اجتماعی

زندگینامه کامل سعید جلیلی، میزان تحصیلات و سوابق سیاسی

سعید جلیلی، دکتری رشته معارف اسلامی و علوم سیاسی از دانشگاه امام صادق می باشد. سعید جلیلی فردی با دانش سیاسی بالا است.

به گزارش تجارت امروز؛ سعید جلیلی، رزومه کاری درخشانی در زمینه سیاست دارد. وی عضو شورای راهبردی روابط خارجی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و نماینده مقام رهبری در شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران است.

زندگینامه سعید جلیلی

سعید جلیلی متولد ۱۳۴۴ خورشیدی در ۱۵ شهریور می باشد. همچنین اصالت وی برای شهر مقدس مشهد است. نام پدرش محمد حسن جلیلی اهل بیرجند می باشد. پدرش دانش آموخته زبان فرانسه، معلم و مدیر دبیرستان نواب صفری مشهد بود. مادر سعید جلیلی اهل تبریز بود.

جلیلی مقاطع دبستان و دبیرستان خود را در مشهد گذراند، سپس وارد دانشگاه شد و مدارج تحصیلی خود را تا مقطع دکتری در رشته معارف اسلامی و علوم سیاسی در دانشگاه امام صادق (ع) به پایان رساند و مدتی در این دانشگاه به تدریس برخی از دروس دینی مانند دیپلماسی پیامبر (ص) پرداخت.

موضوع پایان نامه دکتری جلیلی «بنیان اندیشهٔ سیاسی اسلام در قرآن» است. وی با موفقیت کامل این دفاعیه را انجام داده است.

ازدواج سعید جلیلی

جلیلی در ۱۳۷۱ خورشیدی با فاطمه سجادی ازدواج کرد، او پزشک عمومی است؛  حاصل این ازدواج یک پسر به نام سجاد است. او از نزدیکان به طیف آیت الله مصباح یزدی است که در انتخابات سال ۹۲ گزینه جبهه پایداری برای ریاست جمهوری محسوب می شد.

میزان تحصیلات 

تحصیلات خود تا مقطع دیپلم در مشهد به پایان رساند و پس از آن برای شرکت در دانشگاه عازم تهران شد.  سعید جلیلی تحصیلات آکادمیک خود در دانشگاه امام صادق (ع) را تا گرفتن مدرک دکتری در رشته معارف اسلامی و علوم سیاسی ادامه داد.

پس از آن جلیلی به تدریس در این دانشگاه مشغول شد. وی همچنین سابقه تدریس در دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف را هم دارد.

حضور سعید جلیلی در جنگ تحمیلی

بعد از پیروزی انقلاب و با آغاز جنگ تحمیلی، جلیلی نیز در جبهه های جنگ حضور یافت،  او که دیده بان تیپ ۲۱ امام رضا (ع) خراسان بود در دی ۱۳۶۵ خورشیدی زخمی شد و به دلیل نبود امکانات کافی در بیمارستان صحرایی منطقه شلمچه پای راست خود را از دست داد، پس از آن در تدارکات لشکر حاضر شد.

سوابق سیاسی

  • ۱۳۷۰: رئیس ادارهٔ بازرسی وزارت خارجه
  • ۱۳۷۶: معاون ادارهٔ اول آمریکا در وزارت خارجه
  • ۱۳۷۹: مدیر بررسی‌های جاری دفتر رهبری
  • ۱۳۸۴: معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
  • ۱۳۸۶: دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران
  • ۱۳۸۷: نمایندهٔ رهبری در شورای عالی امنیت ملی
  • ۱۳۹۲: عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام
  • ۱۳۹۳: عضو شورای راهبردی روابط خارجی

مسئولیت های سیاسی سعید جلیلی

مهم ترین مسئولیت سیاسی سعید جلیلی، نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی و رئیس گروه مذاکره کننده هسته ای ایران با کشورهای غربی در سال ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۲ بود.

اوج و شاخص فعالیت چند ساله جلیلی در شورای عالی امنیت ملی، موضوع مذاکرات هسته‌ای بود که در دوران مسئولیت او سه قطعنامه در شورای امنیت علیه ایران ظرف بازه زمانی اسفند ۱۳۸۶ تا خرداد ۱۳۸۹ تصویب شد و به قرار دادن ایران ذیل فصل ۷ ماده ۴۱ منشور ملل متحد در قطعنامه ۱۹۲۹ منجر شد؛ یعنی شناسایی ایران به عنوان یک کشور مخل و تهدیدکننده صلح و امنیت جهانی.

علاوه بر این موارد که اشاره شد از دیگر مسئولیت‌های وی به ترتیب زمانی باید از رئیس اداره بازرسی وزارت خارجه در ۱۳۷۰ خورشیدی، معاون اداره اول آمریکا در وزارت خارجه در ۱۳۷۶خورشیدی، مدیر بررسی‌های جاری دفتر رهبری در ۱۳۷۹خورشیدی، معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ۱۳۸۶خورشیدی نام برد.

انتهای مطلب/آ.ع

امتیاز بدهید

تلگرام تجارت امروز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا