بانک

صندوق ETF چیست؟

این صندوق‌ها انواع مختلفی دارند و صندوق‌های سرمایه‌گذاری ETF یکی از پرطرفدارترین انواع آن به شمار می‌روند. در ادامه جزئیات بیشتری را درباره صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله یا ETF بیان خواهیم کرد.

در شرایط اقتصادی کنونی کشور، سرمایه‌گذاری یک ضرورت محسوب می‌شود. هر فرد باید چاره‌ای برای حفظ ارزش دارایی‌های نقدی خود در برابر تورم بیاندیشد. صندوق‌های سرمایه‌گذاری یک راهکار مناسب در این زمینه محسوب می‌شوند؛ نهادهایی که با داشتن مدیریت حرفه‌ای و یک کادر متخصص، می‌توانند سود بسیاری را نصیب سرمایه‌گذاران کنند. این صندوق‌ها انواع مختلفی دارند و صندوق‌های سرمایه‌گذاری ETF یکی از پرطرفدارترین انواع آن به شمار می‌روند. در ادامه جزئیات بیشتری را درباره صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله یا ETF بیان خواهیم کرد.

منظور از صندوق سرمایه‌گذاری ETF چیست؟

قبل از معرفی صندوق سرمایه‌گذاری ETF، ابتدا بهتر است کمی درباره مفهوم و کارکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری صحبت کنیم. صندوق‌های سرمایه‌گذاری در قانون به عنوان یک نهاد مالی شناخته می‌شوند که فعالیت اصلی آن‌ها سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار است و مالکان آن به تناسب سرمایه‌ای که به خرید واحدها تخصیص داده‌اند، در سود و زیان شریک هستند. هر صندوق سرمایه‌گذاری یک شرکت است که مجموعه‌ای از نیروهای متخصص و حرفه‌ای در آن فعالیت دارند. این صندوق‌ها سرمایه را از سمت مردم جمع و در سهام، اوراق قرضه، سپرده‌های بانکی و … سرمایه‌گذاری می‌کنند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری انواع مختلفی دارند. نحوه خرید و فروش واحدها و ترکیب دارایی‌ها، نوع صندوق را مشخص می‌کند. از نظر ترکیب دارایی‌ها، صندوق‌ها به سه دسته زیر تقسیم می‌شوند:

  • صندوق سرمایه‌گذاری درآمد ثابت: حداقل ۷۵ درصد از دارایی‌های این صندوق به اوراق با درآمد ثابت مثل سپرده‌های بانکی، اوراق مشارکت و … اختصاص داده می‌شود.
  • صندوق سرمایه‌گذاری در سهام: حداقل ۷۰ درصد از دارایی این صندوق‌ها به خرید سهام و حق تقدم سهام اختصاص می‌یابد.
  • صندوق سرمایه‌گذاری مختلط: ۴۰ تا ۶۰ درصد از دارایی‌های این صندوق‌ها به سهام و ۴۰ تا ۶۰ درصد به اوراق درآمد ثابت اختصاص می‌یابد.

از نظر نحوه خرید و فروش، دو نوع صندوق سرمایه‌گذاری وجود دارد:

  • صندوق‌های مبتنی بر صدور و ابطال: واحدهای این صندوق‌ها، از طریق مراجعه حضوری و در مواردی مراجعه به وب سایت مخصوص صندوق خرید و فروش می‌شود.
  • صندوق‌های ETF یا قابل معامله: واحدهای این صندوق‌ها مانند سهام عادی در بورس خرید و فروش می‌شود.

امکان خرید و فروش در بورس، قابلیت نقدشوندگی صندوق‌های ETF را بیشتر می‌کند و البته میزان عرضه و تقاضا نیز روی قیمت آن‌ها اثر می‌گذارد. طبیعتا برای خرید واحدهای این صندوق‌ها باید کد بورسی داشته باشید و از طریق سامانه‌های معاملاتی کارگزاری‌ها اقدام کنید.

صندوق‌های ETF کارگزاری آگاه

گروه آگاه، مدیریت صندوق‌های مختلفی را به عهده دارد که هر یک از آن‌ها در طول زمان بازدهی مناسبی برای سرمایه‌گذاران داشته‌اند؛ اما قبل از معرفی صندوق‌های ETF آگاه بهتر است کمی به این موضوع بپردازیم که اساسا چرا باید در این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کرد؟

بورس یکی از بازارهایی است که با داشتن مزایای فراوان، توانسته است سرمایه‌گذاران بسیاری را وسوسه کند. از جمله مزایای این بازار می‌توان به شفافیت، سهولت معاملات، معافیت‌های مالیاتی، قابلیت نقدشوندگی بالا و … اشاره کرد. با این حال، بازار بورس پیچیدگی‌هایی دارد که ممکن است برای افراد تازه‌کار و ناآشنا مشکلاتی را به بار بیاورد. بهترین راهکار برای کنترل ریسک در این بازار، افزایش سطح دانش یا استفاده از روش‌های سرمایه‌گذاری غیر مستقیم است. صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبدگردانی اختصاصی روش‌های غیر مستقیمی هستند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید مدیریت سرمایه خود را به افراد متخصص و حرفه‌ای بسپارید.

البته سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها مختص افراد تازه‌کار و ناآشنا با بورس نیست. بسیاری از معامله‌گران حرفه‌ای و باسابقه نیز بخشی از سرمایه خود را به این صندوق‌ها اختصاص می‌دهند تا از بازدهی بی‌نظیر آن‌ها بهره‌مند شوند. شرکت سبدگردان آگاه مدیریت دو صندوق ETF یا قابل معامله در بورس را به عهده دارد: صندوق سرمایه‌گذاری درآمد ثابت یاقوت و صندوق سرمایه‌گذاری هستی بخش آگاه (آگاس) که مدیریت آن‌ها به عهده شرکت سبدگردان آگاه است و با عملکرد عالی تیم مدیریت، توانسته‌اند سود بسیاری را نصیب سرمایه‌گذاران کنند.

قیمت خرید و فروش واحدهای این صندوق‌ها، در معاملات بورس و تحت تاثیر میزان عرضه و تقاضا مشخص می‌شود. بنابراین برای مشاهده قیمت روز آن‌ها می‌توانید به وب سایت tsetmc مراجعه و نمادهای یاقوت و آگاس را جست‌وجو کنید.

در ادامه هر یک از این صندوق‌ها را معرفی خواهیم کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تمامی صندوق‌ها به وب سایت شرکت سبدگردان آگاه به آدرس agahinvest.com مراجعه بفرمایید. در وب سایت آگاه اینوست اطلاعات مختلفی را درباره صندوق‌های سرمایه‌گذاری و خدمات سبدگردانی اختصاصی مشاهده خواهید کرد و همچنین به مجموعه‌ای از مقالات آموزشی دسترسی خواهید داشت.

صندوق سرمایه‌گذاری درآمد ثابت یاقوت

صندوق سرمایه‌گذاری درآمد ثابت یاقوت از نوع صندوق‌های ETF یا قابل معامله است و بنابراین قابلیت نقدشوندگی بالایی دارد. مدیریت این صندوق به عهده شرکت سبدگردان آگاه است و بیشترین درصد دارایی‌های آن به سپرده‌های بانکی و اوراق مشارکت اختصاص دارد. مابقی دارایی نیز به سهام و حق تقدم سهام شرکت‌های بورسی اختصاص داده شده است. با این اوصاف، سرمایه‌گذاری در این صندوق ریسک پایینی دارد و از نوسانات بازار کمتر متاثر می‌شود. صندوق یاقوت سوددهی نقدی ندارد و سرمایه‌گذاران از طریق افزایش قیمت واحدها به سود می‌رسند.

صندوق سرمایه‌گذاری هستی بخش آگاه (آگاس)

صندوق سرمایه‌گذاری هستی بخش آگاه (آگاس)  نیز یکی دیگر از صندوق‌های ETF است که مدیریت آن را شرکت سبدگردان آگاه به عهده دارد. آگاس از نوع صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام است و بین ۷۰ تا ۹۰ درصد دارایی‌های آن را، سهام شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه تشکیل می‌دهد. صندوق سرمایه‌گذاری در سهام نسبت به انواع دیگر صندوق‌ها، ریسک بالاتر و البته بازدهی بیشتری دارد. در میان شش صندوق ETF سرمایه‌گذاری در سهام که در بورس ایران فعال هستند، آگاس همواره بیشترین بازدهی را داشته است. سرمایه‌گذاران از طریق افزایش قیمت واحدهای آگاس به سود می‌رسند و این صندوق پرداخت سود نقدی ندارد.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری ETF یا قابل معامله آگاه را به شما معرفی کردیم. این صندوق‌ها را می‌توان به سادگی خرید و فروش کرد؛ کافی است کد بورسی داشته باشید و درخواست خود را در سامانه‌های معاملاتی ثبت کنید. صندوق‌های ETF کارگزاری آگاه با نام‌های یاقوت و آگاس در بورس قابل معامله هستند و با سابقه بازدهی درخشان خود توانسته‌اند سرمایه‌گذاران بسیاری را جذب کنند. صندوق درآمد ثابت یاقوت برای افرادی که ریسک‌پذیری پایین‌تری دارند مناسب‌تر است اما صندوق آگاس بیشترین درصد دارایی‌های خود را به سهام اختصاص می‌دهد و بنابراین ریسک بالاتر و البته سود بیشتر بهره می برید.

امتیاز بدهید

تلگرام تجارت امروز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا