اجتماعی

زندگینامه عبدالناصر همتی + فعالیت و سوابق تحصیلی

عبدالناصر همتی، دارای مدرک دکترای اقتصاد از دانشگاه تهران است که در این حوزه فعالیت و تدریس می کند.

به گزارش تجارت امروز؛ عبدالناصر همتی، فردی فعال در عرصه کاری خود بوده است. او از ابتدا ئیس بانک سینا و بعدها مدیریت بانک مرکزی را عهده دار شد.

زندگینامه عبدالناصر همتی

عبدالناصر همتی، متولد ۲۰ فروردین سال ۱۳۳۶ در شهر همدان است. همتی در دانشگاه تهران تحصیل کرده است و به دلیل هوش اقتصادی که داشته در سمت هایی همچون، رئیس بانک مرکزی کار کرده است.

همسر و فرزندان عبدالناصر همتی

با توجه به زندگینامه عبدالناصر همتی سال‌ها پیش ازدواج کرده و در حال حاضر متاهل است. سپیده شبستری همسر عبدالناصر همتی است که میزان تحصیلاتش دکترای مدیریت استراتژیک و شغل وی در حوزه تدریس و معلمی عنوان شده.

حاصل ازدواج همتی، سه فرزند است که شامل، یک پسر و دو دختر است. پسرش به نام امیرحسین همتی در سال ۱۳۶۴ متولد شده است و در زمینه معماری و سینما استاد است. همچنین دختر او پزشک کودکان است و دختر کوچک تر آن در رشته معماری دانشجو است.

سوابق تحصیلی عبدالناصر همتی

با توجه به زندگینامه عبدالناصر همتی، وی رئیس سابق بانک مرکزی در سال ۱۳۵۷ مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد را از دانشگاه تهران و در سال ۱۳۶۷ مدرک فوق لیسانس همین رشته و دکترای اقتصاد خود را از همین دانشگاه در سال ۱۳۷۲ اخذ نمود.

کاندید ریاست جمهوری ۱۴۰۳ یکی از استادان تدریس کننده اقتصاد کلان و اقتصاد انرژی در دانشگاه‌های ایران است که رساله خود را در دانشگاه لندن به تکمیل رسانده است.

همتی در دوران جنگ چه می کرد؟

در رزومه همتی عنوان شده است که وی مسئول تبلیغات جنگ در دوران دفاع مقدس بوده.

رزومه کاری عبدالناصر همتی

در این بخش نگاهی به رزومه کاری همتی می اندازیم تا از فعالیت های او آگاه شویم.

سفیر ایران در چین

بنا به پیشنهاد وزیر امور خارجه و تایید رئیس جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۹۷ به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین منصوب شد.

مدیر پخش اخبار صدا و سیما

در سال ۱۳۵۹ و در سن ۲۳ سالگی به عنوان مدیر پخش اخبار صدا و سیما شروع به کار کرد و تا سال ۱۳۷۳ در این سازمان مشغول فعالیت بود.

معاون سیاسی سازمان صدا و سیما

همتی از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۳ عهده‌دار معاونت سیاسی این سازمان بود.

فعالیت همتی در بیمه

با توجه به زندگینامه عبدالناصر همتی، شهرت وی به پدر بیمه خصوصی ایران است که فعالیت زیادی در این حوزه انجام داده است.

همتی بین سال‌های ۱۳۷۳ تا ۱۳۸۵ به مدت ۱۲ سال به عنوان رئیس بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران مشغول فعالیت بود. همچنین او از سال ۱۳۸۰ رئیس هیئت مدیره بیمه اتکایی آسیایی بانکوک بود.

مدیرعامل بانک سینا و ملی

همتی برای اولین بار مدیریت بانک سینا را عهده دار شد. وی هفت سال در این بانک مدیریت کرد و پس از آن به پیشنهاد وزیر امور اقتصاد و دارایی وقت، مدیریت بانک ملی ایران را بر عهده گرفت.

همتی رئیس کل بانک مرکزی ایران

ادامه کار و فعالیت عبدالرضا همتی در زمینه بانکداری در مرداد ۱۳۹۸ با حکم حسن روحانی و انتصاب به عنوان رئیس کل بانک مرکزی ایران شکل گرفت.

حضور عبدالناصر همتی در کمیته اقتصادی شورای امنیت ملی

از جمله فعالیت های دیگری که همتی انجام داده است، به مدت ۵ سال عضو کمیته اقتصادی شورای امنیت ملی بود.

سایر فعالیت های اجرایی عبدالناصر همتی

با توجه به زندگینامه عبدالناصر همتی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در نیوزیلند، سر کنسول جمهوری اسلامی ایران در شانگهای، رئیس اداره دوم کشورهای مشترک المنافع، ریاست دبیرخانه سازمان همکاری شانگهای در وزارت امور خارجه و همچنین ریاست دبیرخانه همکاری های اقتصادی سه جانبه اشاره کرد.

ثبت نام عبدالناصر همتی در انتخابات ریاست جمهوری

یکی از کاندیداهای انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری ایران عبدالناصر همتی بود که در این انتخابات پس از محسن رضایی در جایگاه سوم قرار گرفت.

همچنین برای بار دوم همتی بعد از شهادت رئیس جمهور رئیسی همتی یکی از نخسیتین افرادی بود که برای حضور در این انتخابات ثبت نام کرد.

کتاب های عبدالناصر همتی

تالیف و ترجمه کتاب‌هایی همچون اقتصاد کلان:

  • مقدمه‌ای بر سیاست‌های پولی و مالی
  • بازتاب‌های توسعه اقتصادی
  • مشکلات اقتصادی جهان سوم
  • اقتصاد نفت
  • مبانی نظری و عملی بیمه، ترجمه، چاپ اول، ۱۳۸۱، انتشارات بیمه مرکزی ایران
  • اقتصاد انرژی تألیف چاپ اول ۱۳۸۳ انتشارات مؤسسه مطالعات بین‌المللی انرژ

انتهای مطلب/آ.ع

امتیاز بدهید

تلگرام تجارت امروز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا