خودرو

مقایسه جک J۴ و تارا اتوماتیک؛ ارزش خرید کدام خودرو بالاتر است؟

در این مقاله به مقایسه جک J۴ و تارا اتوماتیک می‌پردازیم و خواهیم دانست که کدام یک می‌تواند سدان بهتری باشد و نیازهای مشتریان را برطرف کند.

به گزارش تجارت امروز؛ در مقایسه جک J۴ و تارا اتوماتیک به نکات مهمی پرداخته‌ایم که دانستن آن‌ها هنگام خرید می‌تواند به شما بسیار کمک کند. جک J۴ و تارا اتوماتیک جزو سدان‌های موجود در بازار ایران هستند و به دلیل نزدیکی بازه قیمتی، این روزها به رقبایی جدی‌ برای همدیگر تبدیل شده‌اند. البته این را نیز باید در نظر گرفت که ارزان‌ترین و اقتصادی‌ترین سدان اتوماتیک غیر ایرانی در بازار جک J۴ می‌باشد. در حال حاضر اگر بخواهید یک سدان خانوادگی بخرید حتما به سراغ یکی از محصولات کرمان موتور یا ایران‌خودرو که در ادامه به بررسی آن می­پردازیم خواهید رفت.

مقایسه طراحی ظاهری جکJ۴  و تارا اتوماتیک

در اولین مرحله از مقایسه جک J۴ و تارا اتوماتیک ب ه سراغ شکل ظاهری این دو خودرو خواهیم رفت. قطعا مقایسه تارا اتوماتیک با جک جی ۴ از نظر طراحی تا حد زیادی بستگی به سلیقه فرد خریدار دارد که بیشتر طرفدار چه سبکی از طراحی باشد و کدام خودرو را محصول زیباتر بداند. اما از آنجا که جک جی ۴ استایلی نسبتا ساده‌تر را در معرض دید می‌گذارد، به نظر می‌رسد تارا اتوماتیک بتواند در این بین طرفداران بیشتری پیدا کند.

البته که عدم تناسب طرح چراغ‌های تارا با استایل بدنه این خودرو مورد انتقاد بسیاری از کارشناسان قرار گرفته، اما با توجه به استایل جوان‌پسندتر، فرم بدنه خوش‌تراش‌تر و چهره قاطعانه‌تر، تارا اتوماتیک احتمالا می‌تواند بیشتر مشتریان را با خود همراه کند.

با این حال شاید برخی مشتریان وجود داشته باشند که نمای ساده اما هماهنگ‌تر بدنه جک جی ۴ را به تارا اتوماتیک ترجیح بدهند و آن را محصولی زیبا و دلنشین‌تر بدانند.

مقایسه کابین جک جی ۴ و تارا اتوماتیک

مقایسه جک J۴ و تارا اتوماتیک؛ ارزش خرید کدام خودرو بالاتر است؟

احتمالا اکثر خریداران با ما موافق هستند که مقایسه جک J۴ و تارا اتوماتیک از نظر فرم کابین، به نفع محصول کرمان موتور به پایان خواهد رسید. زیرا طراحی داخل کابین تارا به‌ویژه طرح داشبورد این خودرو نه‌تنها جذابیت زیادی ندارد، بلکه به صورتی کاملا ساده و با استفاده از طرح‌های پیش‌پاافتاده ترسیم شده تا با حداقل هزینه یک داشبورد برای این خودرو اقتصادی به تولید برسد.

به‌ویژه فرم قسمت میانی داشبورد تارا و همچنین نحوه چینش کلیدهای کنترل روی آن، نه از لحاظ ارگونومی و نه از نظر زیبایی خیلی جذاب و دلنشین به نظر نمی‌رسد.

این در حالی است که داشبورد جک جی ۴ که رگه‌هایی از طراحی هیوندای اکسنت نیز در آن دیده می‌شود، فرمی متعادل‌تر دارد و انحناهای به کار رفته در آن زیبایی متقاعدکننده‌تری به نمایش می‌گذارند. ضمن آنکه ارگونومی داشبورد جک J۴ نسبت به محصول ایران خودرو بهتر است و کار با آن برای راننده راحت‌تر به نظر می‌رسد.

مقایسه مقایسه جک J۴ و تارا اتوماتیک؛ فضای کابین

یکی از شاخص‌های مهم برای کاربردهای خانوادگی از یک خودرو، میزان فضای پا در قسمت ردیف دوم صندلی‌هاست. تارا از این نظر به دلیل فاصله محوری بزرگتر نسبت به حریف، عملکرد بسیار بهتری داشته و فضای کاملا وسیع در اختیار سرنشینان حاضر در صندلی‌های ردیف عقب خود قرار می‌دهد. به نحوی افراد قدبلند مشکل چندانی در ردیف عقب تارا نخواهند داشت.

البته وضعیت جک جی ۴ هم از این نظر چندان بد نیست و سرنشینان با قد متوسط می‌توانند با حداقل محدودیت در قسمت پشت جک j۴ حضور پیدا کنند. اما به هر حال فضای ردیف عقب این خودرو به دلیل فاصله محوری کوچک‌تر، نسبت به محصول ایران خودرو محدودیت بیشتری برای سرنشین ایجاد می‌کند.

ظرفیت صندوق عقب جک J۴ و تارا اتوماتیک

مقایسه جک J۴ و تارا اتوماتیک؛ ارزش خرید کدام خودرو بالاتر است؟

با نگاه به ظرفیت صندوق عقب این خودروها متوجه می‌شوید که هر دو جزو بهترین گزینه‌ها در سگمنت خود به حساب می‌آیند؛ زیرا جک جی ۴ حدود ۵۵۰ لیتر ظرفیت صندوق عقب دارد و تارا نیز فضایی معادل ۶۴۰ لیتر را به این قسمت اختصاص داده است.

بنابراین هر دو محصول دارای صندوق عقب بسیار بزرگ هستند اما واضح است که باز هم صندوق تارا فضای جادارتری برای شما به ارمغان خواهد آورد. درمجموع می‌توان گفت که گزینه بهتری به‌ویژه برای مسافرت و استفاده‌های خانوادگی محسوب می‌شود.

مقایسه فنی جک J۴ و تارا اتوماتیک

مقایسه جک J۴ و تارا اتوماتیک؛ ارزش خرید کدام خودرو بالاتر است؟

مقایسه جک J۴ و تارا اتوماتیک از لحاظ فنی این موضوع را روشن می‌کند که وضعیت فنی این دو خودرو فاصله چندانی از همدیگر ندارد. محصول ایران خودرو از موتور ۱.۶ لیتری تیو ۵ پلاس به قدرت ۱۱۳ اسب بخار و گشتاور ۱۴۴ نیوتن متر به همراه گیربکس اتوماتیک ۶ سرعته استفاده می‌کند. جک j۴ هم به واسطه موتور ۱.۵ لیتری خود قدرتی به میزان ۱۰۳ اسب بخار و گشتاور ۱۴۶ نیوتن متر را از طریق یک گیربکس اتوماتیک سی وی تی به طرف چرخ‌های جلو انتقال می‌دهد.

گرچه به دلیل توان موتور کمتر و همچنین استفاده از گیربکس اتوماتیک CVT، شاید در ابتدا این‌طور به نظر برسد که شتاب تارا به میزان قابل‌توجهی نسبت به جک جی ۴ بیشتر باشد، اما وزن کمتر محصول کرمان موتور باعث شده تا جک J۴ از لحاظ شتاب خیلی با تارا اتوماتیک اختلاف نداشته باشد و در کاربردهای خانوادگی نیز عملکرد قابل قبولی از خود نشان بدهد. اما به هر حال توان بیشتر موتور و همچنین استفاده از گیربکس اتوماتیک ۶ سرعته AT باعث خواهد شد تا محصول ایران خودرو هیجان رانندگی بیشتری به کاربر خود هدیه دهد.

اخیرا سامانه کنترل پایداری به جک جی ۴ نیز اضافه شده که باعث می‌شود ضعف هندلینگ نسبت به تارا تا حد زیادی برطرف شود و این سدان کوچک نیز تعادل بهتری در گذر از مسیرهای لغزنده یا منحنی شکل ارائه دهد.

در مجموع می‌توان در مقایسه جک J۴ و تارا اتوماتیک گفت که پایداری و چسبندگی تارا نسبت به جک جی ۴ هنگام عبور از مسیرهای خیس و مارپیچ بیشتر درک خواهد شد.

جدول مشخصات فنی جک J۴ و تارا اتوماتیک

خودرو جک J۴ تارا اتوماتیک
نوع موتور چهار سیلندر تنفس طبیعی چهار سیلندر تنفس طبیعی
حجم موتور ۱.۵ لیتر ۱.۶ لیتر
حداکثر قدرت (اسب بخار) ۱۰۳ ۱۱۳
حداکثر گشتاور (نیوتون متر) ۱۴۶ ۱۴۴
گیربکس CVT شش سرعته اتوماتیک
مصرف سوخت ترکیبی (لیتر در صد کیلومتر) ۶.۲ ۶.۸
شتاب صفر تا صد (ثانیه) ۱۳.۵ ۱۳
حداکثر سرعت (کیلومتر در ساعت) ۱۸۰ ۱۹۰
وزن (کیلوگرم) ۱۱۱۰ ۱۲۶۸

 مقایسه امکانات جک J۴ و تارا اتوماتیک

اخیراً شرکت کرمان موتور امکانات جدیدی مثل سیستم مالتی مدیا با نمایشگر لمسی سامانه کنترل پایداری ترمزهای دیسکی عقب دی لایت را به لیست تجهیزات جک جی ۴ اضافه کرده است.

حسگر پارک عقب، کروز کنترل، نمایشگر فشار باد تایرها، اتولایت، فرمان برقی، دو کیسه هوای جلو، آینه‌های کناری برقی با گرمکن و… به عنوان شاخص‌ترین امکانات مشترک این دو خودرو شناخته می‌شوند.

تارا اتوماتیک نیز دارای سانروف تنظیم برقی صندلی‌های جلو، کیسه‌های هوای جانبی و سیستم کنترل هرزگردی یا کشش می‌باشد.

مقایسه جک J۴ و تارا اتوماتیک از لحاظ ایمنی

مقایسه جک J۴ و تارا اتوماتیک؛ ارزش خرید کدام خودرو بالاتر است؟

اگرچه نمی‌توانیم به طور دقیق امنیت این دو محصول را با یکدیگر مقایسه کنیم، اما به طور کلی می‌توان گفت که هر دو خودرو نسبت به محصولات فعلی موجود در بازار ایران، جزو خودروهای تقریبا ایمن به شمار می‌روند.

جک جی ۴ موفق شده پنج ستاره ایمنی از موسسه سی انکپ چین دریافت کند و جزو خودروهای چینی ایمن محسوب شود. در سوی دیگر تارا اتوماتیک نیز به دلیل اشتراک سازه و پلتفرم با پژو ۳۰۱ (دارای سه ستاره ایمنی از موسسه اروپایی یوروانکپ) و همچنین بهره‌مندی از امکانات ایمنی مناسب، می‌تواند جزو خودروهای ایمن بازار ایران باشد.

جک  J۴ بخریم یا تارا اتوماتیک؟

مقایسه جک J۴ و تارا اتوماتیک؛ ارزش خرید کدام خودرو بالاتر است؟

در پایان مقایسه جک J۴ و تارا اتوماتیک نوبت پاسخ به این پرسش می‌رسد که جکJ۴  کرمان موتور را بخریم یا تارا اتوماتیک ایران‌خودرو را؟

به طور خلاصه می‌توان گفت اگر به دنبال یک خودروی خانوادگی با قیمت کم و همچنین مصرف سوخت نسبتا پایین‌تری هستید جک J۴ می‌تواند گزینه بسیار مناسبی باشد. این خودرو استهلاک فنی نسبتا پایین‌تری دارد و از لحاظ فنی می‌توان گفت از کیفیت ساخت بالاتری نسبت به تارا اتوماتیک برخوردار است.

با این حال اگر با صندوق عقب بزرگ‌تر، کابین جادارتر، لوازم‌یدکی دردسترس‌تر، خدمات پس از فروش گسترده‌تر، هندلینگ و چسبندگی بیشتر، امکانات متنوع‌تر و چابکی کمی بالاتر نیاز دارید، احتمالا تارا اتوماتیک می‌تواند پاسخ بهتری به نیازهای شما بدهد. اما به دلیل استفاده از گیربکس ضعیف و با تکنولوژی قدیمی ممکن است شما در برخی مواقع با گیربکس این خودرو وارد چالش شوید.

از طرفی  سواری جک جی۴ کمی نرم‌تر از تارا است و صندوق‌عقب ۵۵۰ لیتری این خودرو نیز به‌راحتی می‌تواند پذیرایی لوازم مسافرتی یک خانواده چهار تا پنج نفره باشد. بنابراین اگر چنین معیارهایی را بیشتر مدنظر دارید، به نظر می‌رسد که خرید جک جی ۴ گزینه بهتری برای شما باشد.

با این حال شما می‌توانید با توجه به اطلاعاتی که در مطلب مقایسه جک J۴ و تارا اتوماتیک در اختیار شما قرارداده شده است و بر اساس نیازتان به سراغ یکی از محصولات کرمان موتور یا ایران‌خودرو بروید  و آن را خریداری نمایید.

انتهای مطلب/م.ع

امتیاز بدهید

تلگرام تجارت امروز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا