واردات و صادرات

آموزش مراحل و قوانین صادرات کالا از ایران

شاید تولید و صادرات یک کالا ساده به نظر برسد اما باید بدانید که انجام هرکاری هرچند ساده قوانینی دارد که اگر از آن‌ها پیروی نکنید با مشکلات جدی روبه رو خواهید شد. در این مقاله شما را با قوانین صادرات کالا از ایران آشنا می‌کنیم تا راحت‌تر مسیر صادرات را طی کنید.

به گزارش تجارت امروز؛ صادرات کالا از ایران نیز همانند بسیاری از دادوستدهای بین الملل دارای قوانین و مراحل پی‌درپی است که باید رعایت شود. از سوی دیگر مدارک خاصی برای صادرات لازم است که تنها با در دست داشتن آن ها می توان صادرات را انجام داد. در ادامه با ما همراه باشید تا ضمن آشنایی با قوانین و مراحل صادرات کالا از ایران، با مدارک صادرات کالا از ایران نیز آشنا شویم.

آشنایی با مراحل قوانین صادرات کالا از ایرانصادرات از ایرانش

یکی از مراحل حیاتی در صادرات کالا، تطبیق با قوانین صادرات کالا از ایران و همچنین مقررات مرتبط با این فعالیت است. به اصطلاح، این مراحل قانونی صادرات کالا نامیده می شوند و باید به دقت رعایت شوند. برای هر نوع کالا یا محصولی که قصد صادرات دارید، باید مجوزها و مدارک مورد نیاز را به دست آورید و با قوانین گمرکی کشور مقصد آشنا شوید. این مراحل پیچیده ممکن است نیاز به کمک از متخصص های حرفه ای داشته باشند.

مراحل صادرات کالا از ایران عبارتند از:

ثبت سفارش

در این مرحله، شرکت یا فردی که قصد صادرات کالا دارد، باید سفارش خود را ثبت کند و محصولات خود را به صورت دقیق شناسایی کند.

انتخاب حمل و نقل

یکی از مراحل صادرات کالا از ایران انتخاب شیوه حمل و نقل مناسب است. پس از ثبت سفارش، باید از حمل و نقل مناسب برای ارسال کالا به خارج از کشور استفاده کنید. برخی از روش‌های حمل و نقل عبارتند از حمل و نقل دریایی، حمل ونقل هوایی و حمل و نقل زمینی.

اخذ مجوز متابق قوانین صادرات کالا از ایران

برای انجام صادرات، شرکت یا فرد باید مجوز صادرات را از سازمان صنعت، معدن و تجارت یا سازمان‌های مربوطه دریافت کند.

بررسی تعرفه‌ها و مقررات مقصد

پیش از ارسال کالا، باید تعرفه‌ها و مقررات واردات کشور مقصد را بررسی کنید تا بتوانید به درستی اقدام به صادرات کنید.

آماده سازی محموله صادراتی

در این مرحله کالاهای صادراتی باید در بسته بندی مناسب و مطابق با درخواست خریدار قرار بگیرند و برای صادرات آماده شوند.

اخذ گواهی های لازم برای صادرات کالا

بعد از آماده سازی کالا باید گواهی های ضروری همچون گواهی بازرسی کالای صادراتی برای بررسی انطباق کالای ارسالی با کالای مدنظر مشتری و گواهی مبدا برای صادرات اخذ شود.

انجام امور گمرکی

بعد از انتخاب حمل و نقل و بررسی تعرفه‌ها و مقررات مقصد، باید امور گمرکی را انجام دهید که شامل ارائه اطلاعات مربوط به کالا و اظهار کالا به گمرک و پرداخت مالیات‌ها و هزینه‌های گمرکی است.

 دریافت مجوز گمرکی

دریافت مجوز های مورد نیاز گمرک یکی از مراحل اصلی صادرات کالا از ایران است.

ارسال کالا

پس از انجام تمامی مراحل فوق، کالاها به مقصد ارسال می‌شوند.

پیگیری محموله ارسال شده و تحویل کالا

بعد از ارسال کالا، باید پیگیری تحویل کالا را انجام دهید تا بتوانید مطمئن شوید که کالا به مقصد رسیده و به درستی تحویل داده شده است.

بررسی قوانین صادرات کالا از ایران

  1. ثبت سفارش: برای انجام صادرات کالا، شرکت یا فرد باید سفارش خود را ثبت کند و محصولات خود را به صورت دقیق شناسایی کند.
  2. اخذ مجوز صادرات: برای انجام صادرات، شرکت یا فرد باید مجوز صادرات را از سازمان صنعت، معدن و تجارت یا سازمان‌های مربوطه دریافت کند. یکی از قوانین مهم صادرات کالا از ایران دریافت مجوز ها و بررسی تعرفه هاست.
  1. بررسی تعرفه‌ها و مقررات مقصد: قبل از انجام صادرات، باید تعرفه‌ها و مقررات وارداتی کشور مقصد را بررسی کنید تا بتوانید به درستی اقدام به صادرات کنید.
  2. رعایت مقررات بازرگانی: برای انجام صادرات، شرکت یا فرد باید مقررات بازرگانی را رعایت کند و به درستی مستندات مربوط به صادرات را تهیه کند.
  3. رعایت تحریم‌های بین‌المللی: برخی کشورها در برابر کالاهایی که از کشورهای خاصی صادر می‌شوند، تحریم‌های بین‌المللی اعمال می‌کنند. برای انجام صادرات، باید از این تحریم‌ها آگاه بود و آن‌ها را رعایت کرد.
  4. رعایت مقررات حمل و نقل: برای انجام صادرات، باید مقررات حمل و نقل را رعایت کرد و از روش‌های حمل و نقل مناسب برای ارسال کالا به خارج از کشور استفاده کرد.

برای گرفتن مجوز صادرات از ایران چه مدارکی لازم است؟مدارک لازم برای صادرات

مدارک مورد نیاز برای صادرات کالا از ایران ممکن است بسته به نوع کالا و مقصد آن متفاوت باشد. با این حال، برخی از مدارک پایه که در بیشتر موارد لازم است به شرح زیر می‌باشند:

فاکتور فروش: این مدرک شامل اطلاعات کلی در مورد کالاهایی است که قصد صادرات آن‌ را دارید. برای این مدارک، باید شماره فاکتور، تعداد و واحد اندازه‌گیری کالا، قیمت و کشور مقصد را مشخص کنید.

بارنامه: بارنامه یک سند رسمی است که توسط حامل کالا (مثلاً حامل از طریق دریا یا هواپیما) صادر می‌شود. این سند حاوی اطلاعاتی مانند نام حامل کالا، نام مشتری، مبدا، مقصد و جزئیات کالا است.

گواهی مبدأ: این مدارک نشان می‌دهد که کالا به دست شما از کدام کشور خریداری شده است. این مدارک توسط ادارات مالیاتی و گمرکی کشور صادر کننده صادر می‌شود. گواهی مبدا از جمله مدارک صادرات کالا است.

مجوز صادرات: این مدارک توسط سازمان‌های مربوطه صادر می‌شود و نشان می‌دهد که شما دارای مجوز لازم برای صادرات کالا به مقصد موردنظر هستید.

گواهی اصالت کالا: این مدارک نشان می‌دهد که کالاهای شما از نوع و کیفیت مناسب هستند و با توصیفات ارائه شده در فاکتور فروش و سایر مدارک صادراتی مطابقت دارند.

گواهی‌نامه‌های بهداشتی: ممکن است برای صادرات برخی کالاها همچون محصولات دامی و کشاورزی به کشورهای خاص، گواهی‌نامه‌های بهداشتی لازم باشد. این گواهینامه ها توسط سازمان های مختلف صادر می شود برای مثال گواهی بهداشت برای محصولات دامی توسط سازمان دامپزشکی و گواهی بهداشت محصولات کشاورزی توسط سازمان های متبوع کشاورزی صادر می شود.  یکی از مدارک مورد نیاز برای گذر از قوانین صادرات کالا از ایران کارت بازرگانی است.

کارت بازرگانی: یکی از مدارکی که برای صادرات کالا احتیاج است کارت بازرگانی است که باید به نام شخص یا سازمان صادر کننده باشد. دارنده این کارت اعم از اینکه شخص حقیقی و یا حقوقی باشد می تواند با در دست داشتن این کارت صادرات و یا واردات انجام دهد.

گواهی استاندارد: گواهی استاندارد یکی از مدارک لازم برای صادرات کالا است که برای کالاهایی که مشمول استاندارد اجباری است لازم است.

لیست عدل بندی: زمانی که محصول صادراتی در بسته بندی های مختلفی قرار داشته باشد و یا کالاهای داخل هر بسته متنوع باشد باید برای صادرات آن لیست عدل بندی به همراه داشته باشیم در غیر این صورت گمرک تمام بسته ها را مورد بازرسی قرار می دهد.

سایر گواهینامه ها همچون گواهی انرژی اتمی، شناسنامه فرش و…

شرایط قوانین صادرات کالا از ایران

علاوه بر مدارک پایه‌ای که گذر از قوانین صادرات کالا از ایران که مورد نیاز است، برخی شرایط خاص نیز ممکن است برای صادرات از ایران لازم باشد، به عنوان مثال:

محدودیت‌های صادراتی: برخی کالاها به دلیل داشتن محدودیت‌های صادراتی قابلیت صادرات ندارند. این محدودیت‌ها ممکن است به دلیل تصمیمات سیاسی، مسائل امنیتی یا قوانین و مقررات جاری در کشورهای مقصد باشند. برای اینکه بتوانید به‌طور قانونی کالا را صادر کنید، باید محدودیت‌های صادراتی را بشناسید و در صورت لزوم از مراجع مربوطه مجوزهای لازم را بگیرید.

تحریم‌های بین‌المللی: برخی کشورها به دلیل تحریم‌های بین‌المللی قادر به صادرات کالا به آن کشور نیستند. برای تحقق چنین معاملاتی، باید اطمینان حاصل کنید که هیچ گونه محصولی که تحت تحریم‌های بین‌المللی قرار دارد، در میان کالاهای شما نباشد.

مقررات خاصی برای قوانین صادرات کالا از ایرانراه های انتقال کالای صادراتی

مقررات و تعرفه‌های گمرکی: برای هر کالای صادراتی، تعرفه‌های گمرکی خاصی وجود دارد. برای اینکه بتوانید کالاهای خود را به کشورهای مقصد صادر کنید، باید این تعرفه‌های گمرکی را بشناسید و در صورت لزوم هزینه‌های مربوط به آن‌ها را در هزینه کل تراکنش‌تان در نظر بگیرید.

سخن پایانی

در این مقاله تلاش کردیم تا مراحل و قوانین صادرات کالا از ایران را شرح دهیم تا به خوبی با آن آشنایی پیدا کنید. همچنین مدارک صادرات کالا از ایران را برای شما نام بردیم تا زمانی که قصد انجام صادرات را دارید با مشکل مواجه نشوید. در صورتی که به راهنمایی بیشتر در این زمینه احتیاج دارید می توانید با کارشناسان ما در گروه بین المللی نسیم اطلس در ارتباط باشید.

پایان مطلب/س.آ

امتیاز بدهید

تلگرام تجارت امروز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا