کد خبر: ۸۹۷۷
تعداد بازدید: ۵۴۵
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۴ - ۱۴:۵۰
با گسترش گردشگری کویر
پس از زمین‌خواری، جنگل خواری، کوه‌خواری و دریاخواری حالا نوبت کویرخواری رسیده و به نظر می‌رسد با توجه به ارزش پایین زمین‌های کویری، حساسیت چندانی هم در پی ندارد.
کویر خواری سینه‌ خیز می‌آید!با گسترش گردشگری کویر طی سال‌های اخیر به نظر می‌رسد پدیده جدیدی به نام «کویرخواری» بی صدا در حال خزیدن است.
 
به گزارش تجارت امروز پس از زمین‌خواری، جنگل خواری، کوه‌خواری و دریاخواری حالا نوبت کویرخواری رسیده و به نظر می‌رسد با توجه به ارزش پایین زمین‌های کویری، حساسیت چندانی هم در پی ندارد.
 
بیستم شهریورماه جاری، رسانه‌ها از وجود یک کویرخواری در آبادی کوچک فرحزاد واقع در سه کیلومتری روستای مصر در بخش خور و بیابانک اصفهان پرده برداشتند که در طی آن یکی از اهالی بومی نسبت به سد معبر و کشیدن دیواری در محوطه آبادی فرحزاد اقدام کرد و مدعی چند صد متر زمین شد. دادستان، فرماندار و مسئولان شهرستان خور و بیابانک بعد از پیگری‌های زیاد معدود ساکنان بومی، به فرحزاد آمدند و به این فرد که از ساکنان فرحزاد است، تذکر شفاهی دادند و محوطه‌ی بلوک‌بندی شده را نیز پلمب کردند.
 
اما به گفته‌ی ساکنان بومی، آن شخص بعد از رفتن مسئولان، کار را بی‌وقفه ادامه داد، پس از شش ماه بلوک‌ها به دیوار سیمانی تبدیل شدند؛ بلوک‌هایی که از زیر تیرهای برق عبور کرده‌اند،‌ به همین دلیل تنها شاکی آن، اداره برق بوده که ظاهرا آن هم اعلام کرده اگر تیرها را جابه‌جا کند، شکایتش را پس می‌گیرد!
 
در ادامه نیز خبر رسید اداره ثبت اسناد خور و بیابانک، درخواست سند زمین عمومی را به نفع مدعی، روزنامه و اعلام کرده که اگر شکایتی وجود نداشته باشد، سند زمین به نام این شخص صادر می‌شود.
 
فرحزاد هنوز یک دهه نیست که روستای گردشگری و پاتوق کویرنوردها شده اما در این مدت، جریان گردشگری، روستایی را که زمانی 12 خانه‌ ویران و تنها دو خانوار ساکن داشت، با مهاجرت معکوس روبه‌رو کرده؛ به طوری که حتی صاحب یک هتل هم شده که البته ساختاری نامتعارف با بوم منطقه دارد. کویرخواری مذکور هم احتمالا با نیت احداث یک اقامتگاه بوم‌گردی یا هتل انجام شده است.
 
پس از آن حسین معصوم، مشاور وزیر راه و شهرسازی و نماینده تام‌الاختیار او در شورای حفظ حقوق بیت‌المال در اراضی و منابع طبیعی نامه‌ای به حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی، دادستان کل کشور نوشت و با استناد به گزارش‌های رسانه ای از او که دبیر شورای عالی حفظ حقوق بیت‌المال در اراضی و منابع طبیعی است، درخواست کرد وارد عمل شود و از این واقعه جدا جلوگیری کند تا در آینده بتوان با مطالعه طرح‌ها و پروژه‌های خاص کویر و به ویژه شهرهای حاشیه کویری، بستر مناسب توسعه برای استفاده عموم فراهم شود.
 
يك فعال گردشگري در روستاي مصر در این زمینه گفته است: مسؤولان، روستاي مصر را در كوير مركزي ايران، مديريت و طبق ظرفيت موجود براي واحد‌هاي خدماتي و پذيرايي آن مجوز صادر كنند.
 
به گفته هاشم طباطبايي، فعاليت خودجوش و خارج از نظارت اداره كل ميراث فرهنگي و گردشگري استان توسط برخي افراد اين منطقه، علاوه بر اين‌كه خسارت‌هايي را به مردم منطقه وارد كرده، به صرف هزينه‌هاي اضافي براي به‌سازي فضاهايي غيراستاندارد منجر شده است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری