بورس

پیش بینی بورس فردا؛ ۲۲ مرداد ۱۴۰۲ + بررسی تکنیکالی

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در جریان معاملات روز جاری با افت بیش از ۴۷ هزار واحدی همراه شد. چیزی بیش از ۲,۳ درصد از این شاخص از دست رفت و ارزش بازار بورس تهران در حوالی ۷ هزار همتی ایستاده است. پیش بینی بورس فردا؛ ۲۲ مرداد ۱۴۰۲ را در ادامه می توانید مشاهده کنید.

به گزارش تجارت امروز؛ بازدهی شاخص کل بورس تهران پس از سه سال منفی ثبت شد تا الگوی سرمایه‌گذاری بلندمدت و سرمایه گذرای غیرمستقیم در بازار ایران با علامت سؤال بزرگ همچنان پر ابهام بماند و این دستاورد بزرگ در بازار سرمایه محسوب می‌شود.

قیمت سکه حوالی نیمه‌های مردادماه ۱۳۹۹ روی رقم ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قرار داشت. قیمت هر برگ دلار امریکا نیز حوالی ۲۱ هزار تومان معامله می‌شد و شاخص کل بورس تهران از محدوده‌های ۲ میلیون واحدی روند نزولی را آغاز کرد قیمت ارز، مسکن، خودرو، سکه و طلا و… که به‌عنوان بازارهای موازی با بورس اوراق بهادار تهران شناخته می‌شود در این بازار زمانی دست خوش تغییرات زیادی شده است. اما بازار بورس تهران که به‌عنوان بازاری که بیشترین دخالت دولتی‌ها در آن مشهود است همچنان بدون بازدهی کار را تمام کرده است.

شرکت‌های فعال در این بازار در حال حاضر در حال تعطیل شدن هستند و این شرکت‌ها برای ابتدایی‌ترین خواسته و نیاز هر شرکت برای ادامه فعالیت در حال دست‌وپا زدن هستند. ایران‌خودرو در حال تلاش برای عدم حذف از تابلوی معاملاتی بورس است چرا که به دنبال فروش محصولات به قیمت‌های واقعی است و شرکت‌های پتروشیمی به دنبال خرید مواد اولیه به قیمت منطقی!

زمانی اقتصاددانانی در توماری عنوان کردند بورس عامل تورم است. -همچون زمانی که معاملات قراردادهای آتی سکه در بازار بورس کالا بسته شد و اعلام کردند که قرارداد آتی سکه عامل افزایش قیمت سکه نقدی در بازار آزاد است و با بسته‌شدن این قراردادها این بازار به فراموش سپرده شد- حالا باید پاسخگو باشند که بازار اوراق بهاداری که در این مدت بدون بازدهی گذران عمر کرده است آیا باز هم در تورم‌های سنگین امروز نقشی دارد؟

خواسته سهام‌داران پس از سه سال از افت تاریخی بازار سرمایه که همه مردم را به آن دعوت کردند این است که عناوین و سمت‌های کوتاه و بلند آقایان در سازمان‌های نظارتی و مدیریتی در بازار سرمایه و اقتصاد کشور چه پاسخی برای این موضوع دارد؟ مجلسی‌ها هفته گذشته نمایشگاهی از دستاوردهای خود در بازار سرمایه برپاکردند و تنها بازخورد این موضوع این بود که کسانی که در بازار سرمایه زیان کرده‌اند از دانش بورسی و اقتصادی بی‌بهره بودند که باید عرض کرد جمله درست این است که از رانت‌های اطلاعاتی بی‌بهره بوده‌اند.

اما در انتهای هفته گذشته «نیویورک‌تایمز» خبری منتشر کرد؛ خبری درباره تبادل زندانیان و آزادسازی ۶ میلیارد دلار از اموال بلوکه شده ایران (رقمی که از ۷ میلیارد دلار به ۶ میلیارد دلار رسید آن هم با محاسبات نرخ وون کره) و روزنامه‌های صبح امروز هرکدام با رویکردی متفاوت به این خبر واکنش نشان دادند. (برنامه کیوسک امروز اکوایران) و «دنیای اقتصاد» آن را سرآغاز توافق ایران و آمریکا خوانده و روزنامه «کیهان» تأکید کرده که این اتفاق بدون برجام رخ‌داده است. روزنامه «سازندگی» هم این اتفاق را بازگشت به پله اول خوانده است.

 بررسی تکنیکالی شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران

شاخص کل بورس تهران همچنان در محدوده ۲ میلیون واحدی در حال نوسان است بازاری و برای چندمین بار این سطح به‌اصطلاح تاچ (لمس) شده است. از منظر تکنیکالی ضربه‌های بیش از اندازه به یک محدوده باعث تضعیف و شکسته محدوده (چه مقاومت و چه حمایتی) خواهد شد. درصورتی‌که شاخص کل این سطح را نیز از دست بدهد (باکس زردرنگ که روزهای گذشته در مورد آن صحبت کردیم) شاخص به اعداد و ارقام پایین‌تری نزول می‌کند و باز هم برگشت شاخص به مسیر صعودی سخت‌تر می‌شود. ارزش کم معاملات همچنان نشان از عدم‌اطمینان خریداران برای ورود به بازار هستند و فروشندگان از هر فرصتی برای خروج استفاده می‌کنند.

از منظر تکنیکالی محدودهای ۲,۲ میلیون واحدی نباید از دست می‌رفت چرا که کار را برای بازار سخت می‌کرد که این اتفاق افتاد و بازار در این چند ماه اخیر روی خوش به خود ندیده است.

پیش بینی بورس فردا؛ ۲۲ مرداد ۱۴۰۲ + بررسی تکنیکالی

انتهای مطلب/م.ع

امتیاز بدهید

تلگرام تجارت امروز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا