اجتماعی

زندگینامه محمدباقر قالیباف + سوابق سیاسی

در این مقاله به شرح کامل زندگینامه محمد باقر قالیباف، سیاستمدار اصولگرا می پردازیم.

به گزارش تجارت امروز؛ با توجه به زندگینامه محمدباقر قالیباف، او برای مدتی شهردار تهران و نماینده مجلس بود. در ادامه سوابق سیاسی قالیباف را بیشتر توضیح می دهیم.

زندگینامه زندگینامه محمدباقر قالیباف

با توجه به زندگینامه محمدباقر قالیباف؛ او در ۱ شهریور سال ۱۳۴۰ متولد شد. شهر تولد او طرقبه مشهد می باشد. پدر او از کاسبان شهر مشهد بود. قالیباف همراه پدر خود در ایام تابستان کار می کرد.

ازدواج محمدباقر قالیباف

محمدباقر قالیباف در سال ١٣۶٢ با خانم زهرا سادات مشیر ازدواج کرد، که عقد آن ها توسط امام خمینی (س) خوانده شد و حاصل این ازدواج ٣ فرزند است

سوابق سیاسی محمدباقر قالیباف

سوابق سیاسی قالیباف تقریبا قابل توجه است که به تمامی آن ها اشاره کرده ایم:

  • سمت فرمانده نیروی انتظامی
  • فرمانده قرارگاه سازندگی و نیروی هوایی سپاه پاسداران
  • شهرداری تهران
  • ریاست مجلس شورای اسلامی
  •  رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز

دوران جوانی محمدباقر قالیباف

دوران جوانی محمدباقر قالیباف

قالیباف فعالیت سیاسی و اجتماعی را از سن ۱۶ سالگی با حضور در کلاس های شهید کامیاب، آیت الله خامنه ای، شیخ علی تهرانی، شهید هاشمی نژاد و شهید دیالمه در مساجد بزرگ مشهد آغاز کرد.

حضور در جنگ

با توجه به زندگینامه محمدباقر قالیباف، او بعد از انقلاب ۵۷، در جنگ تحمیلی بین ایران و عراق وارد جبهه شد. این در حالی است که او تنها ۱۸ سال سن داشت. قالیباف در سال ۱۳۶۱ فرمانده تیپ امام رضا (علیه السلام) و پس از یک سال فرمانده لشکر ۵ نصر خراسان شد.

همچنین بعد از جنگ فرمانده لشکر ۲۵ کربلا بود، و در سال ۱۳۷۳ فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء شد.

مدرک تحصیلی محمدباقر قالیباف

با توجه به زندگینامه محمدباقر قالیباف، او بعد از جنگ به دانشگاه رفت و مدرک ارشد خود را در رشته جغرافیای سیاسی از دانشگاه تهران دریافت کند. قالیباف همزمان با اینکه به فرماندهی سپاه منصوب شد، مدرک دکترای خود را از دانشگاه تربیت مدرس گرفت.

قالیباف در سال ۱۳۸۰، از پایان نامه خود با عنوان “بررسی سیر تکوین نهادهای محلی ایران در دوره معاصر” دفاع کرد و از آن پس به عنوان عضو هیئت علمی رشته جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران و استادیار دانشگاه تربیت مدرس به تدریس مشغول شد.

دوره خلبانی محمدباقر قالیباف

با توجه به زندگینامه محمدباقر قالیباف، وی در سال ۱۳۷۶ توسط مقام معظم رهبری به عنوان فرمانده نیروی هوای سپاه منصوب شد، و پس از این انتصاب دوره های فشرده خلبانی را در ایران و فرانسه گذراند.

انتخابات

زندگینامه محمدباقر قالیباف

محمد باقر قالیباف، در سال ۱۳۸۴ در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد. اما قبول نشد و در همان سال سمت شهردار تهران را عهده دار شد. همچنین در سال ۱۳۸۸ نیز در این سمت ابقا شد.

قالیباف در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ نیز شرکت کرد، و در جایگاه دوم قرار گرفت، و در ۱۷ شهریور همان سال برای بار سوم به عنوان شهردار تهران انتخاب شد.

قالباف در انتخابات سال ۱۳۹۶ به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری ثبت نام کرد. که در هفته منتهی به انتخابات به نفع سیدابراهیم رئیسی انصراف داد.

نمایندگی مجلس

او از خرداد ماه ۱۳۹۹ به عنوان نماینده مردم تهران به مجلس شورای اسلامی راه یافت، و به عنوان ششمین رئیس مجلس شورای اسلامی این مسئولیت را برعهده گرفت.

انتهای مطلب/آ.ع

امتیاز بدهید

تلگرام تجارت امروز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا