بی سابقه است.

طی ماه های گذشته دولت نتانیاهو با بحرانی بی سابقه در داخل اسراییل دست و پنجه نرم می کند و این نارضایتی ها و تظاهرات گسترده حتی به عصیان بخشی مهم از ساختار نظامی و امنیتی اسراییل علیه نتانیاهو نیز رسیده بود و به نظر می رسد یکی از نقاطی که باعث آسیب پذیری و غافلگیری اسراییل از عملیات طوفان الاقصی شد، تاثیر همین نزاع های داخلی بوده است که حماس و جهاد اسلامی وقت شناسانه از آن به سود خود بهره بردند.

با حمله غافلگیرانه بامداد امروز ( 15 مهر ماه 1402- 7 اکتبر 2023) به اسراییل، دولت نتانیاهو گزینه های زیادی برای مقابله به مثل ندارد و همین که خود را جمع و جور کند و شهرک های نزدیک نوار غزه را از حضور نیروهای فلسطینی خالی کند، هنر زیادی به خرج داده است.

اسراییل در روزی که فکر نمی کرد  و به شیوه ای که گمان نمی برد از سمت نوار غزه مورد حمله گسترده قرار گرفت و تلفات بی سابقه ای داد و دهها اسیر و صدها زخمی و دهها کشته که سیاهه تلفات هنوز به طور کامل معلوم نشده است.

بدون تردید این عملیات فلسطینی ها موقعیت داخلی نتانیاهو را بیش  از پیش تضعیف خواهد کرد؛ چون  از نظر بسیاری از اسراییلی ها و به ویژه اپوزیسیون اسراییل، این تندروی های کابینه افراطی نتانیاهوست که باعث شد در نهایت نقطه جوش تحمل فلسطینی ها به سرآمده و آنها را به انجام چنین عملیاتی که آبروی تاریخ نظامی اسراییل را به یکجا بر باد داد، واداشته است.

ارتش اسراییل زمانی به پیروزی قاطع و سریع در جنگ های چند روزه با ارتش های چند کشور عربی همجوار خود می نازید، اما از زمان جنگ 33 روزه تابستان سال 2006 که به پیروزی غیرمنتظره حزب الله لبنان انجامید، ارتش اسراییل در  جنگ های مختلف با گروه های مقاومت فلسطینی و لبنانی آسیب پذیرتر از گذشته شده و به ویژه از زمانی که نیروهای مقاومت فلسطینی مسلح به موشک شده اند و توان هدف قرار دادن عمق اسراییل را پیدا کرده اند، این موازنه به ضرر تل آویو و به نفع گروه های فلسطینی چرخش پیدا کرده است.

ارتش های کلاسیک همواره در جنگ های نامتقارن با گروه های چریکی مشکل دارند و ارتش اسراییل نیز با وجود تمامی امکانات و تدابیری که برای مقابله با چنین حملات و غافلگیری هایی برای خود اندیشیده، اما در هر جنگ و بحران نظامی جدید در مقایسه با بحران پیشین آسیب پذیرتر از گذشته ظاهر شده و تعداد تلفات دو طرف به یکدیگر نزدیک شده است، تا جایی که در حمله بامداد امروز، یک شهر محاصره شده ( نزدیک به 2 دهه) یعنی نوار غزه به یک کشور بسیار با امکانات با ارتشی تا بن دندان مسلح  حمله ای برق آسا کرده و اعتبار و آبروی نظامی طرف مقابل را چند ساعته به حراج گذاشته است.

انتهای مطلب/م.ع

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما