خواندنی

شرایط نگهداری نخل شامادورا در منزل + نحوه آبیاری

نگهداری از نخل شامادورا به عنوان گیاهی با برگ های سبز تیره و ظاهری ظریف جزو گیاهان پرطرفدار آپارتمانی است.

به گزارش تجارت امروز؛ نخل شامادورا گیاهی بسیار صبور و مراقبت از آن بسیار ساده است. این گیاه سایه دوست و به نور کمی نیاز دارد. از این رو گزینه خوبی برای نگهداری در خانه است.

آشنایی با نخل شامادورا

شامادورا همیشه صبورتریند گیاه در بین گیاهان آپارتمانی بوده است. محل زندگی اصلی این گیاه در مناطق گرمسیری و جنوب مکزیک و آفریقاست. این گیاه همیشه سبز است و و از خانواده اریکاسه یا نخل ها است.و قابلیت بالایی در تصفیه کنندگی هوا دارد.

نوشته های مشابه

بیش از ۱۰۰ گونه از این گیاه در سراسر دنیا وجود دارد که ارتفاع آن در انواع مختلف بین ۳۰ سانتی متر تا ۲ متر متفاوت است. نخل شامودورا ساقه هایی بسیار باریک و به رنگ سبز کمرنگ و برگ هایی پر پشت و نوک تیز پررنگ دارد.

شرایط نگهداری از گل نخل شامودورا

نخل شامودورا را به راحتی میتوتان در خانه نگهداری کرد اما به این معنی هم نیست که گلدان ان را رها کنید.  به صورت کلی این گل هم نیازمند نگهداری است. در ادامه به نحوه نگهداری گیاه شامودورا می پردازیم:

آبیاری نخل شامودورا

شامودورا از جمله گیاهان صبور در آبیاری است.و آبیاری زیاد باعث تجمع رطوبت در خاک و پوسیدگی ریشه می شود. بهترین نحوه آبیاری گل و گیاه به شرایط خاکشان بستگی دارد اگر متوجه خشکی خاکشان شدید نیازمند آبیاری است. بعلاوه لازم است که پس از هر بار آبیاری آب جمع شده در بخش زیر گلدان خارج شود. همچنین بهتر است آبی را برای آن استفاده کنید که هم دمای محیط باشد.

نور مناسب برای نگهداری از نخل شامادورا

شامادورا

شامودورا به محیط سایه مقاوم است و جزو گیاهان سایه پسند است. نور مستقیم مناسب این گیاه را از بین می برد و مناسب نگهداری در باغچه نیست. بهترین پنجره برای آن نیز، پنجره های شرقی و غربی است که نخل شامادورا در هنگام صبح و عصر نور خوبی دریافت کند. نکته ای که باید در نظر بگیرید این است که اگر در رساندن نور خورشید به این گیاه کوتاهی کنید برگ ها برگ ها موج برداشته و حالت پژمرده به خود می گیرند.

خاک مناسب

خاک های سنگین به درد گیاه شامودورا نمی خورند. به همین دلیل نیز باید خاکی که سبک باشد را برای آن در نظر بگیرید. حتی اگر خاک را به صورت آماده از فروشگاه ها تهیه می کنید باید با شن، ماسه یا پیت آن را سبک تر کنید.

بهترین دما و شرایط محیطی برای نگهداری نخل شامادورا

از جمله شرایط نگهداری مناسب برای نگهداری گل و گیاه تنظیم دمای مناسب است. این گیاه گرما دوست است و محیط گرم را بیشتر از سرما تحمل می کند. و اگر دمای خانه کمتر از ۱۰ درجه باشد باعث از بین رفتن گیاه می شود. حساسیت این گیاه به قدر به سرما بالا است که باد سرد هم باعث به وجود آمدن بیماری در آن ها می شود.

رطوبت مورد نیاز

یکی دیگر از علاقه مندی های این گیاه هوای مرطوب و شرجی است . زیرا که زادگاهش هوای مرطوب است. برای همین در جاییکه این گل را نگهداری می کنید سعی کنید از دستگاه بخور استفاده کنید.

گلدان مناسب

شامودورا

از جمله موردی که در نگهداری از نخل شامادورا باید به آن توجه کرد زمان صحیح عوض کردن خاک و گلدان است. در صورتی که خاک گلدان در حال تجزیه شدن بود و حالت اسفنجی داشت زمان تعویض گلدان گیاه فرا رسیده است. موقع تعویض گلدان در شرایطی که جای کافی برای رشد بیشتر گل نداشت کافی است بگذارید خاک گلدان خشک شود سپس با وارد کردن چند ضربه گیاه از گلدان خارج خواهد شد. اولین و مهمترین نکته در انتخاب گلدان مناسب، انتخاب گلدانی است که آب از ته آن خارج شود یا سوراخ هایی در انتهای آن ایجاد شده باشد.

بهترین روش تکثیر و شرایط نگهداری از بذر نخل شامادورا

دو روش برای تکثیر گیاه شامادورا موجود است:

تکثیر از طریقه تقسیم بوته و پاجوش: پاجوش هایی که شامادورا می زند بهترین گزینه برای پرورش و تکثیر آن هستند. چرا که رشد سریع تر و مطمئن تری دارند. ابتدا باید گل را با ریشه از خاک در بیاورید و یک پاجوش را از ریشه های دیگر با چاقو جدا کرده و در گلدان جدیدی بکارید.

تکثیر از طریقه کاشت بذر: یکی از را های تکثیر این گیاه تهیه بذر و کاشتن آن است.

انتهای مطلب/ی ر

 

امتیاز بدهید

تلگرام تجارت امروز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا