کد خبر: ۶۴
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۳ - ۱۲:۲۱
نتایج بررسی های جدید از وضعیت معیشت کارگران نشان می دهد هزینه ماهیانه هر خانوار ۴ نفره حداقل به ۳.۱ و حداکثر به ۳.۶ میلیون تومان افزایش یافته و خوراک و مسکن نیز دارای بالاترین سهم در سبد هزینه ها است.
دنیای اقتصاد: در هفته‌ گذشته، خبرهای زیادی از دولتمردان و پارلمان نشینان برای رونق اقتصادی و بودجه غیرنفتی اعلام شد. مجلس از طرحی خبرداد که وابستگی بودجه را به نفت کم می‌کند و وزیر نفت، از چانه‌زنی با مسکو خبرداد.

آغاز چانه‌زنی نفتی تهران- مسکو

وزیر نفت با اشاره به انجام مذاکراتی با روسیه به عنوان بزرگترین تولید کننده نفت غیر اوپک، اعلام کرد: پیشنهاد کاهش تولید نفت به روس‌ها ارائه شده و مذاکرات با این کشور برای کاهش تولید نفت ادامه دارد. بیژن زنگنه در پاسخ به این سئوال که با توجه به تاثیر گذاری روسیه در بازار نفت غیر اوپک و تولید 10 میلیون بشکه‌ای نفت روس‌ها آیا مذاکراتی با روسیه برای کاهش تولید نفت انجام شده است؟ گفت: در حال مذاکره با روسیه هستیم. وزیر نفت ایران تاکید کرد: در این باره تاکنون مذاکراتی با روسیه انجام شده است، ولی هنوز به جمع بندی نهایی دست نیافته ایم.

کلید گرانی نفت در دستان عربستان

نماینده سابق ایران در اوپک با بیان اینکه در صورت ادامه شرایط فعلی باید در فصل بهار شاهد دوران کاهش بیشتر قیمت جهانی نفت باشیم، گفت: مذاکرات و توافق ایران و عربستان قیمت نفت را افزایش می‌دهد. سید محمدعلی خطیبی درباره تبعات مصوبه آزادسازی صادرات نفت آمریکا توسط دولت باراک اوباما، گفت: آزادسازی صادرات نفت آمریکا نشان می دهد که برنامه عربستان سعودی برای مقابله با شیل اویل‌های آمریکا نه تنها چاره ساز نبوده بلکه یک سیاست توخالی بوده است.

وعده جدید سیف برای جمع‌آوری موسسات پولی غیرمجاز

رئیس کل بانک مرکزی با اعلام اینکه 15 درصد نقدینگی در اختیار موسسات پولی بدون مجاز استَ، گفت: پرونده این نوع موسسات به مراجع قضایی ارسال شده و تا پایان سال غیرمجازها جمع آوری می‌شوند. ولی الله سیف گفت: 15 درصد نقدینگی کشور در اختیار موسسات غیرمجاز است که بدون انضباط به فعالیت در بخش پولی کشور پرداخته اند که این موضوع می تواند اختلالی در نظام مالی کشور ایجاد کند.

توزیع دو سبد امنیت غذایی تا پایان امسال

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی از برگزاری نشستی با مدیران بانک ها خبر داد و گفت: 500 میلیاردتومان یارانه به بخش تولید پرداخت شد. محمدباقر نوبخت همانگونه که در زمان مقرر اقدام به پرداخت یارانه نقدی به خانوارها می کنیم، دو مرحله هم تا پایان امسال به پرداخت یارانه غیرنقدی به خانوارهای کم درآمد از طریق سبد امنیت غذایی اقدام خواهیم کرد و ظرف روزهای آینده سبد سوم امنیت غذایی توزیع خواهد شد زیرا اعتبار آن تامین شده است.

آخرین وضعیت واردات کالاهای اساسی

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه واردات کالاهای اساسی تنها برای ذخیره‌سازی استراتژیک صورت گرفته است، گفت: واردات برنج و شکر به دلیل موجودی بالای انبارهای دولت، همچنان ممنوع است. علی قنبری با اشاره به اینکه نهادهای نظارتی، بر واردات کالاهای اساسی نظارت کافی دارند، گفت: واردات کالاهای اساسی تنها با مصوبه دولت و کارگروه کنترل بازار صورت می گیرد و در این میان، هیچگونه تخلفی نسبت به مجوزهای صادره از سوی دولت وجود ندارد. معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: آمارهای واردات کالاهای اساسی در سال جاری نشانگر این است که دولت تمام شرایط احتیاطی برای ذخیره سازی کالاهای اساسی را انجام داده تاکمبودی در این زمینه احساس نشود.

وام خودرو و کالا دو برابر می شود

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی با اعلام جزئیات مصوبه شورای پول و اعتبار و وام ازدواج، گفت: افزایش حداقل دو برابری مبلغ وام خودرو و کالا در دستور کار شورای پول و اعتبار قرار گرفت. سیدعلی‌اصغر میرمحمدصادقی امروز در مورد وام مسکن خبرنگاران گفت: این موضوع در دستور کار بانک مرکزی قرار دارد. وی همچنین در مورد وام ۸۰ میلیون تومانی خرید مسکن که توسط وزیر مسکن پیشنهاد شده است، افزود: بررسی این پیشنهاد به بخش اعتبارات بانک مرکزی ارجاع نشده است، اما اگر در دستور کار رئیس کل بانک مرکزی باشد، می تواند به صورت مستقیم در شورای پول و اعتبار مورد بررسی قرار گیرد.

دنای 42 میلیون تومانی ابلاغ رسمی شد

رئیس شورای رقابت با اعلام اینکه این شورا قیمت دنا را 42 میلیون تومان تعیین کرد گفت: این قیمت به زودی به ایران خودرو ابلاغ می شود. رضا شیوا با بیان اینکه بر اساس دستورالعمل تنظیم قیمت خودرو، قیمت دنا ۴۲ میلیون تومان تعیین شده است گفت: این قیمت روی پایگاه مرکز شورای رقابت قرار گرفته و به زودی به ایران خودرو ابلاغ می شود. رئیس شورای رقابت اظهارداشت: کارشناسان مرکز ملی رقابت 3 دستورالعمل را برای تعیین قیمت این خودرو ارائه کردند که یکی از آنها مورد تأیید شورا قرار گرفت.

طرح ویژه مجلس برای کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی

همزمان با سقوط جهانی قیمت نفت به حدود 50 دلار، مجلس طرحی الحاقی در دست بررسی دارد که در صورت تصویب نهایی، ضمن قطع وابستگی بودجه 94 به نفت و ارز، کسری بودجه پنهان دولت نیز شفاف و آشکار می‌شود. احمد توکلی درباره طرح جدید قطع وابستگی بودجه 94 به نفت و ارز که اقتصاددانان سرشناس مجلس و مرکز پژوهش‌ها آن را پیگیری می‌کنند، گفت: در صورت تصویب این طرح الحاقی، بودجه دولت برای همیشه از وابستگی به نفت و ارز خلاص می‌شود. به عبارت دیگر، بودجه به معنای واقعی کلمه "ریالی" می‌شود، همچنین تاثیرات نوسانات ارزی و نفتی بر بودجه دولت هم رخت برمی‌بندد تا اقتصاد مقاومتی نیز به معنای واقعی ملاک عمل قرار گیرد.

ذخیره 60 هزار تنی سیب و پرتقال شب عید

مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی از خریداری و ذخیره ۴۰ هزار تن پرتقال و ۲۰ هزار تن سیب برای شب عید خبر داد. ابوالقاسم حسن‌پور اظهار داشت: در وزارت جهاد کشاورزی مصوب شده حدود  ۴۰ هزار تن پرتقال و ۲۰ هزار تن سیب توسط سازمان تعاون روستایی از کشاورزان خریداری و برای شب عید ذخیره شود ضمن اینکه نارنگیامکان نگهداری در انبار  ندارد و به طور مستقیم از باغات وارد بازار می‌شود. وی با تاکید بر اینکه هیچ نیازی به واردات پرتقال نداریم، افزود: تولید پرتقال در سال‌جاری حدود ۲ میلیون تن و نارنگی  حدود ۶۵۰ هزار تن است؛ تولید نارنگی از شهریور آغاز می‌شود و تا اواخر اسفندماه ادامه دارد.

جزئیات گزارش جدید معیشت کارگران

نتایج بررسی های جدید از وضعیت معیشت کارگران نشان می دهد هزینه ماهیانه هر خانوار ۴ نفره حداقل به ۳.۱ و حداکثر به ۳.۶ میلیون تومان افزایش یافته و خوراک و مسکن نیز دارای بالاترین سهم در سبد هزینه ها است. حسین حبیبی گفت: همچنین در صورتی که بخواهیم هزینه ها را به صورت قیمت های دولتی کالاها و اجناس حساب کنیم، هزینه ها از ۳ میلیون و ۱۸۳ هزار و ۴۰۸ تومان در ماه کمتر نخواهد شد. در جدول ارائه شده از سوی نمایندگان کارگران، هزینه مربوط به خوراکی ها و مسکن بالاترین میزان است.

آخرین وضعیت تعیین تکلیف متقاضیان مگان

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، قائم‌مقام معاون فروش سایپا با اشاره به نتایج مذاکرات با رنو برای تامین قطعات تندر90 از تعیینتکلیف ثبت‌نام‌کنندگان مگان خبر داد و گفت: تعهدات معوق با پیشنهادات مناسب تبدیلی تا آخر دی‌ماه به صفر می‌رسد. رضا سبک‌روح افزود: مذاکراتی نیز با شرکت رنو انجام شده که بر مبنای آن، شرایط تامین قطعات فراهم است و به همین دلیل تولید این خودرو در حال افزایش است. به گفته وی، به طور قطع تا پایان سال این خودروها به تمام متقاضیان تحویل خواهد شد و تعهدات معوق مگان نیز با ارائه پیشنهادات مناسب تبدیلی تا آخر ماه به صفر خواهد رسید.

کاهش قیمت بلیت قطارهای رجا تا ۲۴ اسفند ۹۳

بنا بر اعلام شرکت قطارهای مسافربری رجا، بلیت قطار مسافری رجا تا ۲۴ اسفند ماه ۱۳۹۳، در ایام مختلف با تخفیف از ۵ تا ۳۰ درصد به متقاضیان عرضه می‌شود. این تخفیفات در ۲۶ قطار شرکت حمل و نقل ریلی رجاء اعمال شده است که هموطنان گرامی می‌توانند با کسب اطلاعات بیشتر از جدول تخفیفات، سفر مطلوبی را با قیمت‌های ارزان‌تر برای خود مهیا کنند. تخفیفات ارائه شده از سوی شرکت رجاء در مسیرهای رفت و برگشت برای تاریخ‌های مختلف ایام مذکور، برای قطارهای فوق‌العاده ۲ تهران-تبریز (۶ تخته) و فوق‌العاده یک تهران – مراغه (۶ تخته) بین ۵ تا ۱۵ درصد است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری