خواندنی

15 مورد از ویژگی های یک ضدآفتاب خوب

یک ضدآفتاب خوب، برای پوست می تواند بسیار مفید و موثر باشد. شما در انتخاب ضدآفتاب باید نکات زیادی را در نظر بگیرید، تا بتوانید بهترین اتخاب خود را در ضدآفتاب داشته باشید

به گزارش تجارت امروز؛ یک ضدآفتاب خوب، باید با پوست شما سازگار باشد. هر پوستی ویژگی های مخصوص خود را دارد. ممکن است خشک، چرب یا مختلط باشد. همچنین درجه حساسیت پوست نسبت به نور هم مهم است. تا بدانید ضدآفتاب با چه spf خریداری کنید.

ضدآفتاب خوب چیست؟

کرم ضد آفتاب یک محصول موضعی محافظت از پوست در مقابل نور خورشید است که بخشی از اشعه ماوراء بنفش خورشید (UV) را جذب یا منعکس می کند.

و بنابراین به محافظت در برابر آفتاب سوختگی کمک می کند و مهم تر از همه از سرطان پوست جلوگیری می کند. کرم های ضد آفتاب به صورت لوسیون، اسپری، ژل، فوم، پودر و دیگر محصولات موضعی تولید می شوند. استفاده از این کرم ها به همراه دیگر وسایل محافظتی مانند لباس های پوشیده، کلاه، آفتابگیر، دستکش، عینک و … توصیه می شود.

علت استفاده از ضدآفتاب

ضدآفتاب مزایاتی زیادی دارد. که شما با فهمیدن این موضوع از ضدآفتاب به صورت دائم استفاده خواهید کرد. این کرم معمولا همیشه در سبد خرید خانم و آقایون محترم قرار دارد. زیرا تاثیر ضدآفتاب خوب را نمیتوان انکار کرد.

یک ضدآفتاب خوب از پوست شما در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت می کند

تخریب لایه اوزون خطر آسیب خورشید ناشی از اشعه های مضر UV را افزایش داده است. ضد آفتاب این اشعه ها را مسدود می کند و احتمال آفتاب سوختگی را تا حد زیادی کاهش می دهد.

به دنبال محصولاتی مانند محصولات Goddess Garden با SPF (فاکتور محافظت در برابر نور خورشید) حداقل ۱۵ باشید (بعضی پزشکان چیزی کمتر از ۳۰ توصیه نمی کنند) و هر روز از آن استفاده کنید. برای پوشش کامل بدن باید حدود یک اونس اعمال کنید.

ضدآفتاب خوب خطر ابتلا به سرطان پوست شما را کاهش می دهد:

سرطان پوست شایع ترین شکل سرطان در ایالات متحده است. بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، در سال ۲۰۱۳، ۷۱۹۴۳ نفر مبتلا به ملانوم پوست تشخیص داده شدند که ۹۳۹۴ نفر از این موارد کشنده بودند. با استفاده از ضد آفتاب هر روز، خطر ابتلا به سرطان پوست را به نصف کاهش می دهید.

از پیری زودرس پوست جلوگیری می کند:

آسیب خورشید ناشی از اشعه ماوراء بنفش باعث پیری پوست می شود که با ظاهری ضخیم و چرمی مشخص می شود. تغییر رنگ؛ و تجزیه کلاژن، که به خطوط، افتادگی و چین و چروک کمک می کند. مطالعات نشان می دهد که افراد زیر ۵۵ سال که به طور منظم از ضد آفتاب استفاده می کنند، ۲۴ درصد کمتر از افرادی که این کار را انجام نمی دهند، دچار این علائم پیری می شوند.

به حفظ رنگ پوست یکنواخت کمک می کند:

کرم ضدآفتاب خوب از تغییر رنگ و لکه های تیره ناشی از آسیب خورشید جلوگیری می کند و به شما کمک می کند رنگ پوست صاف تر و یکنواخت تر داشته باشید.

اگر موهایتان قرمز باشد، احتمال ابتلا به سرطان پوست بیشتر می‌شود:

دانشمندان قبلاً فکر می‌کردند دلیل این افزایش خطر به دلیل رنگ پوست روشن مو قرمزها است. با این حال، در سال ۲۰۱۳، محققان جهش ژن MC1R را کشف کردند که باعث ایجاد موهای قرمز و پوست روشن می شود. این جهش همچنین یک مسیر سرطان زا ایجاد می کند که وقتی در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار می گیرد، تمایل ژنتیکی به سرطان را افزایش می دهد.

از برنزه شدن جلوگیری می‌کند

برنزه سالم است. با این حال، چیزی که باید از آن آگاه باشید این است که در حالی که برای برنزه شدن آفتاب می‌گیرید، در معرض خطر آسیب اشعه‌های UVB شدید قرار دارید. ضدآفتاب خوب را انتخاب کنید که حداقل فاکتور محافظتی در برابر آفتاب ۳۰ داشته باشد تا از برنزه شدن ناشی از UVB جلوگیری کند.

اطمینان حاصل کنید که هر دو ساعت یک بار ضد آفتاب را تجدید کنید، به خصوص اگر پوست حساسی دارید. یا آن را درست بعد از ورزش بمالید، زیرا عرق می‌تواند پوشش محافظ ر را از بین ببرد.

یک گزینه آرایشی خوب

امروزه، ضدآفتاب‌هایی وجود دارد که به عنوان کرم پودر آرایشی نیز استفاده می‌شوند. اگر پوست خشک یا پوست حساسی دارید، مطمئن شوید که هر از چند گاهی آن را مجدداً برای ایمنی بیشتر پوست خود استفاده کنید.

لکه‌های روی صورت را کاهش می‌دهد

کرم ضدآفتاب خوب را آزادانه روی صورت خود بمالید تا از بروز لکه‌های تحریک‌کننده و فوران رگ‌های قرمز جلوگیری کنید. این همچنین می‌تواند از بروز آکنه و سایر آسیب‌های ناشی از اشعه خورشید ناشی از قرار گرفتن بیش از حد خورشید جلوگیری کند.

ویژگی های یک ضدآفتاب خوب

ویژگی ضدآفتاب خوب

کرم ضدآفتاب خوب باید مناسب و سازگار با پوست فرد باشد تا با نوع پوست شما (پوست چرب یا خشک) مطابقت داشته باشد تا از موثرتر و ایمن تر بودن آن مطمئن شوید.

ضدآفتابی که در برابر اشعه های UVA و UVB محافظت کند

دو نوع اشعه ماوراء بنفش (فرابنفش) به پوست آسیب می رساند: اشعه های UVA باعث پیری زودرس پوست و ایجاد چین و چروک می شود. اشعه UVB پوست را می سوزاند.

قرار گرفتن بیش از حد در معرض هر دو می تواند باعث سرطان پوست شود. بنابراین، مهم است که یک ضد آفتاب با طیف گسترده یا تمام طیف انتخاب کنید تا از پوست خود در برابر تمام اشعه های UV محافظت کنید.

SPF مناسب داشته باشد

مخفف دیگری که باید به آن توجه کرد SPF یا فاکتور محافظت در برابر آفتاب است که میزان محافظت محصول در برابر اشعه UVB را اندازه گیری می کند (محافظت UVA رتبه بندی نمی شود). هنگامی که به درستی استفاده می شود، یک ضدآفتاب خوب با SPF 30 نسبت به ضد آفتابی که دارای SPF 15 است کمی بیشتر در برابر اشعه UVB محافظت می کند.

استفاده صحیح از ضدآفتاب خوب

صرف نظر از SPF ضدآفتاب یا وسیع الطیف بودن آن، عاملی که یک ضدآفتاب را مؤثرتر می کند، همه چیز به فردی که از ضد آفتاب استفاده می کند مربوط می شود: استفاده صحیح از ضدآفتاب است. این که چگونه و و در چه زمانی از ضد آفتاب استفاده کنیم بسیار مهم است.

  • ۱۵ دقیقه قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب، مقدار زیادی ضد آفتاب استفاده کنید.
  • برای تمام سطوح پوستی که در معرض آفتاب هستند از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. اگر گوش ها، لب ها، بالای پاها و پوست سر خود را در معرض دید قرار دهید، فراموش نکنید.
  • کرم ضد آفتاب را هر دو ساعت یکبار یا بلافاصله پس از تعریق شدید یا قرار گرفتن در آب (صرف نظر از اینکه ضدآفتاب مقاوم در برابر آب باشد یا خیر) تجدید کنید.
  • استفاده از ضد آفتاب حتی در روزهای ابری (نور UV از ابرها عبور می کند).

SPF چیست؟

ویژگی ضدآفتاب خوب بر اساس spf

قبل از پرداختن به معنی SPF، مهم است که تفاوت بین پرتوهای UVA و UVB را درک کنید. اشعه UVA به لایه های عمیق تر پوست نفوذ می کند و عامل اصلی پیری و چین و چروک است، در حالی که اشعه UVB مقصر اصلی آفتاب سوختگی است. تحقیقات هر دو اشعه UVA و UVB را با سرطان پوست مرتبط دانسته اند.

SPF مخفف “عامل محافظت از خورشید” است و میزان اشعه UV مورد نیاز برای ایجاد آفتاب سوختگی روی پوست محافظت شده با کرم ضد آفتاب را نسبت به میزان اشعه UV مورد نیاز برای آفتاب سوختگی پوست محافظت نشده اندازه می‌گیرد. با افزایش مقدار SPF، محافظت در برابر آفتاب سوختگی افزایش می یابد.

چرا SPF اینقدر مهم است؟

یک تصور اشتباه بزرگ وجود دارد که SPF مربوط به مدت زمانی است که می توانید زیر نور خورشید بمانید. SPF به میزان قرار گرفتن در معرض نور خورشید مربوط می شود، نه مدت زمانی که در معرض نور خورشید قرار می گیرید. SPF 30،تقریبا ۳۰ برابر بیشتر از عدم استفاده از ضد آفتاب از شما محافظت می کند. این بدان معنا نیست که دو برابر SPF 15 (یا نصف SPF 60) دوام خواهد داشت.

انواع ضدآفتاب خوب بر اساس SPF و اثربخشی آنها

ضدآفتاب ها spf های متفاوتی دارند که هر کدوم یک کار را انجام می دهند. در این بخش به این موضوع می پردازیم، که کدام برای شما مناسب تر است.

SPF15:

کرم هایی با این SPF می توانند یک پانزدهم اشعه های مضر خورشید را مسدود کنند. و انتخاب این درصد از spf به پوست و نیاز شما بستگی دارد.

SPF30:

این کرم ها از پوست در برابر ۹۷ درصد اشعه خورشید محافظت می کنند. کرم ضد آفتاب با SPF30 مناسب افراد با پوست‌های معمولی و خشک مقاوم در برابر تعریق و شستشو
محافظت از پوست در برابر پرتوهای زیان‌بار خورشید (UVA,UVB) حاوی ژل آلوئه‌ورا ویتامین A ,E

SPF50:

کرم های ضد آفتاب با SPF 50 از تابش نور خورشید به پوست ۹۸ درصد جلوگیری می کنند. SPF های ۳۰، ۵۰ و بالاتر تفاوت چندانی با هم ندارند و تفاوت آنها در ویژگی هایشان است.

آیا ضد آفتاب های بالای SPF 30 موثرتر هستند؟

بهترین SPF برای ضدآفتاب خوب بین ۳۰ تا ۵۰ است و SPF بالاتر مناسب نیست. و بهتر است برای استفاده روزمره و همیشگی از این دو طیف استفاده کنید. تا نتیجه بهتری بگیرید. SPF های ۳۰، ۵۰ و بالاتر تفاوت چندانی با هم ندارند و تفاوت آنها در ویژگی هایشان است.

تفاوت ضدآفتاب خوب با spf 15 و ۳۰

کرم‌های ضد آفتاب برای ادعای SPF باید آزمایش تایید شده توسط FDA را پشت سر بگذارند و این آزمایش از فرمول‌های پیچیده برای تعیین مقادیر SPF استفاده می‌کند.

SPF 15 شما را در برابر ۹۳ درصد از اشعه های UVB محافظت می کند، در حالی که SPF 30 شما را از حدود ۹۷ درصد محافظت می کند. به عبارت دیگر، SPF 15 اجازه می دهد تا حدود ۷٪ از اشعه ها عبور کند در حالی که SPF 30 اجازه می دهد تا حدود ۳٪.

هنگامی که SPF 15 را با ۳۰ برای صورت مقایسه می کنید، بهتر است از SPF 30 استفاده کنید. این همان چیزی است که آکادمی پوست آمریکا و سایر متخصصان در این زمینه توصیه می کنند.

آکنه همچنین می تواند در تصمیم گیری شما در مورد کدام کرم ضد آفتاب نقش داشته باشد. محصول مورد استفاده، زیرا برخی از محصولات ممکن است کودوژنیک باشند.

ضدآفتاب خوب، که برای پوست‌های چرب و مستعد آکنه (مانند Curology!) طراحی شده است، می‌تواند به محافظت از پوست شما در برابر آسیب‌های خورشید کمک کند، در حالی که احتمال بدتر شدن جوش‌ها را نیز کاهش می‌دهد.

هنگام تصمیم گیری بین SPF 15 تا ۳۰، باید نوع پوست خود، محل زندگی خود و زمانی از روز را که زیر نور خورشید قرار می گیرید در نظر بگیرید. SPF 30 و بالاتر انتخابی است که کارشناسان توصیه می کنند! و به یاد داشته باشید، چیزی به نام برنزه کردن ایمن وجود ندارد. ارائه دهندگان کرولوژی توصیه می کنند از برنزه کردن، چه در فضای باز و چه در تخت برنزه کردن، خودداری کنید.

آیا SPF 15 یا ۳۰ برای پوست سیاه مناسب است؟

پوست تیره تر ممکن است محافظت طبیعی SPF داشته باشد، اما صرف نظر از ضدآفتاب کافی نیست. اگرچه ملانوما در افرادی که پوست سیاه دارند شیوع کمتری دارد، این جمعیت شناسی اغلب زمانی که به این نوع سرطان پوست تشخیص داده می شود با پیش آگهی بدتری مواجه می شود.۷ آمریکایی آمریکایی آکادمی پوست، بدون توجه به رنگ پوست، حداقل SPF 30 را توصیه می کند.

آیا از ضدآفتاب در داخل خانه استفاده کنیم؟

شما باید در داخل خانه از کرم ضد آفتاب استفاده کنید، به خصوص اگر از گرما کنار پنجره لذت می برید. بیش از ۵۰ درصد نور UVA به شیشه نفوذ می کند.

کرم ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر برای استفاده روزمره با قرار گرفتن در معرض گاه به گاه خورشید، مانند خوردن قهوه با دوستان، رانندگی، یا راه رفتن با سگ کار می کند. اطمینان حاصل کنید که یک ضد آفتاب با طیف وسیع برای محافظت در برابر اشعه های UVA و UVB خریداری می کنید و هر دو ساعت یک بار در صورت قرار گرفتن طولانی مدت آن را تجدید کنید.

انتهای مطلب/آ.ع

امتیاز بدهید

تلگرام تجارت امروز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا