خواندنی

ایجاد هوش مصنوعی برای نظام بانکی با جوانان نخبه

هوش مصنوعی ابزاری است که مرزهای دانش را جابه‌جا کرده و امروز صاحبان هوش مصنوعی آینده‌سازان اقتصاد جهان محسوب می‌شوند. اما در ایران می‌توانیم این جایگاه را کسب کنیم؟ در پاسخ باید بگویم: بله، فقط نیاز به کمی اعتماد داریم و برای اثبات ادعایم شما را دعوت به خواندن باقی این سطور می‌کنم.

اگر پیروزی جنگ تحمیلی را با ۲۰ ساله‌ها رقم زدیم و جنگ اقتصادی را ۶۰ سال‌هایمان به سرانجام نرسانده‌اند، به معنی شکست نیست بلکه نیاز به تغییر نگرش داریم و ضرورت دارد به نخبگان و جوانان اعتماد کنیم تا بتوانیم دوباره خاک‌ریزهایمان را پس بگیریم. فقط کافی است اعتماد کنیم به آنچه داریم و نادیده‌اش می‌گیریم.

من به عنوان یک مدیر با افتخار نتیجه اعتمادم به نسل جوان را برای شما بازگو می‌کنم. اعتمادی که نتیجه آن خلق یک هوش مصنوعی است، یعنی آنچه بسیاری در جهان آرزوی آن را دارند ولی نمی‌توانند داشته باشند؛ در حالی که در همین نزدیکی و کنار گوش شما، نرم‌افزاری که نخبگان جوان ایرانی آن را برای ارائه خدمات در نظام پرداخت و ایجاد رابطه صوتی با مخاطبین ایرانی کد نویسی کرده‌اند امروز در جایگاه یک هوش مصنوعی با تمامی‌توانایی‌های آموزش پذیری، ارتباط‌گیری، توسعه مبتنی بر نیاز و…قرار گرفته است.

نکته جالب اینجاست که چند سال پیش در شرکت تجارت الکترونیک و فناوری اطلاعات ملل زمانی که قصد ورود به عرصه خدمات پرداخت الکترونیکی را داشت، به دلیل وجود رقبای قوی، نگران بودیم که آیا می‌توانیم سهمی از این بازار داشته باشیم؟! در آن زمان با تلاش در جهت ایجاد تفاوت به ارائه سیستم ارتباط صوتی ورود کردیم، کاری که شاید در نظر اول چندان پیچیده و متفاوت به نظر نمی‌رسید.

اما به‌مرور با جذب جوانان نخبه که امروز جمع ایشان به ۱۶۰ نفر رسیده و با فراهم کردن فضای مناسب جهت بروز استعدادهای ایشان به نقطه‌ای رسیده‌ایم که می‌توانیم ادعا کنیم هوش مصنوعی که ما در اختیار داریم بسیار فراتر از یک نرم‌افزار سرویس‌دهنده پرداخت الکترونیک است.

این هوش مصنوعی مسیری پیش پای ما یعنی مجموعه همکاران و تیم مدیران شرکت تجارت الکترونیک و فناوری اطلاعات ملل قرار داده که به راحتی می‌توانیم تمامی نیازهای مالی و اقتصادی قابل دسترسی در فضای مجازی را در اختیار کاربر قرار بدهیم و این تنها و تنها با اعتماد ممکن شد.

اول اعتمادی که موسسه به جامعه جوان و نخبه کشور کرد و دوم اعتمادی که به واسطه امنیت شغلی و تأمین نیازهای مالی به همراه چشم‌اندازی قابل‌اتکا در اختیار ایشان قرار گرفت تا بی‌دغدغه بر توسعه فعالیت‌های مولد فن آورانه تمرکز کنند و به این ترتیب شرکت دانش‌بنیانی پا به عرصه اقتصاد ایران گذاشته که بی‌اغراق می‌توان آن را یکی از موفق‌ترین مجموعه‌هایی بدانیم که بدون نگرانی از بازار در حال فعالیت است و به راحتی می‌تواند بر محصولات فناورانه خود بی‌نیاز به نهادهای رسمی سرمایه‌گذاری کند.

در اینجا می‌توانم با افتخار بگویم، این شرکت دانش‌بنیان (تجارت الکترونیک و فناوری اطلاعات ملل) امروز در مرزهای دانش یک خاک‌ریز مستحکم برای اقتصاد در حال جنگ ایران محسوب می‌شود.

سال‌هاست که مقام معظم رهبری به مدیران اجرای کشور در تمامی سطوح تأکید می‌کنند که باید به جوانان اعتماد کنید، اعتمادی که ایشان به آن اشاره دارند تنها در حد شعار نیست، باید با جوانان تعامل کرد به ایشان فرصت داد و زمینه ظهور و ثبوت توانایی‌های ایشان را فراهم کرد.

از سوی دیگر ایشان سال ۱۴۰۱ را سال تولید دانش‌بنیان نام نهادند و من خوشحالم با عمل به اصول عملی مدیریت و تأکید بر منویات ایشان، امروز در جایگاه اثبات قرار گرفته‌ام؛ اثبات این نکته که می‌توان جنگ اقتصادی را تحت رهبری ایشان مانند جنگ تحمیلی به سرانجامی دلخواه برسانیم، اگر تغییر نگرش داشته باشیم نه در شعار که در عمل.

در شرایطی که به دلایل گوناگون نظام بانکی کشور از سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر پرهیزکرده و حضوری محتاطانه در فعالیت‌های دانش‌بنیان دارد؛ ما تنها و تنها با اعتماد به توان نخبگان جوانی که امروز در جایگاه مدیران اجرای ما قرار گرفته و همگی از متولدین دهه‌های ۶۰ و ۷۰ شمسی هستند، در اپلیکشین فام، خالق هوش مصنوعی هستیم که با ارتباط زنده صوتی، پشتیبانی بسیار قوی از کاربر ارائه می‌دهد و ضمن پشتیبانی خدمات در عمل نیازهای نظام بانکی به توسعه جریان خدمات‌رسانی را تسهیل می‌کند و در نهایت تجربه‌ای خوشایند را برای کاربران رقم می‌زند.

در کلام آخر تأکید می‌کنم در صورت اعتماد به جوانان نخبه ایرانی، این کوچک‌ترین پیروزی است که می‌تواند رقم زده شود و خوشحالم در کنار تیمی از نخبگان و به عنوان عضوی از تیم مدیران در مجموعه شرکت تجارت الکترونیک و فناوری اطلاعات ملل موفق به برداشتن این گام حیاتی شده‌ایم.

دکتر میثم وزیریان

کارآفرین برتر کشور _مدرس دانشگاه

امتیاز بدهید

تلگرام تجارت امروز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا