اقتصاد خرد

مقایسه حقوق کارگران کویتی و کارگران ایرانی

با توجه به اینکه تصویب افزایش ۲۷ درصدی دستمزد در دولت رئیسی با انتقادات زیادی همراه شد، اما میانگین حقوق کویتی ها مشمول زن و مرد در دو بخش دولتی و خصوصی حدود۱۴۹۳ دینار است که نسبت به سال ۲۰۲۱ دو دینار افزایش یافته است.»

به گزارش تجارت امروز؛ در حالی که تصویب افزایش ۲۷درصدی دستمزد در دولت رئیسی با موجی از انتقاد و اعتراض همراه شده، وب سایت شفقنا میانگین حقوق ماهانه کویتی‌ها در دو بخش دولتی و خصوصی بالغ بر حدود ۱۴۹۳ دینار (۲۰ میلیون و پانصد هزار تومان) اعلام کرد!

مؤسسه اقتصادی «الشال» در گزارش جدید خود اعلام کرد: «میانگین حقوق کویتی‌ها اعم از زن و مرد در دو بخش دولتی و خصوصی حدود ۱۴۹۳ دینار است که نسبت به سال ۲۰۲۱ دو دینار افزایش یافته است.»

این مؤسسه افزود: «این ارقام شامل کارگران خانگی نمی‌شود که اگر در نظر گرفته شود، تأثیر قابل توجهی بر پایین‌ترین میانگین دستمزد غیرکویتی‌ها خواهد داشت، همچنین اثر تخصیص یارانه‌های شغلی کارگران بخش خصوصی را نیز دربر نمی‌گیرد.»

بنا بر این گزارش، شمار افراد شاغل در کویت (صرف نظر از کارگران خانگی) بالغ بر حدود ۲.۰۳۷ میلیون نفر است؛ همچنین تعداد زنان شاغل در بخش دولتی با افزایش ۳.۶ درصدی ۳۷۱ هزار و در بخش خصوصی به حدود ۷۱.۸ هزار نفر رسیده است.

بر اساس گزارش اداره مرکزی آمار کویت، بیش از یک چهارم کل کارگران مهاجر کویت را کارگران خانگی تشکیل می‌دهند که تعداد آن‌ها در پایان سال ۲۰۲۲ با افزایش ۲۶.۰ درصدی به حدود ۷۵۳ هزار نفر رسیده است.

بعد از تصویب افزایش ۲۷ درصدی دستمزد در شورایعالی کار، کارزار‌هایی در فضای مجازی با درخواست ابطال این مصوبه ایجاد شده است. کارگران با توجه به تصریحات روشن ماده ۴۱ قانون کار، خواستار ابطال مصوبه مزدی ۱۴۰۲ هستند، مصوبه‌ای که از هیچ طرف با قانون همخوانی و مشابهت ندارد.

دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۲ از چهار میلیون و ۱۷۹ هزار و ۷۵۰ تومان به پنج میلیون و ۳۰۸ هزار ۲۸۴ تومان و حداقل دستمزد روزانه از ۱۳۹ هزار به ۱۷۶ هزار و ۹۴۲ تومان رسید!

کارگران می‌گویند: افزایش ۲۷ درصدی تطابقی با تورم سرسام‌آور در دولت رئیسی ندارد.

انتهای مطلب/ی.ن

امتیاز بدهید

تلگرام تجارت امروز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا