کد خبر: ۵۷۰۹۴
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۸

احتمال تعطیل بورس چند درصد است؟

مجید عشقی: اگر فردی صلاحیت لازم را نداشته باشد و در جایگاه سرپرست نهادهای مالی بنشیند با ایشان برخورد قانونی می‌شود.
احتمال تعطیل بورس چند درصد است؟

به گزارش تجارت امروز؛  مجید عشقی، رئیس سازمان بورس با ذکر این موضوع که نوسانات ایجاد شده در منطقه و ریزش شاخص در نشست خبری با جمعی از خبرنگاران، گفت: صندوق توسعه بازار پیوسته در بازار حاضر است و منابع را صرف پشتیبانی از بازار می‌کند.
رئیس سازمان بورس در این نشست ادامه داد: یکی از اهداف تشکیل این صندوق حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران با پافشاری بر سود بلندمدت و همچنین آسان سازی در تأمین مالی، تشکیل سرمایه و مدیریت ریسک است.
این مقام مسئول با بیان اینکه به منظور حمایت از حقوق سرمایه‌‎گذاران اقداماتی چون توجه ویژه به ابزارهای سرمایه‌گذاری در مسکن، صندوق‌های املاک و مستغلات، پیش فروش متری (سلف مسکن) و گواهی سپرده کالایی مانند سیمان، فلزات و غیره است.

افزایش کیفیت خدمات به سرمایه‌گذاران، رقابتی شدن بورس انجام شده است گفت: نهادهای مالی با جهش در صدور مجوزها (مجوز کارگزاری پس از ۱۳ سال)، اتصال به درگاه صدور مجوزهای دولت، کاهش مدت زمان واریز سود سهامداران از ۸ ماه به ۴ ماه و واریز سودهای رسوبی از دیگر اقدامت انجام شده است.

عشقی در واکنش به ریزش سنگین بورس در روز یکشنبه گفت: با تنش‌های سیاسی امروز و دیروز وضعیت ریزش شدید در بورس را شاهد بودیم که این تنش‌ها گذرا بوده و ثبات قطعاً به بازار بازخواهد گشت.

رئیس سازمان بورس ادامه داد: نحوه تهیه گزارش حسابرسان شرکت‌ها بسیار مهم است و ما نظرات خود را در این رابطه اعلام کرده‌ایم و همواره در تعامل با شرکت‌ها هستیم.

عشقی دلهره امروز بازار سرمایه را موضوع جدی ندانست و به سهامداران توصیه کرد عجله نکرده زیرا در شرایط فعلی نیازی به تعطیلی بازار سرمایه نخواهد بود.

رئیس سازمان بورس به سهام عدالت اشاره کرده و افزود: شرکت سپرده گذاری در حال پرداخت سود نقدی از شرکت‌های سهام عدالت است.

عشقی به موضوع عرضه خودرو در بورس کالا اشاره کرده و گفت: تا یک سال و نیم آینده خودرو در سامانه یکپارچه عرضه خواهد شد و برنامه‌ای برای عرضه خودرو در بورس کالا وجود ندارد.

رئیس سازمان بورس به وضعیت عرضه فولاد و سیمان اشاره کرد و گفت: وزارت اقتصاد باید بسترهای لازم را برای عرضه مصالح ساختمانی برای ساخت مسکن‌های حمایتی فراهم کند؛ این موضوع مربوط به امروز و فردا نیست بلکه موضوعی است که چهار سال ادامه خواهد داشت.

عشقی با اشاره به خرید و فروش نمادهای شرکت‌های استانی سهام عدالت گفت: باز شدن نمادهای شرکت‌های استانی سهام عدالت منفعتی برای سهامداران در شرایط فعلی نمی‌رساند و در شرایط ریزشی فعلی بهتر است بسته بماند اما پیگیر هستیم که این نمادها زودتر تعیین تکلیف شوند و تا به امروز نیز بازگشایی این نمادها به تأخیر افتاده و دیر شده است.

رئیس سازمان بورس افزود: از سال ۹۴ همیشه زمزمه‌هایی برای خروج کالاهایی مانند پتروشیمی و فولاد از بورس کالا وجود دارد که این زمزمه‌ها واقعیت نداشته و سال به سال به کالاهای موجود در بورس کالا افزوده شده است.

عشقی در پایان گفت: انتظار داریم منابع خوبی از حقوقی‌ها برای حمایت از بازار در روزهای آینده به بورس تزریق شود، قیمت‌های سهام در کف بوده و این قیمت‌ها به شدت جذاب است.

پایان مطلب/س.آ

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما