کد خبر: ۹۵
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۳ - ۱۲:۴۶
قائم مقام شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی از توافق با چین به منظور فاینانس یکی از بزرگترین پروژه‌های پالایشگاه سازی ایران خبر داد و گفت: طرح تثبیت پالایشگاه آبادان با فاینانس چینی احداث می‌شود.
مهر: شاهرخ خسروانی درباره آخرین وضعیت احداث طرح تثبیت پالایشگاه نفت آبادان، گفت: مذاکرات و توافق نهایی برای تامین اعتبار این طرح عظیم پالایشگاهی به منظور استفاده از خط اعتباری چین انجام شده است.

قائم مقام شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران با اعلام اینکه برای ساخت و راه اندازی این پروژه پالایشگاهی به حدود دو میلیارد و 600 میلیون یورو سرمایه‌گذاری نیاز است، اظهار داشت: بر این اساس توافق نهایی با فاینانسور چینی برای تامین منابع مالی این طرح پالایشگاهی انجام شده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه هم اکنون مراحل طراحی و مطالعات احداث این پروژه پالایشگاهی انجام شده است، بیان کرد: با تکمیل مراحل طراحی حجم دقیق منابع مالی برای احداث این طرح پالایشگاهی تعیین خواهد شد.

این عضو هیات مدیره شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با تاکید بر اینکه هدف از اجرای طرح تثبیت پالایشگاه نفت آبادان بهبود کیفیت تولید فرآورده های نفتی است، بیان کرد: همزمان با آغاز مطالعات این طرح، اجرای طرح تثبیت پالایشگاه نفت اصفهان هم در دستور کار قرار گرفته است.

خسروانی با یادآوری اینکه در طرح تثبیت پالایشگاه نفت اطفعان بریا کاهش حجم مالی چهار بسته سرمایه گذاری تعریف شده است، تبیین کرد: بر این اساس هر یک از این بسته توسط یک سرمایه گذار بخش خصوصی تامین منابع مالی خواهد شد.

قائم مقام شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به تعیین پیمانکاران برخی از این پکیج‌های اجرایی، خاطرنشان کرد: این پروژه پالایشگاهی با مشارکت بخش خصوصی طراحی و احداث می شود، زیرا براساس اصل 44 قانون اساسی مجموعه وزارت نفت نمی تواند به طور مستقیم سرمایه گذاری داشته باشد.

عباس کاظمی معاون وزیر نفت هم هفته گذشته با بین اینکه طراحی تفصیلی طرح توسعه پالایشگاه آبادان در دست انجام است و با پایان یافتن این مطالعات مراحل ساخت آن آغاز خواهد شد، گفته بود: هم اکنون دفتر مهندسی ایران در چین فعال است و گروهی از مهندسان مشغول پیگیری فعالیت ها و هماهنگی با پیمانکاران برای اجرای این طرح هستند.

هدف از طرح تثبیت پالایشگاه نفت آبادان تثبیت ظرفیت پالایشی این پالایشگاه 100 ساله، تولید محصولات بر اساس استاندارد یورو ٥ اتحادیه اروپا، کاهش آلاینده های زیست محیطی، افزایش تولید گازوئیل و بنزین با بهبود تکنولوژی تولید، همچنین کاهش تولید نفت کوره و جمع آوری مخازن و تاسیسات فرسوده اجرا خواهد شد.

در همین وزارت نفت اعلام کرده است: قرارداد EPC مربوط به طرح توسعه پالایشگاه آبادان تاکنون نافذ نشده اما با امضا موافقتنامه Early Work بخش طراحی تفضیلی فاز EPC از تابستان ١٣٩٢ آغاز شده است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری