کد خبر: ۵۷۱۵۱
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۴۰۲ - ۰۷:۴۱

ورود عربستان به میدان جنگ

وزارت امور خارجه عربستان در بیانیه‌ای ضمن مخالفت قاطع خود با اخراج اجباری مردم فلستطین از غزه، از اسرائیل درخواستی کرد.

به گزارش تجارت امروز؛ وزارت امور خارجه عربستان در بیانیه‌ای ضمن مخالفت قاطع خود با اخراج اجباری مردم فلستطین از غزه، از اسرائیل درخواستی کرد.در این بیانیه‌ای صعودی‌ها مخالفت قاطع خود را درباره درخواست‌ها در کوچاندن اجباری مردم غزه تاکید کرد. بر اساس این بیانیه، وزارت خارجه عربستان اضافه کرد: ما خواستار رفع محاصره از برادرانمان در غزه هستیم.

در این بیانیه آمده است که ریاض خواستار طرف‌های درگیری به پایبندی به قوانین انسانی و بین‌المللی است و طرف‌های درگیر را به پذیرش ابتکار عمل صلح کشورهای عربی با هدف حل و فصل همه جانبه و عادلانه و تشکیل دولت مستقل فلسطینی در مرزهای اشغالی ۱۹۶۷ و برقراری مذاکرات برای صلح طبق بندهای مصوب شورای امنیت و سازمان ملل دعوت می‌کند.

وزارت بهداشت فلسطین در نوار غزه روز جمعه اعلام کرد که از آغاز نبرد «طوفان الاقصی» تاکنون یک هزار و ۷۹۹ فلسطینی در حملات اسرائیل به شهادت رسیده و ۶ هزار و ۳۸۸ نفر دیگر نیز مجروح شدند.
گفتنی است ارتش اسرائیل روز جمعه در بیانیه‌ای از تمام ساکنان شهر غزه خواست منازل خود را تخلیه و به سمت جنوب حرکت کنند.
سازمان ملل متحد نیز روز جمعه اعلام کرد: ارتش اسرائیل اطلاع داد که حدود ۱.۱ میلیون فلسطینی در غزه باید ظرف ۲۴ ساعت آینده به سمت جنوب نوار غزه حرکت کنند.

یک منبع آگاه در گفت‌وگوی اختصاصی با «میدل ایست نیوز» از جزئیات طرح آمریکا و اسرائیل برای انتقال یک میلیون ساکن نوار غزه به کشورهای عربی برای «با خاک یکسان کردن غزه» خبر داد.

به گفته این منبع که نخواسته نامش فاش شود، «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا، در چند ساعت اخیر تماس‌های گسترده و مذاکرات فشرده‌ای با مقامات امنیتی و سیاسی منطقه داشته تا آنان را به پذیرش ساکنان نوار غزه متقاعد چون ارتش اسرائیل در بیرون مرزهای غزه آماده «با خاک یکسان کردن غزه» است.

این منبع با تأکید بر اینکه تعبیر «با خاک یکسان کردن» تعبیری است که بلینکن عیناً به کار برده افزوده که طرح آمریکا شامل انتقال یک میلیون شهروند ساکن نوار غزه به مصر و پس از آن توزیع آنها میان عربستان و اردن و قطر و امارات است.

پایان مطلب/س.آ

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما