کد خبر: ۵۹
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۳ - ۱۱:۵۸
یورو نیوز اعلام کرد: با تورم منفی و کاهش رشد اقتصادی بحرانی دیگر حوزه پولی یورو را تهدید می کند و نگرانی بازارهای مالی را دو چندان کرده است.
فارس: خطر ایجاد بحرانی دیگر در حوزه پولی یورو بار دیگر این منطقه را تهدید می کند. قوت گرفتن احتمال پیروزی حزب سیریزا در انتخابات پیش از موعد پارلمانی یونان و عدم ثبات اقتصادی و سیاسی در این کشور به کندی روند رشد اقتصادی در حوزه پولی یورو و خطر تورم منفی در این منطقه افزوده شده تا نگرانی بازارهای مالی را دو چندان کند.
 
به گزارش یورونیوز، کندی آهنگ رشد اقتصادی قدرتهای این منطقه از جمله فرانسه نیز می تواند به بحرانی بی سابقه دامن زند.
 
ژرمی استرچ، کارشناس بانک سی آی بی سی می گوید: «اگر ضعف اقتصاد فرانسه را مورد توجه قرار دهیم فکر می کنم میزان نگرانی ها در حوزه پولی یورو افزایش خواهد یافت و این موضوع تبدیل به نگرانی اصلی در منطقه خواهد شد. اما اعتقاد دارم چشم انداز اقتصادی آلمان چندان بد نیست، علیرغم وجود فرضیه هایی در اواخر سال ۲۰۱۴ که می خواستند خلاف این موضوع را نشان دهند.»
 
در این بین همه چشمها به تصمیمات بانک مرکزی اروپا به ریاست ماریو دراگی دوخته شده است.
 
این نهاد که پیش از این اعطای وامهای بلند مدت و کاهش نرخ بهره خود را در دستور کار قرار داده ممکن است در نشست ۲۲ ژانویه خود درباره بازخرید اوراق قرضه دولتی نیز اتخاذ تصمیم کند.
 
جین فولی، کارشناس رابوبانک می گوید: «نرخ بهره استقراض دولتی همه جا پایین است. بنابراین می توان گفت کاهش بیشتر نرخ بهره بانک مرکزی اروپا نسبت به نرخ کنونی که بسیار پایین است احتمالا تاثیر بسزایی در افزایش رشد اقتصادی و نرخ تورم نخواهد داشت.»
 
با این وجود عده ای از کارشناسان اقتصادی اعتقاد دارند با توجه به اعمال ساز و کارهایی چون مکانیسم اتحاد بانکی در حوزه پولی یورو و صندوق کمک اروپایی برای کشورهای دچار بحران، احتمال کمی وجود دارد تا بار دیگر حوزه پولی یورو دچار بحرانی همه گیر شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری