مدیریت منابع انسانی

معرفی نکاتی که یک حسابدار موفق باید بداند!

حسابدار موفق شدن به این راحتی نیست. شما باید علاوه بر علاقه به حسابداری، استعداد این کار را داشته باشید.

به گزارش تجارت امروز، تبدیل شدن به یک حسابدار موفق نیازمند تلاش و پشتکار فراوان است. شما در هر کاری که وارد شوید تجربه حرف اول را می زند.

حسابدار کیست؟

حسابدار در مرحله اول به کسی گفته می شود که تمام اسناد مربوط به سازمان را ثبت و بایگانی می کند. همچنین حسابدار با تجزیه و تحلیل مالی به مدیران مالی و صاحب شرکت خود استراتژی های خوبی را ارئه می دهد.

تبدیل شدن به یک حسابدار موفق

حسابدار موفق را های زیادی در پیش روی خود دارد که اگر از این موانع عبور کند. مطمئن باشید که به موفقیت های بی نظیری دست پیدا خواهد کرد.

کسب مهارت های عددی

برای موفقیت به عنوان یک حسابدار، شاید مهم ترین پیش شرط یک علاقه ذاتی به اعداد و تمایل به انجام اعداد با سرعت و دقت باشد.

هوش ریاضی مانند جمع، تفریق، ضرب و تقسیم برای بسیاری از وظایف حسابداری، از جمله تجزیه و تحلیل و تفسیر ارقام مالی ضروری است. یک حسابدار صالح کسی است که می تواند از محاسبات ذهنی و همچنین یک ماشین حساب برای انجام طیف وسیعی از وظایف عددی با مهارت برابر استفاده کند.

شما همچنین باید با معادله حسابداری آشنا باشید که پایه و اساس سیستم حسابداری دوگانه است و پایه و اساس تهیه ترازنامه و صورت درآمد است.

دقت بالا  در حسابدار موفق

به عنوان یک حسابدار، شما باید صورت های مالی و گزارش های مختلف را بخوانید و بررسی کنید. شما باید سوابق مالی زیادی را بررسی کنید تا مطمئن شوید که جزئیات به روز و دقیق هستند.

هر گونه اشتباه در گزارشگری مالی می تواند در نهایت به دلیل جریمه های پولی و شهرت رنگارنگ در دنیای کسب و کار تبدیل شود. بنابراین باید دقیق و سرسخت باشید و به جزئیات توجه کنید؛ مهم است که بتوانید بین خطوط را بخوانید.

مدیریت زمان و مهارت های سازمانی

برای حسابدار موفق زمان با ارزش ترین منبع است. زیرا آنها معمولا در چندین پروژه به طور همزمان کار می کنند، که نیاز به توانایی تعادل وظایف، انتظارات و فرآیندهای دارد. علاوه بر این، زمان بندی همیشه تنگ است و توانایی تحویل به موقع به عنوان یک قدرت کلیدی یک حسابدار ماهر و حرفه ای در نظر گرفته می شود.

به غیر از پایبندی به جدول زمانی، سازماندهی خوب به همان اندازه مهم است، زیرا حسابداران باید با بسیاری از اسناد برخورد کنند. این که آیا این سوابق مبتنی بر کاغذ یا اسناد دیجیتال است، ذخیره و بازیابی آنها به سرعت و به راحتی نماد اثربخشی است. استفاده از ابزارهای دیجیتال و برنامه های امن و اثبات شده برای افزایش بهره وری، نشانه ای از حسابدار مدرن است که بر “کار هوشمند” تأکید می کند.

مهارت های فناوری اطلاعات

سرعت و مقیاس پذیرش دیجیتال در سراسر سازمان به سادگی در روز در حال رشد است. و عملکرد مالی قطعا استثنا نیست. در چنین سناریویی، حسابدار موفق باید دانش و درک به روز از آخرین فن آوری ها داشته باشند. علاوه بر مهارت در استفاده از صفحات گسترده، پردازنده های متن و نرم افزار حسابداری تخصصی، حسابداران امروز نیز باید با ابزارها/پلتفرم های زیر آشنا باشند:

  • تکنیک های پیشرفته اکسل و مدل سازی
  • ابزارهای ERP مانند SAP ، Oracle و غیره
  • تجزیه و تحلیل داده های بزرگ و زبان های پرس و جو (به عنوان مثال: SQL)
  • مایکروسافت ویژوال بیسیک

تاثیر مهارت های ارتباطی بر حسابدار موفق

ارتباطات اغلب یک حوزه نادیده گرفته شده در حوزه حسابداری است. به عنوان یک متخصص مالی، شما دانش ارزشمندی در مورد کسب و کار در ذهن خود دارید. در واقع، شما بینش مهمی دارید که اکثر افراد دیگر در سازمان ندارند.

کلید این است که این دانش را به طور خلاصه و دقیق به مخاطبان متنوع منتقل کنیم به گونه ای که معنای پشت اعداد به دست آید. ذینفعان می توانند حسابداران همکار در تیم شما، مدیر مالی، مدیران شرکت یا حتی مشتریان سازمان باشند.

در اینجا باید درک کرد که اختصار روح ارتباطات موثر است، زیرا مردم همیشه کمبود زمان دارند. ایمیل های مختصر نوشته شده، گزارش هایی با خلاصه های اجرایی واضح و شفاف ، و عرشه های اسلاید جذاب بدون محتوای شل و ول، نقطه را به خانه، به سرعت و به راحتی هدایت می کند.

با این حال، ارتباطات نه تنها در مورد انتقال اطلاعات است. بلکه در مورد گوش دادن خوب نیز است. توانایی توجه و صبورانه شنیدن آنچه طرف مقابل می گوید برای شما به همان اندازه مهم است که به عنوان یک حسابدار بهتر موفق شوید.

آگاهی کسب و کار

علاوه بر دانش عمیق حوزه و مهارت های نرم، حسابدار موفق همچنین باید آگاهی حاد از عملیات تجاری سازمان و چشم انداز صنعت که در آن شرکت فعالیت می کند، داشته باشند.

دانش در مورد چگونگی کسب و کار پول خود را، درک آنچه مشتریان خود می خواهند، و آگاهی در مورد جنبه های مختلف مانند سیاست های اجتماعی، اقتصادی و دولتی که می تواند بر کسب و کار تأثیر بگذارد نیز در افزایش عملکرد شما به عنوان یک حسابدار حیاتی است.

برای نشان دادن این نکته، یک مدیر حسابداری در یک شرکت تدارکات باید از مقررات دولتی مربوط به عمر وسایل نقلیه ، مالیات جاده ای، بیمه وسایل نقلیه و غیره آگاه باشد. توانایی پیش بینی روند بازار می تواند در برنامه ریزی بودجه یا سایر وظایف تصمیم گیری کمک کند.

صداقت

صداقت به حفظ استانداردهای اخلاقی و ارزش های اخلاقی اشاره دارد. به عبارت ساده، این در مورد انجام کاری است که درست است و همیشه درست است.

به عنوان یک حسابدار موفق، کار شما باید با بالاترین استانداردهای اخلاقی هدایت شود. سیستم های حسابداری ممکن است از یک مکان به مکان دیگر متفاوت باشند؛ روند های مختلف حسابداری ممکن است بیایند و بروند. با این حال، یک حسابدار باید تعهد کند که در تمام جنبه های کار خود صادق، صادق و عادلانه باشد. آنها همیشه باید به قانون رفتار حرفه ای پایبند باشند و شفافیت کامل را تضمین کنند.

انعطاف پذیری و سازگاری

فشارهای کاری عظیم امروزه شیوه ای از زندگی در دنیای شرکت ها است. این منجر به اضطراب، استرس و حتی فرسودگی شغلی می شود، جایی که حسابدار موفق می توانند احساس خستگی کنند.

برای اینکه بتوانید متمرکز بمانید و به مهلت های تنگ برسید در حالی که عملکرد ثابت را حفظ می کنید، باید کیفیت انعطاف پذیری را پرورش دهید. به عبارت دیگر، شما باید بتوانید با شرایط نامطلوب با چشم انداز متعادل کنار بیایید و توانایی بهبودی سریع از مشکلات را داشته باشید.

یکی دیگر از ویژگی های شخصیتی یک حسابدار موفق سازگاری است. در یک محل کار به سرعت در حال تغییر که با اختلال در تکنولوژی، الزامات سختگیرانه تر و مشتریان پر تقاضا مشخص شده است، تمایل شما به مهارت و مهارت مجدد، رویکرد انعطاف پذیر شما به کار، و آمادگی شما برای پذیرش تغییر و فعال بودن در واقع در آزمون زمان ایستاده است.

رهبری

به گفته فدراسیون بین المللی حسابداران، مهارت های رهبری برای حسابدار موفق مهم است “به ویژه که آنها کلید کمک به سازمان های خود در یک دنیای کسب و کار پیچیده تر شده اند.”

در حسابداری، مهارت های رهبری را می توان از طریق تفکر استراتژیک، برنامه ریزی بلند مدت و حل مسئله و سایر توانایی ها نشان داد. بهترین حسابداران در کسب و کار معمولا به خاطر چشم انداز خود شناخته شده اند. توانایی تصمیم گیری منطقی با یک رنگ خلاقیت مهم است.

یادگیری مداوم

حسابداری، مانند اکثر عرصه های حرفه ای دیگر، همیشه در تقاطع تغییر قرار دارد. این که آیا سیاست دولت، قوانین مالیاتی ، ارتقاء تکنولوژی یا شیوه های در حال تکامل محل کار است، واقعیت اساسی این است که تغییر اجتناب ناپذیر و اجتناب ناپذیر است. بنابراین ، به عنوان یک حسابدار ، برای جلوتر ماندن از دسته، باید مایل باشید که دائما یاد بگیرید.

این تنها راه برای پیگیری تحولات است و همیشه یک حرفه ای مرتبط و مورد نظر در صنعت است.

مهارت های تحلیلی

یک حسابدار موفق باید دارای قابلیت های تحلیلی عالی باشد که می تواند به آنها کمک کند تا داده های مالی را به سرعت درک و تفسیر کنند و روند و الگوها را انتخاب کنند تا توصیه هایی به مشتریان یا مدیریت ارائه دهند.

توانایی کار کردن در چند شرکت

حسابداری موفق و پولدار می شود که بتواند در هفته به چند شرکت سر بزند و اسناد را جمع و ثبت بکند. یک حسابدار زبده توانایی چنین کاری دارد و از تمام بخش های ذهن خود برای انجام وظایفش استفاده می کند.

یادگیری انواع بخش های مختلف حسابداری

حسابداری به چند دسته تقسیم می شود که یک حسابدار موفق باید بتواند همه دسته های حسابداری از جمله: حسابداری شرکتی، حسابداری مالی، حسابداری دولتی، حسابداری هزینه (حسابداری بهای تمام شده)، حسابداری مالیاتی، حسابداری قانونی (حسابداری حقوقی)، حسابداری مدیریتی، حسابداری عمومی و حسابرسی است.

انتهای مطلب/آ.ع

امتیاز بدهید

تلگرام تجارت امروز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا