نفت و پتروشیمی

10 فرآورده نفتی مختلف که از نفت خام ساخته می شوند کدامند؟

نفت خام زندگی را برای انسان راحت کرده است. زیرا از نفت در فناوری های مختلف می توان استفاده کرد. همچنین نفت خام به تنهایی و با استراخ و فروش برای اقتصاد کشور از جمله ایران بسیار موثر است.

به گزارش تجارت امروز؛ نفت خام، طلای سیاه محسوب می شود. و هر کشوری که نفت استراخ و صادر می کند، بخش زیادی از بودجه کشور خود را با آن تامین می کند و کمک زیادی به اقتصاد و تولید می کند. در این مقاله به معرفی فرآورده های نفتی می پردازیم.

نفت چیست؟

از آنجایی که کلمه نفت برای اشاره به چیزهای زیادی استفاده می شود، به ویژه در مورد سوخت، بیایید بفهمیم که این کلمه در واقع به چه معناست.

کلمه “پترولیوم” ترکیبی از دو کلمه لاتین Petra (سنگ) و Oleum (نفت) است. این نشان می دهد که نفت نوعی روغن است که از سنگ ها در دسترس است. در دوران باستان، مردم از مایعی متراکم، تیره و لغزنده استفاده می کردند که از برخی سنگ ها در نقاط مختلف جهان نشت می کرد. آنها از آن برای مصارف مختلف مانند داروسازی، نورپردازی و ساخت محصولات خام مختلف استفاده می کردند.

در دنیای امروز، نفت کلمه ای است که برای توصیف نفت خام و محصولات مختلف دیگری که از آن مشتق می شوند استفاده می شود. اینها شامل انواع مختلف سوخت، کود، محصولات دارویی، مواد قابل احتراق برای اسلحه و بسیاری موارد دیگر است.

نفت از نظر فنی به عنوان سوخت فسیلی توصیف می شود. این بدان معناست که از بقایای مرده گیاهان و حیواناتی تشکیل شده است که میلیون‌ها سال پیش در این سیاره وجود داشته و در اثر برخی بلای طبیعی و هجوم‌های طبیعت در زیر زمین مدفون شده‌اند.

با گذشت سالها، این بقایای فانی تبدیل به ترکیبات پیچیده هیدروکربنی بالا مانند زغال سنگ، گاز طبیعی و نفت یا نفت خام شدند. از این رو، باید از منابعی که در زیر آب در بستر دریا یا رودخانه و خشکی هستند حفاری شود.

ترکیب اصلی نفت خام کربن ۸۴ تا ۸۷ درصد، هیدروژن ۱۱ تا ۱۴ درصد، گوگرد، ۰.۰۶ درصد تا دو درصد، نیتروژن، ۰.۱ درصد تا دو درصد، اکسیژن، ۰.۱ درصد تا ۰.۲ درصد، فلزات و سنجش، حدود ۰.۱۴ درصد

نفت همچنین به عنوان نفت خام شناخته می شود زیرا کاربرد کمی دارد مگر اینکه در پالایشگاه ها تصفیه شود. با این حال، پس از تصفیه، نفت کاربردهای زیادی پیدا می کند.

فرآورده نفتی مختلف که از نفت خام به دست می آید

نفت خام بیشتر دنیای مدرن را ممکن می کند. این مخلوط پیچیده ای از هیدروکربن ها است که در طی میلیون ها سال از بقایای گیاهان و حیوانات تشکیل شده است.

به عبارت دیگر، به معنای واقعی کلمه یک سوخت فسیلی است که در مخازن زیرزمینی و استخرها، در شکاف‌های بین سنگ‌های رسوبی و نزدیک سطح در ماسه‌های قیر وجود دارد.

فرآورده های نفتی سوخت هایی هستند که با استفاده از نفت خام و سایر هیدروکربن های موجود در گاز طبیعی ساخته می شوند.

بنزین

تولید بنزین از نفت خام

تقریباً نیمی از هر بشکه نفت خام برای تولید بنزین برای نیرو دادن به خودروها استفاده می‌شود، که آن را به بزرگ‌ترین محصول استخراج‌شده از نفت خام در سراسر جهان تبدیل می‌کند.

دیزل

دیزل مخلوطی از هیدروکربن ها با نقطه جوش در محدوده ۱۵۰ تا ۳۸۰ درجه سانتیگراد است که از نفت به دست می آید. این یکی از محصولات اصلی است که در حال حاضر با استفاده از نفت خام ساخته می شود.

سوخت موشک

در حال حاضر حدود ۱۰ درصد از نفت خام جهان صرف تولید سوخت جت می شود که برای تامین انرژی سفرهای هوایی جهان استفاده می شود. مانند دیزل، مخلوطی از هیدروکربن ها با ترکیب دقیق بسته به منبع نفت متفاوت است.

نفت سفید

نفت سفید یک هیدروکربن قابل احتراق است که به طور گسترده در صنعت هوانوردی استفاده می شود. ویسکوزیته پایینی دارد و مایع شفافی است که از هیدروکربن ها تشکیل شده است. اینها از تقطیر کسری نفت بین ۱۵۰ تا ۲۷۵ درجه سانتیگراد به دست می آیند.

پارافین

پارافین

پارافین و نفت سفید گاهی اوقات به جای یکدیگر استفاده می شوند، اما اولی در واقع نسخه تصفیه شده و تقطیر شده دومی است. این باعث می شود که برای استفاده در خانه که در هنگام سوختن دوده کمتری تولید می کند، مناسب تر باشد.

سوخت نفت سنگین

نفت کوره سنگین (HFO) از باقیمانده منابع نفتی تشکیل می شود که هیدروکربن های با کیفیت بالاتر از طریق فرآیندهایی مانند ترک خوردگی حرارتی و کاتالیزوری استخراج می شوند. به همین دلیل، گاهی اوقات از HFO به عنوان روغن سوخت باقیمانده نیز یاد می شود.

گازهای نفت مایع (LPG)

LPG که گاهی اوقات به عنوان پروپان یا بوتان شناخته می شود، یک گاز قابل اشتعال است که در تجهیزات پخت و پز، گرمایش خانه و به عنوان سوخت خودروها استفاده می شود. در بریتانیا، اغلب به عنوان منبع گرمایش خانه در مناطقی که به شبکه گاز اصلی متصل نیستند استفاده می شود.

خوراک پتروشیمی

خوراک پتروشیمی

ماده اولیه ماده اولیه ای است که برای تهیه واکنش دهنده ها برای ایجاد یک واکنش صنعتی استفاده می شود. پتروشیمی ماده ای است که از نفت خام با استفاده از واکنش های شیمیایی ساخته می شود.

حلال ها

حلال های نفتی از هیدروکربن های مایع تشکیل شده اند که از نفت و فرآورده های نفتی به دست می آیند. اینها در طیف وسیعی از محصولات تجاری، در تحقیقات و در صنایع مختلف استفاده می شوند.

روان کننده ها

روغن های معدنی روغن های روان کننده ای هستند که از نفت خام طبیعی تصفیه شده اند. آنها از ۸۰-۹۰٪ تقطیر هیدروکربن نفتی با ۱۰-۲۰٪ مواد افزودنی برای ایجاد خواص ویژه به روغن تشکیل شده اند.

SciMed تامین کننده پیشرو در زمینه ابزار دقیق علمی در بریتانیا و ایرلند است. ما مفتخریم که به دانشمندان، مهندسان و تکنسین ها کمک می کنیم تا چالش های تحلیلی و فرآیندی خود را حل کنند.

سوخت توربین هوانوردی

سوخت توربین هوانوردی یا ATF توسط هواپیماهای مسافربری، باری و جنگنده به عنوان سوخت استفاده می شود. این ترکیبی از بنزین و برخی اجزای دیگر است که آن را برای استفاده در موتور هواپیما مناسب می کند. با در نظر گرفتن سرعت بالایی که هواپیما باید از یک مکان به مکان دیگر سفر کند ساخته شده است.

نفت سیاه

روغن سوخت معمولاً برای لامپ ها، بخاری ها، اجاق ها، موتورها و فانوس ها در هند استفاده می شود. این نیز یکی از رایج ترین انواع فرآورده های نفتی است زیرا منبع انرژی برای صنایعی است که از دیگ ها و کوره ها استفاده می کنند. نفت کوره همچنین ماشین های آب گیری و همچنین ماشین آلات مورد استفاده برای کشاورزی، معدن، معدن و انواع خاصی از کشتی ها را به حرکت در می آورد.

ناپالم

ناپالم عمدتاً در سلاح ها استفاده می شود. این نوعی فرآورده نفتی متراکم و با چگالی بالا است و بسیار قابل اشتعال است. بمب های آتش زا از ناپالم استفاده می کنند زیرا آتش گرفته و به سرعت در منطقه ای که در آن پرتاب می شود پخش می شود. این ماده به عنوان یک ماده منفجره مبتنی بر نفت در محصولات دفاعی به ویژه بمب ها استفاده می شود.

پلی یورتان

پلی یورتان

 

مطمئناً شما از پلی یورتان استفاده کرده اید. این جزء اصلی فوم است که وارد تشک و بالش شما می شود. بسیاری از مردم نمی دانند که از مشتقات نفتی نیز برای تولید پلی یورتان استفاده می شود که یک محصول معمولی خانگی نیز می باشد.

قیر

در هند معمولاً از قیر در ساخت جاده ها و باند فرودگاه ها استفاده می شود. از قیر برای عایق رطوبتی نیز استفاده می شود. ما می‌توانیم ورق‌های قیر را دریافت کنیم که در هنگام ساخت سقف‌ها استفاده می‌شوند تا از ضد آب بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنیم. از کاغذ قیر برای پوشش خطوط لوله و کابل های برق نیز استفاده می شود. نام رایج قیر مشتق شده از نفت در هند “تار” است. اگرچه در واقع، “تیر” به محصول جانبی زغال چوب اشاره دارد.

پلی استر

چه کسی پلی استر را نمی شناسد؟ این جزء لباس هایی است که روزانه از آن استفاده می کنیم. به طور معمول، امروزه بیشتر لباس‌ها با مخلوط کردن پارچه‌های پنبه‌ای و پلی استر برای ایجاد لباس‌های بدون چروک و بدون چروک ساخته می‌شوند. پلی استر معمولا در صنعت نساجی استفاده می شود. همچنین یکی از رایج ترین فرآورده های نفتی است که در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد.

نفتالین

نفتالین به عنوان حشره کش و نگهدارنده استفاده می شود. حتما از توپ های نفتالین در خانه خود استفاده می کردید. آنها به صورت توپ های گرد کوچک سفید یا رنگی هستند که معمولاً برای دور نگه داشتن سوسک ها و سایر حشرات استفاده می شوند. مواد جامد خوشبو کننده اتاق و توالت نیز از مخلوط کردن نفتالین با عطرهای مختلف ساخته می شوند.

نفتا

نفتا یک حلال بسیار رایج است و برای تهیه درد، کرم پوست و محصولات زیبایی، خشکشویی در لباسشویی ها و موارد دیگر از این قبیل استفاده می شود. ما همچنین نفتای درجه مواد غذایی را دریافت می کنیم که به عنوان پوشش موم برای برخی محصولات مانند پنیر استفاده می شود. از موم نفتا درجه غذایی می توان برای پوشش دادن میوه ها استفاده کرد تا از ماندگاری طولانی تری اطمینان حاصل شود.

تولید برق با استفاده از نفت خام

تولید برق

برق برای زندگی مدرن ضروری است، با این حال تقریبا یک میلیارد نفر بدون دسترسی به آن زندگی می کنند. چالش هایی مانند تغییرات آب و هوایی، آلودگی و تخریب محیط زیست ایجاب می کند که روش تولید برق را تغییر دهیم.

در قرن گذشته، منابع اصلی انرژی مورد استفاده برای تولید برق، سوخت های فسیلی، برق آبی و از دهه ۱۹۵۰ انرژی هسته ای بوده است.

علیرغم رشد قوی انرژی های تجدیدپذیر در چند دهه اخیر، سوخت های فسیلی همچنان در سراسر جهان غالب هستند. استفاده از آنها برای تولید برق به دو صورت مطلق و نسبی همچنان در حال افزایش است: در سال ۲۰۱۷، سوخت های فسیلی ۶۴.۵ درصد از برق جهان را تولید کردند، در مقایسه با ۶۱.۹ درصد در سال ۱۹۹۰.

دسترسی به برق قابل اعتماد برای رفاه انسان حیاتی است. در حال حاضر از هر هفت نفر در جهان یک نفر به برق دسترسی ندارد. به این ترتیب، تقاضای برق همچنان رو به افزایش خواهد بود.

در عین حال، اگر می‌خواهیم تغییرات اقلیمی را کاهش دهیم، انتشار گازهای گلخانه‌ای باید به شدت کاهش یابد و برای کاهش آلودگی هوا باید به منابع انرژی پاک‌تر روی آوریم. این امر احتمالاً مستلزم افزایش بزرگ همه منابع انرژی کم کربن است که هسته ای بخش مهمی از آن است.

برای دستیابی به جهانی پایدار، همه بخش‌های اقتصاد از جمله حمل‌ونقل، گرما و صنعت باید کربن‌زدایی شوند. الکتریسیته ابزاری را برای استفاده از منابع انرژی کم کربن فراهم می‌کند، بنابراین برق‌رسانی گسترده به عنوان ابزاری کلیدی برای کربن‌زدایی بخش‌هایی که به‌طور سنتی با سوخت‌های فسیلی تامین می‌شوند، دیده می‌شود. با افزایش استفاده نهایی از برق، و با گسترش مزایای برق به همه مردم، تقاضا رشد قابل توجهی خواهد داشت.

چرخه تولید برق از نفت خام

نیروگاه های سوخت فسیلی زغال سنگ یا نفت را برای ایجاد گرما می سوزانند که به نوبه خود برای تولید بخار برای به حرکت درآوردن توربین هایی که برق تولید می کنند استفاده می شود.

در نیروگاه های گاز، گازهای داغ توربین را برای تولید الکتریسیته به حرکت در می آورند، در حالی که یک نیروگاه توربین گازی سیکل ترکیبی (CCGT) نیز از یک ژنراتور بخار برای افزایش مقدار برق تولیدی استفاده می کند. در سال ۲۰۱۷، سوخت‌های فسیلی ۶۴.۵ درصد از برق را در سراسر جهان تولید کردند.

این نیروگاه‌ها برق را به طور قابل اعتماد در دوره‌های زمانی طولانی تولید می‌کنند و عموماً ساخت آنها ارزان است. با این حال، سوزاندن سوخت های مبتنی بر کربن، مقادیر زیادی دی اکسید کربن تولید می کند که باعث تغییرات آب و هوایی می شود. این گیاهان همچنین آلاینده های دیگری مانند اکسیدهای گوگرد و نیتروژن تولید می کنند که باعث باران اسیدی می شود.

سوزاندن سوخت فسیلی برای تولید برق در کشورهای مختلف

نیروگاه Cottam در بریتانیا که از زغال سنگ و گاز برای تولید برق استفاده می کند،  سوزاندن سوخت های فسیلی برای انرژی باعث مرگ و میر قابل توجهی به دلیل آلودگی هوا می شود.

به عنوان مثال، تخمین زده می شود که تنها در چین ۶۷۰۰۰۰ نفر در هر سال به دلیل استفاده از زغال سنگ جان خود را از دست می دهند. نیروگاه های سوخت فسیلی به مقادیر بسیار زیادی زغال سنگ، نفت یا گاز نیاز دارند.

در بسیاری از موارد این سوخت ها باید در مسافت های طولانی حمل شوند که می تواند منجر به مشکلات احتمالی عرضه شود. قیمت سوخت‌ها از لحاظ تاریخی بی‌ثبات بوده است و می‌تواند در مواقع کمبود یا بی‌ثباتی ژئوپلیتیکی به شدت افزایش یابد که می‌تواند منجر به هزینه‌های تولید ناپایدار و قیمت‌های مصرف‌کننده بالاتر شود.

انتهای مطلب/آ.ع

امتیاز بدهید

تلگرام تجارت امروز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا