خواندنی

هر آن چیزی که درباره خواص جنسینگ باید بدانید!

جنسینگ داروی پرطرفدار ایرانی که همه ما آن را به عنوان داروی حافظه می شناسیم، یک گیاه درمانی است. در ادامه به معرفی خواص جنسینگ برای سلامتی می پردازیم.

به گزارش تجارت امروز؛ شما اگر با خواص جنسینگ آشنا شوید، شگفت زده خواهید شد. جنسینگ اسمی انگلیسی است که از واژه رِنشِن (رِن به معنی مرد و شِن به معنی ریشه) گرفته شده است. در واقع اشاره به شکل ریشه‌های این گیاه دارد که دو شاخه است و شبیه پاهای یک آدمیزاد است.

معرفی خواص جنسینگ

شما با شناختن جنسینگ و انواع آن بهتر می توانید، این گیاه دارویی را درک کنید و برای انواع بیماری ها استفاده کنید.

۱. افزایش انرژی بدن:

جینسینگ آمریکایی حاوی پلی ساکارید و الیگوپپتید است. این ترکیبات با کاهش استرس و خستگی انرژی بدن را افزایش می‌دهند. جینسینگ علاوه‌بر تحریک فعالیت بدنی فعالیت ذهنی را نیز تحریک می‌کند که از جمله مهم ترین خواص جنسینگ است.

۲.  خواص جنسینگ: کاهش استرس و اضطراب

جنسینگ به دلیل داشتن آداپتوژن به تنظیم سطح هورمون های بدن و کاهش استرس و اظطراب کمک می کند.

۳. کاهش التهاب:

وجود گلیکوزید در جنسینگ باعث کاهش التهاب بدن می شود و در پیشگیری از ابتلا و بهبود بیماری‌هایی مثل آرتریت روماتوئید نقش دارد و کاهش التهاب از جمله خواص جنسینگ است.

۴.  خواص جنسینگ: بهبود عملکرد مغز

از خواص جنسینگ می توان گفت که، جینسینگ فعالیت مغز را نیز تحریک می‌کند. آنتی اکسیدا‌ن‌های موجود در جینسینگ از تجمع رادیکال‌های آزاد در مغز جلوگیری می‎کنند؛ در نتیجه از آلزایمر و زوال عقل پیشگیری می‌کند و قدرت تحلیل، تفکر و حافظه افزایش می‌یابد.

۵. بهبود عملکرد دستگاه گوارش:

خواص جنسینگ

با خوردن جنسینگ در معده تولید پسین افزایش پیدا می کند و در نتیجه باعث ضم بهتر غذا می شود و برای نفخ معده مفید است. همچنین از آنجایی که استرس سیستم دستگاه گوارش را به هم می ریزد، جنسینگ با کاهش استرس به سلامت دستگاه گوارش کمک می کند.

۶. خواص جنسینگ: بهبود وضعیت خون

جینسینگ آسیایی خاصیت آرام‌بخشی دارد. یکی از مهم‌ترین علل نوسانات فشار خون استرس و اضطراب است. جینسینگ با کاهش استرس فشار خون را تنظیم می‌کند؛ همچنین تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف جینسینگ در کاهش کلسترول خون موثر است. از طرف دیگر جینسینگ با خاصیت دیورتیک (ادرارآور) خود به بهبود عملکرد کلیه کمک می‌کند؛ در نتیجه بر سم‌زدایی خون موثر است.

۷. بهبود عملکرد قلب از جمله خواص جنسینگ

از جمله خواص جنسینگ می توان به، کاهش کلسترول خون اشاره کرد که باعث سلامت قلب می شود. همچنین ریشه این گیاه حاوی آنتی اکسیدان‌هایی است که در بهبود عملکرد قلب نقش دارند.

۸. بهبود عملکرد ریه:

از شاخص ترین خواص جنسینگ می توان به تقویت ریه اشاره کرد. جینسینگ می‌تواند عفونت‌های باکتریایی ریه را بهبود ببخشد؛ همچنین اگر دچار بیماری مزمن انسدادی ریه هستید، جینسینگ به بهبود علائم این بیماری کمک می‌کند.

۹. خواص جنسینگ برای لاغری:

از جمله پرطرفدارترین خواص جنسینگ، کاربرد لاغری این گیاه است. جنسینگ با افزایش متابولسم و هضم صحیح غذا، باعث کاهش اشتها و در نتیجه لاغری می شود.

۱۰. درمان دیابت:

از دیگر خواص جنسینگ تولید انسولین طبیعی در بدن است که در نتیجه در درمان دیابت نوع دو بسیار موثر است.

۱۱. خواص جنسینگ برای مو :

جنسینگخواص زیادی برای رشد مو دارد، این گیاه دارویی گردش خون را تسریع می کند و با تقویت فولیکول ها باعث محکم تر شدن مو می شود. علاوه بر آن از آنجایی که به کاهش استرس کمک می کند، از ریزش مو جلوگیری می کند.

شما اگر از عصاره جنسینگ در زمان شست و شوی مو استفاده کنید، کمک زیادی به رشد موهای شما می کند. پس برای رسیدن به مو‌های بلند و زیبا مصرف جینسینگ انتخاب درستی است.

سومین خواص جنسینگ برای مو، استفاده موضعی از پماد جنسینگ یا مصرف دمنوش است که فولیکول‌های مو را تقویت و شوره مو را درمان می‌کند.

۱۲. خواص جینسینگ برای پوست

از جنسینگ به روش های مختلفی برای بیماری های پوستی می توان استفاده کرد. اولین خواص جنسینگ برای پوست، درمان جوش و آکنه است.  مصرف جینسینگ گردش خون را در پوست افزایش می‌دهد؛ همچنین باعث می‌شود رطوبت مناسبی به پوستتان برسد؛ در نتیجه اگر پوست چرب مستعد آکنه‌ای داشته باشید، با مصرف جینسینگ از آکنه پیشگیری کنید؛ همچنین جوش‌های فعالتان درمان می‌شود.

مورد دوم شفاف و روشن سازی پوست است که جنسینگ به دلیل وجود مقادیر بالایی آنتی اکسیدان و ویتامین باعث رطوبت رسانی می شود که در نتیجه شفاف سازی پوست را به همراه دارد.

از جنسینگ برای جوانسازی پوست استفاده می کنند. آن هم به دلیل وجود زیادی آنتی اکسیدان است که رادیکال های آزاد بدن را کاهش می دهد. در نتیجه مصرف آن چین و چروک‌های صورت شما را کم می‌کند و روند پیری پوست را عقب می‌اندازد.

جنسینگ از آنجایی که رطوبت رسانی می کند، برای درمان اگزما و خشکی پوست مفید است. همچنین درمان لک‌های پوستی با جنسینگ امکان پذیر است.

۱۳. معرفی خواص جنسینگ برای مردان

جنسینگ برای مردان خواص زیادی دارد که شامل: افزایش توان و میل جنسی مردان و افزایش کیفیت اسپرم مردان است.

۱۴. افزایش توان و میل جنسی مردان

از آنجایی که جنسینگ به افزایش انرژی و بالا بردن توان بدنی کمک می کند باعث می شود تا میل جنسی در مردان زیاد شود. ترکیبات جینسینگ اکسیدنیتریک سلول‌های درون‌رگی را آزاد می‌کند که باعث انقباض عروق خونی در بافت تناسلی می‌شود؛ در نتیجه مردانی که دچار اختلال نعوظ هستند، می‌توانند با مصرف جینسینگ به درمان خود کمک کنند.

علاوه بر افزایش توان جنسی در مردان به افزایش کیفیت اسپرم نیز کمک می کند. مردانی که به دلیل نداشتن کیفیت در اسپر‌م‌ها توان باروری‌شان کاهش پیدا می‌کند، می‌توانند با مصرف جینسینگ مقدار مایع منی و کیفیت اسپرم را افزایش بدهند؛ درنتیجه قدرت باروری نیز افزایش پیدا می‌کند.

۱۵. خواص معجزه آسا جینسینگ برای زنان

 تنظیم قاعدگی و کاهش درد پریود: جینسینگ با تنظیم عملکرد تخمدان‌ها کمک می‌کند پریود‌های منظمی داشته باشید. جینسینگ خاصیت ضدالتهابی و آرامش‌بخشی دارد؛ در نتیجه در کاهش درد پریود و عادت ماهانه بسیار موثر است.

کاهش ریسک سرطان سینه: وجود آنتی اکسیدان در جنسینگ، باعث کاهش ریسک سرطلان می شود.

بهبود علائم یائسگی: با جنسینگ می توانید، لائم یائسگی مثل گرگرفتگی، نوسانات خلقی، اضطراب و استرس، کاهش میل جنسی و… را تا حد زیادی کاهش بدهد.

 افزایش میل جنسی زنان: جینسینگ ترشح هورمون استروژن را تنظیم می‌کند؛ درنتیجه میزان میل جنسی افزایش پیدا می‌کند.

۱۶. بهبود تمرکز از خواص جنسینگ

شواهد اولیه ای وجود دارد که نشان می دهد جینسینگ ممکن است در کوتاه مدت باعث افزایش تمرکز و یادگیری شود. برخی از مطالعات در مورد عملکرد ذهنی، جینسینگ را با عصاره برگ های درخت جینکو ترکیب کرده اند، درمان سنتی دیگری که گفته می شود به زوال عقل کمک می کند. در حالی که این مطالعات جذاب هستند، بسیاری از کارشناسان احساس می کنند که ما به شواهد بیشتری نیاز داریم.

جینسینگ چیست؟

جینسینگ یک گیاه است. انواع مختلف ریشه جینسینگ برای قرن ها به عنوان درمان در آسیا و آمریکای شمالی مورد استفاده قرار گرفته است. جینسینگ یکی از محبوب ترین داروهای گیاهی در جهان است.

مقدار مصرف جنسینگ

دوزهای استاندارد جینسینگ برای هیچ شرایطی ایجاد نشده است. کیفیت و ترکیبات فعال مکمل ها ممکن است از سازنده ای به سازنده دیگر بسیار متفاوت باشد.

این امر ایجاد دوز استاندارد را دشوار می کند. اکثر مطالعات تحقیقاتی دوز روزانه ۲۰۰ میلی گرم عصاره جینسینگ Panax یا ۰.۵-۲ گرم ریشه خشک را پیشنهاد می کنند. هنگامی که به صورت کپسول مصرف می شود، دوزهای جینسینگ معمولا بین ۱۰۰ تا ۶۰۰ میلی گرم در روز متغیر است.

موارد مصرف جینسینگ

خواص جنسینگ

شما می توانید جینسینگ را به عنوان یک مکمل غذایی به شکل چای، گیاهان خشک، پودر یا کپسول دریافت کنید.

جینسینگ گاهی اوقات به سایر محصولات روزمره مانند خمیر دندان، صابون، غذاهای کودک، آب نبات، نوشیدنی، سیگار و آدامس نیز اضافه می شود. فرمی که تصمیم به استفاده از آن دارید ممکن است به نیازهای سلامتی و ترجیحات شخصی شما بستگی داشته باشد.

انتهای مطلب/آ.ع

امتیاز بدهید

تلگرام تجارت امروز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا