مدیریت تبلیغات

معرفی 10 شغل مناسب برای افراد افسرده

حالت افسردگی بر روی راندمان کاری تاثیر بسزایی دارد و افرادی که افسردگی دارند که با این مشاغل می‌توانند به افسرئگی خود نیز غلبه کنند. در ادامه مطلب به معرفی شغل مناسب برای افراد افسرده می‌پردازیم.

به گزارش تجارت امروز؛ احساس غم، خستگی، بداخلاقی، کم انرژی بودن یا بی‌حسی همگی جزو علائمی هستند که می‌توانند افسرده بودن فرد را تأیید کنند. اگر فکر می‌کنید جزو افرادی هستید که افسردگی دارید، باید شغل مناسب برای افراد افسرده را انتخاب کنید تا با فعالیت به افسردگیتان غلبه کنید. در حقیقت، بیش از ۷۶% از جمعیت کره زمین حداقل یک دوره اصلی مرتبط با انواع افسردگی شامل اختلال افسردگی اساسی، افسردگی بالینی و اختلال افسردگی فصلی (SAD) را در طی یک سال تجربه می‌کنند.

در این مطلب به شغل مناسب برای افراد افسرده می‌پردازیم و پاسخ می‌دهیم که کارفرمایان چه اقداماتی را می‌توانند برای کمک به سلامت روانی کارکنان انجام دهند.

شغل مناسب برای افراد افسرده و افسردگی در محیط کار

از هر ۱۵ فرد بزرگ‌سال ۱ نفر افسردگی را تجربه می‌کند. در این شرایط، شرکت محل کار آن‌ها باید وضعیت پرسنل خود را درک کند و تسهیلاتی را برای کارکنانی که علائم افسردگی را تجربه می‌کنند، ارائه دهد. هر فردی به عنوان یکی از چندین بزرگ‌سالی که افسردگی را تجربه می‌کند، ممکن است متوجه شود که شغل فعلی‌اش با شرایط روحی وی سازگار نیست. با وجود اینکه برخی از افراد ممکن است به رئیس یا شرکت محل کارشان علاقه داشته باشند یا به دلیل حقوق دریافتی نخواهند کارشان را ترک کنند، باز هم در صورت نیاز بهتر است که شرایط کاری خود را بهبود دهند یا گام‌هایی را برای پیدا کردن شغلی جدید بردارند.

نقش کارفرمایان در سلامت روانی کارکنان

کارفرمایان برای اطمینان از سلامت و شادی کارکنان، باید شرایط زیر را در محل کار فراهم کنند:

 • شرایط کاری خوب از جمله نور کافی، منابع نور طبیعی، هوای پاک و حداقل صدا یا حواس پرتی
 • فرصتی برای القای حس مفید بودن به کارکنان و توسعه مهارت‌های آنان
 • کارفرمایان یا رهبرانی حمایتگر که به نظرات کارمندان گوش می‌دهند
 • انتظارات شغلی روشن و حمایت از آن‌ها برای برآورده کردن این انتظارات

تسهیلات معقول در هر شغلی می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • ساعات‌های کاری منعطف
 • امکان دورکاری
 • مرخصی استعلاجی و سایر مرخصی‌های با حقوق
 • امکان استراحت کارکنان و همچنین اتاق‌های اقامتی برای استراحت‌های طولانی‌تر
 • تأمین فضایی دنج و جدای از دفتر کار

در شغل های مناسب برای افراد افسرده، کارفرمایان می‌توانند کارهای زیادی را برای حمایت از کارمندانی که با افسردگی دست و پنجه نرم می‌کنند، انجام دهند؛ اما در عین حال خود کارکنان باید به دنبال کار در شرکت‌هایی باشند که از سلامت روان کارکنانشان بهتر حمایت می‌کنند.

رابطه‌ی کار کردن با تشدید افسردگیشغل مناسب برای افراد دارای افسردگی

افسردگی نوعی وضعیت سلامت روان بالینی است که با غم، اندوه یا استرس متفاوت است. این تجربیات می‌توانند باعث تحریک دوره‌های افسردگی شوند؛ اما در عین حال افسردگی می‌تواند فرد را در برابر احساساتی مانند استرس، مقصر بودن یا غم و اندوه آسیب‌پذیرتر کند. در ادامه برخی از عوامل خطرناکی را آورده‌ایم که ممکن است منجر به افسردگی شوند:

 • ژنتیک و سابقه خانوادگی
 • بیوشیمی شخصی
 • شخصیت
 • محیط

افسردگی یکی از مشکلات سلامت روان قابل درمان است و مؤثرترین رویکردهای درمان آن، ترکیبی از دارو و روان درمانی است که برای اکثر افراد مفید بوده است. در عین حال، حضور مداوم در محیطی مضر می‌تواند درمان افسردگی را دشوارتر کند و شدت علائم آن را افزایش دهد.

یکی از راه‌های مدیریت افسردگی این است که در محل کار خود، تسهیلاتی برای بهبود بیماری‌تان درخواست کنید. راه دیگر این است که به دنبال شغلی باشید که بتواند سلامت روانتان را تأمین کرده و حتی آن را بهبود بخشد.

شغل مناسب برای افراد افسرده

برخی از افراد گمان می‌کنند که برای فراهم کردن زندگی بهتر نیاز به مشاغل اداری دارند. با وجود این، شغل‌های دیگری هم هستند که به اندازه مشاغل دولتی یا شرکتی درآمد دارند. از سوی دیگر، پیدا کردن شغلی غیر سنتی می‌تواند سلامت روان فرد را بهبود دهد، علائم افسردگی وی را کاهش دهد و به او کمک کند تا تعادل بیشتری بین کار و زندگی‌اش برقرار کند. در ادامه برخی از بهترین مشاغل را برای افرادی که با افسردگی دست و پنجه نرم می‌کنند، آورده‌ایم.

مشاغل خودکارفرما و کارآفرینی

رئیس خود بودن مزایای زیادی دارد. بیشتر جوانان این گزینه را انتخاب می کنند. داشتن کسب ‌وکار شخصی به شما این امکان را می‌دهد که ساعات کاری خود را تنظیم کنید و فضاهای آرامی را برای ساعات کاری ایجاد کنید. گزینه‌های زیادی برای راه‌اندازی یک کسب ‌وکار شخصی در محل زندگی یا چیزی که بتوانید از خانه آن را اداره کنید وجود دارد. به این فکر کنید که در حال حاضر چگونه زمان را می گذرانید. در حال حاضر چه کارهایی انجام می دهید که بتوان از آن ها برای درآمدزایی استفاده کرد؟

کارآفرین شدن و راه اندازی کسب و کار خود گزینه دیگری است که می توانید در نظر بگیرید. در حالی که ممکن است جنبه های استرس زا برای شروع یک ماجراجویی جدید مانند کارافرینی وجود داشته باشد اغلب می تواند پادزهری عالی برای ناامیدی از دنیای کارمندی باشد. هنگام دست و پنجه نرم کردن با مشکلات سلامت روان کار کردن برای خود و انجام کاری که به آن علاقه دارید الهام بخش بوده و برای انجام کارهای معنادار هدفمند بسیار موثر است.

نگهبانی شغل مناسب برای افراد افسرده

مهم نیست کجا زندگی می کنید‌ معمولاً در منطقه شما منافذی برای ایجاد موقعیت های بحرانی و امنیتی وجود دارد. نگهبانان امنیتی می ‌توانند در مکان‌های مختلف از ساختمان‌های اداری شرکت‌ها گرفته تا موزه‌ها، سایت‌های ساخت‌وساز و ساختمان‌های قدیمی کار کنند. بسیاری از شرکت‌ها برای پوشش شیفت‌های شب به کارگران امنیتی نیاز دارند و اگر شما یک جغد شب هستید. این گزینه برای شما عالی خواهد بود.

برنامه نویسی کامپیوتربرنامه نویسی برای افرادا افسرده خوب است

افرادی که ذهن ریاضیاتی دارند یا تمام کسانی که عاشق کار با کامپیوتر هستند، می‌توانند کدنویسی را یاد بگیرند، در سطح مبتدی هم درآمد خوبی داشته باشند و شغلی پیدا کنند که با وضعیت ذهنی آن‌ها مطابقت داشته باشد. شغل مناسب برای افراد افسرده که تمایل به کار انفرادی دارند، می‌توانند به عنوان برنامه نویس فریلنس کار کنند. همچنین برنامه نویسانی که در تیم‌های بزرگ‌تر بهتر کار می‌کنند، می‌توانند در شرکت‌های بزرگ نرم افزاری استخدام شوند. زبان‌های برنامه نویسی زیادی مثل Ruby on Rails، PHP، JavaScript، Python، HTML و ++C برای یادگیری وجود دارند. علاقه‌مندان می‌توانند برخی از این زبان‌ها را یاد گرفته، روی نوع خاصی از کد نویسی و برنامه نویسی کامپیوتری تمرکز کنند و در مدت زمان کوتاهی به فردی متخصص در این صنعت تبدیل شوند.

بسیاری از مشاغل کد نویسی می‌توانند موجب بروز استرس زیاد به مدتی طولانی در طی ساعات کاری طولانی به فرد وارد کنند. از سوی دیگر شغل مناسب برای افراد افسرده، بسیاری از کدنویسان عادت دارند که به مدت چند سال برای یک شرکت نرم افزاری بزرگ کار کنند و سپس به مدیریت پروژه، راه اندازی کسب‌وکار شخصی، فریلنسری و دورکاری در خانه یا ارائه‌ی مشاوره به شرکت‌های دیگر بپردازند. به عبارت دیگر، تنها پس از کسب چند سال تجربه در حوزه برنامه نویسی می‌توانید موقعیت شغلی مناسبتان را پیدا کنید و آن را با نیازهای سلامت روان خودتان تنظیم کنید.

تدریس خصوصی

برای کسانی که در تحصیلات عالیه هستند و از کمک به دیگران برای درک مفاهیم پیچیده و عملکرد بهتر در مدرسه لذت می برند تدریس خصوصی می تواند یک گزینه شغلی عالی باشد. تدریس خصوصی اغلب درآمد خوبی دارد و معمولاً ساعات انعطاف پذیری را در بعد از ظهر، عصر و آخر هفته ارائه می دهد. اگر تخصص دانشگاهی خاصی دارید می توانید نرخ های بالاتری را دریافت کنید.

برنامه های مدرسه و آژانس های آموزشی اغلب یک فرصت شغل مناسب برای افراد افسرده است که می خواهند یک جریان ثابت از مشتریان بررسی شده و پرداخت بدون دردسر داشته باشند. آموزش به کودکان می تواند تاثیر زیادی بر بهبود خلق و خوی شما داشته باشد.

کار خلاقانه

فعالیت در مشاغل خلاقانه می‌تواند بسیار رضایت بخش باشد. اگر فرد مبتلا به افسردگی علاقه‌ای فراتر از نوعی سرگرمی به این کار داشته باشد، می‌تواند با فعالیت در پلتفرم‌های آنلاین یا به صورت کار حضوری در کنار مردم امرار معاش کند. به عنوان مثال می‌توان به بافندگی کلاه و شال گردن اشاره کرد. در این زمینه می‌توان در عرض یک روز فروشگاه آنلاینی راه‌اندازی کرد یا اینکه وب‌سایتی برای فروش ایجاد کرد. همچنین حساب‌های کاربری در شبکه‌های اجتماعی مختلف یا ارائه‌ی آن‌ها در غرفه‌های صنایع دستی و غیره نیز گزینه‌های خوبی برای معرفی و نمایش محصولات هنری به مخاطب محسوب می‌شوند.

در چنین شرایطی، احساس رضایت ناشی از کار کردن با دستان خود در ساعات کاری و تحسین مهارت‌هایشان از جانب همکاران می‌تواند حس رضایت از خود را در وجود افراد برانگیزد. علاوه بر این، جلسات و همایش‌هایی که برای هم‌فکری میان کارکنان برگزار می‌شود، فرصت خوبی را برای پیدا کردن دوستانی فراهم می‌کند که موفقیت‌ها و مشکلات آنان را درک می‌کنند.

با این تفاسیر، اگر هنرمند یا نویسنده هستید، می‌توانید کارهایی مثل تصویرسازی، نویسندگی، طراحی و کارهای مختلف دیگر در این زمینه را از طریق بوردهای شغلی آنلاین پیدا کنید. به علاوه، امکان انجام کارهایتان از خانه یا در نوعی فضای کاری مشترک، با ساعات کاری مناسب خودتان را خواهید داشت و برای مشتریانی که دوست دارید، کار می‌کنید. کار کردن به عنوان نوعی فرد خلاق فریلنسر می‌تواند امکان تخصیص زمانی برای مراقبت از سلامت روانتان را فراهم کند. در این زمان می‌توانید ورزش کنید، به گروه‌های حمایتی یا درمانی بروید و همچنین خواب کافی داشته باشید.

مراقبت از حیوانات خانگیCaring for pets

وقت گذرانی با حیوانات می‌تواند علاوه بر اینکه یک شغل مناسب برای افراد افسرده  است برای سلامت روان فرد نیز بسیار باشد. در واقع، مراقبت از حیوانات و بیرون بردن آن‌ها برای پیاده‌روی موجب می‌شود تا فرد زمان بیشتری را در بیرون از خانه بگذراند، زمان کافی برای ورزش کردن داشته باشد و از دیدن حیواناتی که به او علاقه دارند، لذت ببرد. همچنین مراقبت از حیوانات خانگی موجب می‌شود تا فرد، زمان باکیفیتی جهت مراقبت و حمایت از آن‌ها برای بازی، غذا دادن و در آغوش گرفتن آن‌ها بگذراند.

بر این اساس، اگر در شرایطی زندگی می‌کنید که امکان نگه‌داری از حیوانات خانگی را ندارید، کار کردن در حوزه مراقبت از حیوانات خانگی افراد دیگر می‌تواند شغل مناسبی برای وقت گذرانی با حیوانات به شمار برود. به عبارت دیگر، بسیاری از آپارتمان‌ها مقررات سختگیرانه‌ای در خصوص نگهداری از حیوانات دارند یا اینکه ممکن است فردی در منزل داشته باشید که به حیوانات حساسیت داشته باشند یا ممکن است هزینه نگهداری از یک حیوان خانگی را نداشته باشید؛ اما بسیاری از افراد حیوانات خانگی دارند و از طرفی برای مدیریت و مراقبت از آن‌ها به کمک نیاز دارند که این فرصتی عالی برای شما است تا بتوانید شغلی مناسب با شرایط روحی خودتان را تجربه کنید. در چنین شرایطی، ساعت کاری شناور دارید و همچنین می‌توانید به صورت فصلی کار کنید. از سوی دیگر، زمان لازم برای استراحت و دنبال کردن روش‌های درمانی روحی و روانی مورد نیازتان را خواهید داشت.

باغبانی

باغبانی، محوطه سازی، کار در گلخانه یا حتی کار در مرکز باغبانی یک فروشگاه محلی لوازم خانگی همگی شغل‌های مفیدی برای افراد مبتلا به افسردگی هستند. در این شرایط فرد می‌تواند در خارج از منزل کار کند و همچنین مقدار ویتامین D مورد نیاز روزانه خود را دریافت می‌کند و زمانی برای ورزش کردن نیز دارد.

همچنین با کار در این زمینه می‌توانید کسب‌وکار خود را راه اندازی کنید یا اینکه به عنوان کارمند برای شرکتی خاص کار کنید. علاوه بر این، در این حوزه امکان تنظیم ساعات کاری دلخواهتان را خواهید داشت و از طرف دیگر می‌توانید به صورت فصلی کار کنید. نکته بسیار مهم این است که کار در محوطه سازی یا باغبانی به دلیل بلند کردن اجسام سنگین و موقعیت‌های فیزیکی خاصی که باید داشته باشید، برای بدنتان می‌تواند سخت باشد. به همین دلیل، بهتر است که در این زمینه سلامت جسمانی خودتان را مدیریت کنید. اساسا پرورش گیاهان زیبا یا کار در باغ‌های چشم نواز می‌تواند بسیار مفید باشد؛ بنابراین اگر از کار کردن در فضای باز لذت می‌برید، باغبانی می‌تواند شغل خوبی برایتان باشد.

کتابداری در شغل مناسب برای افراد افسردهLibrarianship is the right job for depressed people

مطالعه می‌تواند روشی عالی برای به آرامش رسیدن باشد و این امکان را به فرد می‌دهد تا در حین لذت بردن از یک اثر هنری یا یادگیری چیزی جدید، از چارچوب ذهن خود خارج شود. کار به عنوان کتابدار به این معنی است که می‌توان زمانی را با کتاب و افرادی که عاشق کتاب هستند، سپری کرد.

کتابداری در شغل مناسب برای افراد افسرده، تجربیاتی همچون تحقیق کردن برای ارائه کمک به کودکان و بزرگ‌سالان داشته باشند و به آن‌ها کمک کنند تا کتاب مورد علاقه بعدی خود را انتخاب کنند یا اینکه به منابع مورد نیازشان برای حل مشکلی دسترسی پیدا کنند.

اگر به کار کردن با کودکان علاقه‌ی بیشتری دارید، در بخش کودکان می‌توانید کار کنید و روزهای مطالعه آن‌ها یا سایر رویدادهای مدرسه را مدیریت کنید. به طور کلی، کتابداران افراد مهمی برای مدارس و جامعه محسوب می‌شوند. این شغل می‌تواند برای افرادی که عاشق مطالعه و کمک به دیگران هستند، بسیار مفید باشد.

رونویسی و تایپیست

اگر قوه شنیداری خوب و مهارت های تایپ قوی دارید کار به عنوان عریضه نویس و تایپیست از دیگر مشاغل مناسب برای شمایی خواهد بود که از اختلال افسردگی اساسی رنج می برید. رونویس ها صدا را برای مشتریان مختلفی از جمله کسانی که در زمینه‌های پزشکی، حقوقی و سایر زمینه‌ها هستند به متن تبدیل می‌کنند. افرادی که رونویسی‌ می‌کنند اغلب می‌توانند از مزایای کار در خانه بهره ببرند زیرا بیشتر کارهای رونویسی را می ‌توان از راه دور تکمیل کرد.

جنگل‌بانیجنگل بانی

جنگل‌بانی نیز یک شغل مناسب برای افراد افسرده است و مانند شغل‌های مراقبت از حیوانات خانگی و باغبانی، فرد را به طبیعت برده، فرصت لذت بردن از مناظر زیبا و همچنین ورزش کردن به طور منظم را برایش فراهم می‌کند. با آموزش بیشتر می‌توان مهارت‌هایی مانند بقاء، حفاظت از محیط زیست و مدیریت منابع طبیعی و بسیاری مهارت‌های دیگر را آموخت.

اگر در زمینه جنگل‌بانی حرفه‌ای شوید، می‌توانید زمان زیادی را به تنهایی در طبیعت بگذرانید. با این حال، شغل جنگل‌بانی نیاز به تخصیص زمان و کار با مردم نیز دارد و باید به کودکان و بزرگ‌سالان در مورد حفظ پارک‌ها و دور ماندن از خطرات در فضای باز آموزش دهید.

تاسیس کسب‌وکارهای کوچک

همان طور که در بالا اشاره کردیم، استرس می‌تواند محرک دوره‌های افسردگی باشد؛ اما در عین حال استرس مثبت می‌تواند منجر به افزایش رضایت شغلی شود. به عنوان فردی مبتلا به افسردگی، اگر می‌خواهید کاری با انرژی بیشتر یا تحریک ذهنی مداوم داشته باشید، راه اندازی کسب‌وکاری کوچک یا توسعه حق امتیاز تجاری می‌تواند برایتان بسیار مفید باشد.

در این حوزه می‌توانید با برخی مشتریان خاص کسب‌وکارتان، عموم مردم و حتی سایر کسب‌وکارها کار کنید. همچنین امکان کار کردن از راه دور،‌ در یک دفتر کوچک یا عملیات فرانچایز (Franchise) را خواهید داشت. فرانچایز کردن روشی ساده برای توسعه کسب‌وکار، توزیع کالا و خدمات از طریق قرارداد اخذ حق امتیاز است.

همان طور که اینترنت امکان دسترسی بیشتری را به کسب‌وکارهای بزرگ فراهم می‌کند، کسب‌وکارهای کوچک هم حمایت بیشتری از جوامع به دست می‌آورند که به نظر می‌رسد همگی محصولات مشابهی را می‌فروشند. شما نیز با راه‌اندازی کسب‌وکار خود خواه یک فروشگاه خرده‌فروشی، آژانس بازاریابی و تولید محتوا، خدمات طراحی، یا نوع دیگری از کسب‌وکار می‌توانید برخلاف روند محصولات و خدمات تکراری فعلی حرکت کنید. همچنین در این حوزه می‌توانید ساعات کاری منعطف داشته باشید. با این حال در مراحل اولیه راه اندازی ممکن است ساعات بیشتری نسبت به سایر مشاغل کار کنید. در حالت کلی، راه اندازی کسب‌وکاری کوچک، از نظر شخصی احساس رضایت بیشتری نسبت به کار کردن برای شخصی دیگر را به همراه دارد.

کار در بهترین زمان و در شرایط عادی روحی روانی متعادل ممکن است استرس‌زا باشد حال با فرض اینکه فرد با مشکلات سلامت روان سر و کار داشته باشد دشواری شرایط کار کردن دوچندان شده و شاغل بودن تقریباً غیرممکن به نظر می رسد. مشاغلی وجود دارد که مناسب شرایط فرد افسرده باشد. اگر زمان زیادی را در رسانه های اجتماعی می گذرانید ممکن است بتوانید با به عهده گرفتن محتوانویسی در رسانه های اجتماعی یک شرکت شغلی برای خود پیدا کنید. برای کسب آگاهی بیشتر از مشاوره افسردگی مشورت بخواهید.

شغل مناسب برای افراد دارای افسردگی

بسیاری از افراد گمان می‌کنند برای فراهم کردن یک زندگی بهتر نیاز به مشاغل اداری می‌باشد، با این وجود مشاغل دیگری نیز هستند که به اندازه مشاغل دولتی و شرکتی درآمد دارند. از سوی دیگر وجود شغل‌های غیر سنتی می‌تواند سلامت روان فرد را بهبود دهد و افسردگی وی را کاهش دهد، مشاغل زیر در درمان افسردگی در فرد کمک بسیار زیادی می‌کند.

 • برنامه نویسی کامپیوتر
 • کارهای خلاقانه
 • مراقبت از حیوانات خانگی
 • باغبانی
 • کتاب داری
 • جنگل بانی
 • تاثیر کسب و کار کوچک

مشاغل بالا، مشاغلی هستند که به فرد در درمان افسردگی کمک می‌کند و می‌تواند در بهبود افسردگی نقش اساسی داشته باشد.

سخن پایانی

در این مقاله شغل مناسب برای افراد دارای افسردگی را  به شما معرفی کردیم. این مشاغل معمولا به طور دور کاری یا به اصطلاح فریلنسینگ هستند و همچنین دارای ساعات کاری انعطاف پذیر می‌باشد و به فرد این امکان را می‌دهد تا با توجه به وضعیت خود در طول روز فعالیت داشته باشند و بتوانند به راحتی ساعت بیشتری را به فعالیت‌های درمانی مخصوص خود اختصاص دهند.

پایان مطلب/س.آ

امتیاز بدهید

تلگرام تجارت امروز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا