صنعت غذایی

۹۶، سال گرانی تخم مرغ!

تخم مرغ بیشترین افزایش قیمت سالیانه را در سال ۹۶ داشت.

به گزارش تجارت امروز؛ نگاهی به تغییر قیمت کالاهای اساسی در سال گذشته نشان می دهد که تخم مرغ با حدود ۳۴ درصد افزایش، بیشترین رشد قیمت سالیانه را به خود اختصاص داده است.

این افزایش ناشی از شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در نیمه دوم سال گذشته بود که ۲۰ استان کشور را درگیر کرد و در نهایت ۲۴ میلیون و ۵۰۰ قطعه مرغ در ۵۶۷ واحد مرغداری معدوم شد.

با کاهش تولید تخم مرغ در کشور و با وجود آزادسازی واردات آن برای تنظیم بازار، قیمت هر شانه تخم مرغ در هفته منتهی به ۲۵ اسفند ماه گذشته به قیمت ۱۹۰ هزار ریال عرضه می شد و البته عرضه تخم مرغ وارداتی با نرخ ۱۲۶ هزار ریال نیز ادامه داشت.

تازه ترین بررسی های میدانی بانک مرکزی از قیمت خرده فروشی ۱۱ گروه کالای خوراکی در یکسال منتهی به ۲۵ اسفند ماه نشان می دهد که تخم مرغ با ۳۳,۸ درصد افزایش بیشترین میزان رشد قیمت را در میان کالاهای اساسی به خود اختصاص داده و پس از آن گوشت قرمز با ۱۱.۷ درصد و میوه های تازه با ۱۰.۸ درصد قرار دارد.

همچنین در این مدت قیمت لبنیات ۶,۴ درصد، برنج ۰.۳ درصد، حبوب ۱.۷ درصد، گوشت مرغ ۶.۲ درصد، چای ۱۳.۳ درصد و روغن نباتی ۱.۳ درصد رشد کرده است.

در مقابل در یکسال منتهی به ۲۵ اسفند ماه قیمت ها در گروه سبزی های تازه ۰,۱ درصد و قند و شکر ۹.۲ درصد کاهش داشته است.

** تغییرات ماهانه و هفتگی قیمت ها

در یک ماهه منتهی به ۲۵ اسفند ماه نیز قیمت ها در چهار گروه برنج، قند و شکر، چای و روغن نباتی ثابت بوده و در گروه لبنیات ۰,۱ درصد، سبزی های تازه ۸ درصد و گوشت مرغ ۳.۳ درصد عقبگرد داشته است.

همچنین در این مدت قیمت تخم مرغ ۳,۲ درصد، حبوب ۱ درصد، میوه های تازه ۰.۶ درصد و گوشت قرمز ۰.۴ درصد رشد یافته است.

تغییرات هفتگی قیمت ها در هفته منتهی به ۲۵ اسفند ماه بیانگر آن است که در این هفته قیمت لبنیات، برنج، قند و شکر، چای و روغن نباتی ثابت بوده و نرخ سبزی های تازه ۰,۷ درصد کاهش داشته اما در مقابل تخم مرغ ۶.۴ درصد، حبوب ۰.۹ درصد، میوه های تازه ۲.۲ درصد، گوشت قرمز ۰.۲ درصد و گوشت مرغ ۱.۴ درصد گران شده است.

انتهای مطلب

امتیاز بدهید

تلگرام تجارت امروز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا