صنعت

رشد ۵ برابری تولید لوازم خانگی در کشور

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: بعد از سیاست حمایتی دولت طی چند سال اخیر از تولید لوازم خانگی، این صنعت رشد پنج برابری تولید داشت، به گونه ای که بتواند حداکثر نیاز بازار را تامین کند.

بر اساس این گزارش به نقل از ایرنا، حمیدرضا دهقانی نیا با بیان اینکه آمارها نشان میدهد روند تولید در صنعت لوازم خانگی، افزایش چشمگیری داشته است، اظهار کرد: روند رشد آمار تولید در صنعت نشان دهنده مناسب بودن چرخه تولید و فروش است زیرا با افزایش خرید این محصولات از سوی مردم، تولید نیز رشد را تجربه خواهد کرد.
وی افزود: کالای قاچاق به عنوان یک رقیب، مانع خرید مردم و کاهش تولید میشود و بعد از سیاست حمایتی دولت از تولید لوازم خانگی، این صنعت رشد پنج برابری در تولید داشت و محصولات تولیدی ایرانی با کیفیت از سه میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه در سال ۹۷ به ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاه در سال ۱۴۰۰رسیده است.
سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، تصریح کرد: بر اساس اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت پیش‌بینی‌ها حاکی از تولید ۱۸ میلیون دستگاه لوازم خانگی برای سال ۱۴۰۱ است که تمام این روند کاهش قاچاق را نشان می‌دهد.
دهقانی نیا اضافه کرد: تولید لوازم‌خانگی در سال ۱۴۰۰ با توجه به صدور شناسه کالا در سال گذشته برای تولید یک‌میلیون و ۶۸۰ هزار دستگاه لوازم صوتی و تصویری بود که در پنج‌ماهه نخست امسال به بیش از ۸۰۰ هزار دستگاه تولید دست‌یافته‌ایم که این آمار در کشور بی‌نظیر است.
وی ادامه داد: قانون صدور شناسه و کدرهگیری برای کالاها تغییر نمی‌کند، زیرا از همین طریق کشور توانست تولید داخلی را افزایش دهد و این روند ابزار استعلام کالا را برای تولیدکننده، بازرس و مردم فراهم کرده تا اصالت کالا در همه مراحل قابل‌احصا باشد و بتوانیم با قاچاق کالا در سطح عرضه برخورد کنیم.
سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز خاطرنشان کرد: این ستاد، سیاست‌گذاری لازم برای مبارزه با این پدیده را انجام داده و امکان برای ضابطان قانون فراهم است تا با قاچاق برخورد قانونی کنند و در این زمینه پیگیری‌های لازم نیز انجام‌شده است.
دهقانی افزود: بر همین اساس قاچاق لوازم‌خانگی از ۲ میلیارد و ۲۴۷ میلیون دلار به کمتر از یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار رسیده که این مهم از طریق مسیر اجرای اخذ کدرهگیری ممکن شده است.

امتیاز بدهید

تلگرام تجارت امروز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا