کد خبر: ۸۹۱۳
تعداد بازدید: ۶۸۰
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۸
وزیر مسکن راه و شهرسازی گفت: استیضاح وقتی به جریان می‌افتد که پاسخ‌های دوره‌های پیشین قانع‌کننده نباشد و من که خوشبختانه تا به حال هیچ بار رأی عدم قانع‌شدن را از مجلس شورای اسلامی دریافت نکردم و این استیضاح جای تأمل دارد.
به گزارش تجارت امروز به نقل از فارس؛ عباس آخوندی وزیر مسکن شهرسازی صبح امروز در جلسه علنی مجلس ضمن تسلیت  فاجعه منا که منجر به جان باختن تعداد کثیری از حجاج ایرانی و غیرایرانی شد، اظههارداشت:‌ وظیفه خود می‌دانم از همه دست‌اندرکارانی که در ارتباط با این فاجعه تلاش و کمک کردند از جمله همکاران خودم در سازمان هواپیمایی کشوری و شرکت‌های هواپیمایی و فرودگاه سپاسگذاری کنم و امیدوارم بتوانیم در دولت به نحوی کار کنیم که دیگر شاهد تکرار چنین وقایعی نباشیم.

وی همچنین ضمن تبریک عید غدیر خم تصریح کرد: از فرصت استفاده می‌کنم و ولایت امیرالمؤمنین را تبریک می‌گویم و امیدوارم که بتوانیم به امیرالمؤمنین تأسی کنیم و از اخلاق و عدالت منحرف نشویم.

آخوندی ادامه داد: تمایل دارم از استیضاح‌کنندگان و تمام کسانی که زحمت استیضاح را کشیدند،‌ وزارتخانه را رصد کردند و با اشکالاتی مواجه شدند تشکر می‌کنم.

وی خاطرنشان کرد: قطعاً‌ استیضاح وزرا حق مجلس شورای اسلامی است و هرگاه بیش از 10 تن از نمایندگان تصمیم بگیرند که وزیر را استیضاح کنند، این استیضاح به جریان می‌افتد و من هم خوشحالم و و هیچ گلایه‌ای ندارم و با کمال افتخار خدمت شما نمایندگان هستم که توضیح بدهم.

وزیر مسکن و راه و شهرسازی تصریح کرد: از اینکه شما این موقعیت را برای من ایجاد کردید و گوش‌ها را حساس کردید بیشتر سپاسگزارم و امیدوارم سخنان من مورد توجه شما قرار بگیرد، در هر صورت صحنه‌های استیضاح نمایش تمرین مردم‌سالاری در ایران است و ما که ادعای مردم‌سالاری داریم باید از این صحنه‌ها دفاع کنیم و خشنود باشیم که چنین اتفاقاتی می‌افتد و این مردم‌سالاری را در این منطقه پرآشوب جهان به رخ جهانیان بکشیم.

آخوندی خاطرنشان کرد:‌ من تا امروز 4 بار به نحوی از نمایندگان تأئیدیه گرفتم که یک بار از آن در هنگام رأی اعتماد و سه بار دیگر نمایندگان از من سؤال کردند که در هر سه بار پاسخ‌های من برای صحن مجلس شورای اسلامی قانع‌کننده بود و به نحوی شما مجدداً به صحبت‌های من اعتماد کردید و امیدوارم که برای بار پنجم نیز صحبت‌های من برای شما قانع‌کننده باشد.

وزیر مسکن و راه و شهرسازی ادامه داد: نکته‌ای را باید متذکر شوم که قاعدتاً استیضاح وقتی به جریان می‌افتد که پاسخ‌های دوره‌های پیشین قانع‌کننده نباشد و من که خوشبختانه تا به حال هیچ بار رأی عدم قناعت را از مجلس شورای اسلامی دریافت نکردم، این استیضاح جای تأمل دارد.

وزیر مسکن و راه و شهرسازی با بیان اینکه با همه افتخار در اختیار نمایندگان مجلس شورای اسلامی هستم، اظهار داشت: این استیضاح بیش از 5 ماه است که در جریان است و هر بار عده‌ای از دوستان در جلساتی که در کمیسیون عمران تشکیل می‌شد که من فکر می‌کنم چهار بار در این جلسات شرکت کردم و سخنانم نمایندگان را قانع کرد که تعدادی از نمایندگان امضاهای خود را پس می‌گرفتند و مجدداً دوباره تعدادی از دوستان بر استیضاح اصرار کردند که فکر می‌کنم اعضای کمیسیون عمران شهادت می‌دهند که توضیحات من در جلسات کمیسیون عمران قانع‌کننده بوده است.

وی ادامه داد:‌ وقتی استیضاحی در وزارتخانه‌ای مطرح می‌شود به طور معمول همه کارکنان و کارمندان آن وزارتخانه متوجه استیضاح می‌شوند و با توجه به اینکه وزارت مسکن و راه و شهرسازی 56هزار کارمند دارد و 10ها هزار پیمانکار و مشاور در ارتباط هستند تصور کنید وقتی طرحی مطرح می‌شود چقدر این وزارتخانه تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

آخوندی اظهار داشت: شما می‌توانید گواهی دهید و مستحضر هستید که من به هیچ وجه نگذاشتم سر سوزنی این سایه تردید بر همکاران من رسوخ پیدا کند تا آخرین روز پای کار بوده و هستیم و آخرین اقدام ما برگزاری همایش بین‌المللی برای جذب سرمایه‌های ایرانیان و خارجی‌ها بوده است که یازدهم و دوازدهم مهرماه برگزار شد.

وی خاطرنشان کرد: در این همایش 121 پروژه بزرگ با 25 میلیارد یورو سرمایه‌گذاری شد و آقای ابوترابی و برخی از نمایندگان در این همایش حضور پیدا کردند و دیدند که با چه زحمتی این پروژه‌ها توجیه اقتصادی، فنی و مالی تهیه شده بود و ما باید سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی را قانع می‌کردیم که این بهترین پروژه‌های سرمایه‌گذاری است.

آخوندی با بیان اینکه کاهش قیمت نفت ما را در تنگنای مالی قرار داده است، گفت: ناوگان هوایی بیشترین آسیب را از تحریم دید.

آخوندی با تأکید بر اینکه در پیشبرد اهدافمان به هیچ عنوان سست نشده‌ایم، گفت: بنده مطالب مورد نظر خود را با توجه به سؤالات استیضاح در چهار دسته تقسیم‌بندی کردم که شامل رویکرد استراتژیک این وزارتخانه در چارچوب اقتصاد مقاومتی، تفسیر کامل مسکن مهر، شفاف‌سازی مالی و مبارزه با فساد است.

وی با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی جزء اولین وزارتخانه‌هایی است که نسبت به فرمایشات مقام معظم رهبری برنامه عملی، نقشه راه و روش اجرایی تعیین کرده است، افزود: منابع مالی که قرار بود به این وزارتخانه در سال جاری از سوی سازمان مدیریت برای پروژه‌های عمرانی تخصیص یابد 6هزار میلیارد تومان بود که تا کنون کمتر از 1000میلیارد تومان پرداخت شده البته ما الآن 120هزار میلیارد تومان قرارداد داریم که با اقداماتی توانسته‌ایم پروژه‌های عمرانی را فعال نگه داریم.

وزیر راه و شهرسازی تأکید کرد: در شرایط اقتصادی فعلی ما توانسته‌ایم چندین هزار میلیارد تومان در پروژه‌های مختلف سرمایه‌گذاری کنیم.

آخوندی با اشاره به سیاست‌های اصلی این وزارتخانه برای تحقق اقتصاد مقاومتی گفت: تدوین و اجرای برنامه ملی ارتقای بهره‌وری برنامه ملی صادرات و برنامه قطع وابستگی به بودجه نفتی و دولتی مهمترین اقدامات ما برای تحقق اقتصاد مقاومتی بوده است.

وی در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر ما دارای 67 فرودگاه هستیم که تنها 54 فرودگاه فعال هستند، افزود: همانطور که مطلع هستید صنعت هوایی بیشترین آسیب را در دوران تحریم دید به طوریکه بیش از 11 سال بود که در صنعت هوایی سرمایه‌گذاری صورت نمی‌گرفت.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: فرودگاه مهرآباد که حدود 10 میلیون مسافر را جابه‌جا می‌کند 40 سال است که تعمیرات اساسی به خود ندیده و عمر ناوگان هواپیمایی ایران نیز به 22 سال رسیده است.

آخوندی تأکید کرد: برای نخستین بار باند 29 راست فرودگاه مهرآباد 40 سال تأمین نشده بود مورد بازسازی و تعمیر اساسی قرار گرفت و در نظر داریم باند29 چپ را هم مورد بازسازی قرار دهیم.

وی با تأکید بر اینکه برای نوسازی ناوگان هوایی ایران در حال سرمایه‌گذاری 250 میلیون دلاری هستیم اظهار داشت: با توجه به شرایط منطقه‌ای میزان ترافیک هوایی کشورمان چندین برابر شد و خوشبختانه با تدابیری که اندیشیدیم هیچ اتفاقی در آسمان کشور رخ نداد که همین موضوع موجب شد تمام کشورهای اروپایی و آسیایی علاقه‌مند شوند برای عبور و مرورهایشان از آسمان ایران استفاده کنند.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به مشکلات موجود در فرودگاه امام خمینی(ره) تصریح کرد: ترمینال 2 این فرودگاه به نام «سلام» تا 10 ماه دیگر بدون اعتبار دولتی و تنها با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به بهره‌برداری خواهد رسید که موجب افزایش دو برابری ظرفیت این فرودگاه می‌شود.

آخوندی گفت: هفت ترمینال بزرگ بین‌المللی دیگر هم در سراسر کشور توسط بخش خصوصی در حال ساخت است.

وی افزود:‌ برنامه نوسازی کامل ناوگان هوانوردی ایران را در دستور کار داریم و با توجه به این موضوع و شرایط تحریم حدود 12 هواپیمای جدید وارد ناوگان هوایی ایران و همین مسئله موجب کاهش 32 ماهه از عمر هوایی ایران شد.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد:‌ همچنین خرید 114 فروند هواپیما بدون واسطه و از عرصه‌کنندگان بین‌المللی در دستور کار قرار دارد تا با اضافه شدن این هواپیما به ناوگان هوایی ایران مردم شاهد تغییر و تحول چشمگیر در این عرصه باشند البته این کار نیاز به تأمل دارد. 

آخوندی با اشاره به اقدامات این وزارتخانه در حوزه شبکه ریلی اظهار داشت: این دوره رستاخیز مجدد در صنعت ریلی ایران بود، تمامی راه‌های قدیمی که 10ها سال بازسازی نشده بودند الآن در دستور کار قرار گرفته‌اند به طوری که هم اکنون بیش از 3هزار کیلومتر در دست بازسازی است.

وی با بیان اینکه 2800کیلومتر خط راه‌آهن 2، 3 و 4 خطه داریم، گفت: در گذشته موضوع حمل و نقل ریلی حومه‌ای اصلاً مورد توجه نبود در حالی که هم اکنون چندین خط برای عبور و مرور حد فاصل تهران تا کرج، و 6 خط عبوری هم بین تهران و قم در نظر گرفته شده است.

آخوندی با بیان اینکه راه‌آهن ریلی و حومه‌ای راهکار اساسی کلان‌شهرهای ایران است خاطرنشان کرد: این موضوعی است که تنها در این دو سال پایه‌گذاری شده است و من امیدوارم که بتوانیم به هدف خود برسیم و از این وضعیت فلاکت‌بار در تهران، مشهد، شیراز، اصفهان، اهواز، تبریز و قم و تمام کلان‌شهرهای کشور خارج شویم.

وی ادامه داد: در کرج روزی صدهزار ماشین عبور و مرور می‌کند که این باید در راه‌آهن حومه‌ای بیاید و در این صورت می‌توانید صرفه‌جویی در مصرف انرژی داشته باشید تا سوخت کمتری مصرف شود.

وزیر مسکن و راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: اگر لازم باشد توضیحات بیشتری را در بخش راه‌آهن با شما خواهم داشت.

وی با اشاره به ضرورت برخورداری از شبکه راه‌های شهری و روستایی تصریح کرد: در ارتباط با شبکه راه‌های شهری و روستایی نمایندگان مستحضر هستند که برنامه اصلی ما آن است که شبکه راه‌های ایران در جهت افزایش صادرات باشد و در جهت اقتصاد مقاومتی گام برداریم تا به راه‌های آسیایی وصل شویم.

آخوندی ادامه داد: در همین سال گذشته 1500کیلومتر آزادراه سرمایه‌گذاری خصوصی جذب کرده است و 1500 کیلومتر معادل 15 هزار میلیارد تومان به مفهوم اقتصاد مقاومتی و اقتصاد خصوصی و سرمایه‌گذاری توجه شده است که این حرف‌ها شعار نیست و تک‌تک آنها آزادراه‌هایی است که به زودی افتتاح می‌شود.

وزیر مسکن، راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: در همین مدت به بحث بهسازی راه‌های ایران توجه شده است که در سال 92 که رشد بسیار زیادی نسبت به سال 91 داشت، توانستیم 5 میلیون تن آسفالت ریختیم و این امر در سال 93 به 10 میلیون تن آسفالت رسید و امسال 15 میلیون تن آسفالت می‌ریزیم که کدام نماینده است که حداقل یک جاده در حوزه انتخابیه‌اش مورد ترمیم قرار نگرفته باشد.

وی با بیان اینکه اتفاق بزرگی در جهت نگهداری شبکه راه‌ها و حفظ جان مردم و ارتقای خدمت به مردم در زمینه راه‌ها صورت گرفته است خاطرنشان کرد: تمام مراکز خدماتی و بین راهی از طریق مناقصه در حال واگذاری است که چندصد مجتمع خدمات رفاهی در ایران برای سرمایه‌گذاری عرضه شده است و ما در واقع پشتوانه اصلی صنعت گردشگری هستیم که لازمه رشد آن حمل و نقل درست است.

آخوندی تصریح کرد: دوستان از من می‌پرسند که شما چقدر روستا را می‌شناسید، من فقط یک جمله در اینجا می‌گویم، من هیچ ادعایی ندارم و خاک پای مردم ایران هستم اما من چهار سال در ابتدای انقلاب عضو شورای مرکزی جهاد سازندگی بوده‌ام و دوستان جهاد سازندگی مانند آقای جهانگیری، هاشمی، حجتی و زنگنه بودیم و حداقل 4 سال فقط مسئول کار جهاد سازندگی بودیم و پس از آن من 6 سال رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بودم که تنها کار ما توجه به روستا بود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری