اجتماعی

هزینه های جاری یک خانوار در سال ۱۴۰۲ چقدر است؟

یک خانوار سه نفره بدون احتساب مواردی چون ادویه جات و سایر ملزومات تهیه غذا فقط بابت خورد و خوراک خود در سال ۱۴۰۲ باید چقدر هزینه کنند؟

به گزارش تجارت امروز؛ هزینه های خورد و خوراک یک خانواده ۳ نفره در سال ۱۴۰۲ یکی از شاخص هایی است که می توان بر اساس آن حقوق را سنجید؛ موضوعی که بالاخره بعد از کش و قوس های فراوان بین ۲۱ تا ۲۷ درصد افزایش را در پی داشته است.

بالاخره حداقل دستمزد مصوب کارگران در سال ۱۴۰۲ اعلام شد. بر این اساس حقوق و مزایای کارگران بین ۲۱ تا ۲۷ درصد افزایش خواهد یافت.

در این گزارش با بررسی هزینه خورد و خوراک ماهیانه یک خانوار تهرانی (سه نفره) در آغاز سال ۱۴۰۲، می خواهیم بدانیم چه سهمی از حداقل مزد سال ۱۴۰۲ به این شاخص حیاتی اختصاص پیدا می کند.

بنا بر این گزارش، وعده‌های غذایی هر خانوار به دو وعده صبحانه و «ناهار-شام» تقسیم و قیمت تمام شده هر کدام به تفکیک ارائه شده است.

۲۲۳ هزار تومان هزینه صبحانه ساده در هفته

وعده‌غذایی صبحانه: با احتساب قیمت‌های این جدول، هزینه یک خانواده سه نفره تهرانی باید برای خرید شیر، پنیر، نان، چای  و قند و شکر  در هفته  مبلغی معادل ۲۲۳ هزار و دویست تومان خواهد شد.

نوع خوراکی میزان مصرف روزانه هزینه لازم در هفته(تومان) روز اخر سال ۱۴۰۱ هزینه لازم در هفته(تومان) آذر ۱۴۰۱ هزینه لازم در هفته (تومان) شهریور ۱۴۰۰
شیر ۳/۴ بطری ۱۱۰,۰۰۰ ۱۱۰,۰۰۰ ۵۹,۸۵۰
چای ۱۰ گرم ۱۸,۲۰۰ ۱۴,۵۰۰ ۱۱,۲۰۰
نان یک قرص ۳۵,۰۰۰ ۳۵,۰۰۰ ۲۸,۰۰۰
پنیر ۵۰ گرم ۳۵,۰۰۰ ۳۰,۵۰۰ ۱۷,۰۰۰
قند و شکر دو حبه قند و ۳۰ گرم شکر برای هر نفر ۲۵,۰۰۰ ۲۵۰۰۰ ۹,۰۰۰
جمع کل ۲۲۳۲۰۰ ۲۱۵۰۰۰ ۱۳۰,۰۵۰

لازم به ذکر است که مجموع این هزینه ها در سال ۹۷ کمتر از ۵۷ هزار تومان بوده است. همچنین سعی شده است قیمت آن دسته از مواد خوراکی که توسط عموم مردم تهیه می شود ملاک محاسبات قرار گیرد برای مثال در خصوص نرخ لبنیات، قیمت محصولات شرکت های متعلق به دولت که مورد استفاده عموم مردم می باشد، لحاظ شده است.

وعده غذایی ناهار و شام چقدر هزینه بر است؟

همچنین یک خانواده تهرانی باید برای تهیه ۱۴ وعده غذایی خود (در ۷ روز هفته) به غیر از صبحانه، مبلغی معادل ۹۳۳,۵۰۰ هزار تومان هزینه کند. این مبلغ با توجه به هزینه‌ مواد اولیه وعده‌های غذایی که به طور معمول توسط یک خانواده مصرف می شود، بدست آمده است.

غذا و تعداد وعده ها محتویات غذا قیمت تمام شده برای خانوار(تومان)
ماکارونی«۲ وعده» دو بسته ماکارونی رشته ای ۵۰۰ گرمی، ۱۰۰ گرم گوشت چرخ کرده، یک بسته سویا ۲۰۰ گرمی ۱۱۳۰۰۰
خورشت«۱ وعده» ۱۵۰ گرم گوشت، ۱۰۰ گرم حبوبات،  ۴۰۰ گرم برنج پاکستانی- سبزی ۱۱۸۰۰۰
لوبیاپلو یا عدس پلو«۱ وعده» شامل ۱۰۰ گرم گوشت، ۱۰۰ گرم حبوبات، ۴۰۰ گرم برنج پاکستانی ۶۵۵۰۰
پلو و مرغ« ۲ وعده» شامل یک مرغ کامل ۲,۵ کیلویی و ۸۰۰ گرم برنج  پاکستانی ۲۱۵۰۰۰
پلو و تن ماهی«۱ وعده» قوطی تن ماهی ۱۲۰ گرمی + ۴۰۰ گرم برنج ۸۲۰۰۰
کوکوسبزی«۱ وعده» سبزی+ ۵ عدد تخم مرغ ۵۵۰۰۰
کوکوسیب زمینی«۱ وعده» سیب زمینی + تخم مرغ ۳۸۰۰۰
کتلت یا شامی«۱ وعده» سیب زمینی+ ۱۰۰ گرم گوشت+ تخم مرغ ۶۵۰۰۰
خوراک لوبیا سبز«۱ وعده» شامل ۳۰۰ گرم گوشت+ هویج+لوبیا سبز ۱۳۱۰۰۰
املت«۱ وعده» گوجه و تخم مرغ ۳۰۰۰۰
نیمرو«۱ وعده»  ۶ عدد تخم مرغ ۲۱۰۰۰
مجموع ۹۳۳۵۰۰

هزینه مواد خام غذایی یک خانواده ۳نفره در هفته با احتساب این موارد حداقل مبلغی معادل ۹۳۳ هزار و پانصد تومان تومان است در حالیکه این مبلغ در زمستان ۹۷، ۲۶۷ هزار تومان، در شهریور ۱۴۰۰ حدود ۴۶۸ هزار تومان و در آذر ۱۴۰۱ معادل ۴۷۹ هزار تومان بوده است. حال هر خانواده باید برای ۳۰ روز هزینه ای معادل ۴ میلیون تومان تامین کند.

اما هزینه‌های دیگری نیز مطابق جدول اعلام شده برای تامین مواد غذایی مورد نیاز یک خانواده وجود دارد که بر مبنای آن، برای تهیه میوه مورد نیاز خانواده (هر نفر یک سیب در طول روز) معادل ۵۲۰ هزار تومان در ماه،  رب گوجه ۸۰۰ گرمی معادل ۴۰ هزار تومان درماه، لبنیات متفرقه معادل ۳۵۰ هزار تومان در ماه، سبزیجات خوردنی معادل ۳۰ هزار تومان در ماه، روغن ۱,۵ لیتری معادل ۸۵ هزار تومان درماه، پیاز و سیب زمینی نیز معادل ۲۵۰ هزار تومان در ماه و ۷۰ قرص نان لواش در ماه معادل ۳۵ هزار تومان است.

با توجه به بررسی صورت گرفته، هزینه مواد‌غذایی صبحانه، ناهار و شام یک خانوار ۳ نفره در ماه بدون احتساب مواردی نظیر ادویه‌جات و سایر ملزومات تهیه غذا مانند هزینه انرژی و ….، مبلغی معادل ۶ میلیون و شصت و شش هزار تومان خواهد بود. این رقم در آذر ماه سال ۱۴۰۱ معادل ۵,۱ میلیون تومان بوده است؛ ضمن اینکه تعیین مبلغ فوق با توجه به حداقل لازم موادغذایی اولیه، پایین ترین نرخ ها و ارزان ترین برند ها  محاسبه شده که در جدول زیر به طور کلی قابل مشاهده است.

این نشان می دهد حداقل هزینه خورد و خوراک یک خانواده سه نفره تهرانی در ماه چیزی حدود ۷۵ درصد دستمزد مصوب یک کارگر متاهل با فرزند در سال ۱۴۰۲ را در بر می گیرد. هزینه های مسکن، ارتباطات، حمل و نقل، بهداشت و درمان، آموزش و … نیز در کنار هزینه امنیت غذایی حداقلی شرایط نگران کننده ای را برای اقشار کم درآمد جامعه رقم می زند.

انتهای مطلب

امتیاز بدهید

تلگرام تجارت امروز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا