اجتماعی

10 نکته در مورد ارث و توضیح وکیل ارث

از آنجایی که مرگ یک اتفاق طبیعی است و همه افراد با آن مواجه می شوند، موضوع بررسی اموال و تقسیم میراث یک امری است که همواره در دادگاه ها مطرح می شود و همگان در یک زمانی درگیر این مسئله خواهند شد. برای بسیاری از افراد، ممکن است طول بکشد تا به توافق در مورد تقسیم میراث برسند.

در این مقاله از یک وکیل ارث که به صورت تخصصی در این حوزه فعالیت می کند، کمک گرفته ایم.

زمان شکایت برای ارث

به نقل از وکیل تخصصی ارث : مدت زمان لازم برای حل شدن یک شکایت جهت دریافت ارث به فاکتورهای متعددی وابسته است. عواملی چون پیچیدگی پرونده، تعداد وراث، تعداد شکایات، پیچیدگی های حقوقی، بدهی های فرد متوفی، تعارضات میان وراث، و حجم اموال باقی مانده از متوفی این مدت را تحت تأثیر قرار می دهند. به طور معمول، ارائه شکایت تا زمان رسیدگی به آن در دادگاه و صدور حکم قضایی ممکن است چندین ماه به طول بیافتد.

در صورتی که وراث در حین رسیدگی به شکایت به توافق برسند، روند قضایی قطع شده و این امکان فراهم می شود که وراث به سرعت به مراحل قانونی پایان دهند. با این حال، بعد از صدور گواهی انحصار وراثت و انجام مراحل قانونی، زمانی که اموال تقسیم شده و سهم الارث به وراث تحویل داده می شود، این فرآیند معمولاً ۵ الی ۷ ماه به طول می انجامد.

تنظیم دادخواست نخستین مرحله برای ارث

تنظیم دادخواست ارث، اصل اولین و مهم ترین مرحله در شکایت برای گرفتن ارث است. این نوع دادخواست، خواسته ای است که با ارائه آن، وراث مجاز به انتقال پرونده به دادگاه جهت تقسیم ارث باقیمانده از متوفی می شوند. برای تنظیم چنین دادخواستی، ابتدا باید به یکی از دفاتر الکترونیکی مراجعه کنید. در این مرحله، خواسته کتبی خود و مشخصات و اطلاعات هویتی، شغل، و آدرس خواهان و خوانده را در متن دادخواست درج کرده و سپس آن را به صورت الکترونیکی ثبت نمایید. پس از ثبت دادخواست، آن به مرجع قضایی مربوطه ارجاع داده می شود و در دادگاه مورد بررسی قرار می گیرد.

هزینه وکیل ارث

وکیل ارث اینگونه می گوید که : هزینه های مرتبط با طرح شکایت برای گرفتن ارث شامل هزینه های آماده سازی مدارک و هزینه ای که بابت ثبت دادخواست در دفتر الکترونیکی درخواست می شود، می باشد. اگر شکایت توسط وکیل ارث تنظیم شود و افراد برای پیگیری شکایت از خدمات وکیل بهره مند شوند، باید هزینه بیشتری را پرداخت کنند.

در مراحل رسیدگی، دادگاه تنها هزینه دادرسی و هزینه دادخواست را از ورثه دریافت خواهد کرد. این هزینه نیز در ابتدای فرآیند در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی تعیین می شود و به اطلاع خواهان خواهد رسید.

انحصار ورثه چیست؟

با توجه به اسناد و مدارکی که تحویل داده می شود، برگه انحصار وراثت به صورت صادر می شود. در مدت یک ماه از زمان نشر آگهی، هر شخصی که از این قضیه سود می برد، حق دارد درخواست صدور برگ انحصار وراثت داشته باشد.

به عنوان مثال، اگر شخصی اعتراض داشته باشد و ادعا کند که اعلام شده ورثه کلیه ورثه نبوده اند و احتمالاً با قصد تقلب یا به صورت سهوی اشتباه اعلام شده اند یا ادعا کند که وصیت نامه ای از فرد فوت شده موجود است، شورای حل اختلاف وارد عمل می شود. در صورتی که شورا صلاحیت داشته باشد، با تشکیل جلسات و دعوت از طرفین، به تفصیل به موضوع رسیدگی می کند.

در مواردی که شورای حل اختلاف صلاحیت نداشته باشد، با ارجاع اعتراض، رسیدگی به موضوع در دادگاه متوقف می شود و حکم به نتیجه می رسد.

مراحل گرفتن ارث :

به نقل از وکیل ارث : شکایت برای گرفتن ارث وارد مراحل مختلف در دادگاه می شود. در ابتدا، تمامی مدارک و فرم های ضروری باید آماده شوند. این مدارک شامل موارد زیر می شوند:

  • گواهی فوت متوفی
  • استشهادیه دفتر اسناد رسمی
  • ارائه گواهی یا رسید مالیاتی
  • اصل شناسنامه و تصویر برابر اصل
  • ارائه وکالت نامه وکیل ارث (در صورت نیاز)

بعد از آماده سازی این مدارک و ارائه آنها به دادگاه، قاضی به بررسی پرونده شکایت می پردازد. ابتدا، قاضی دستور چاپ آگهی در یکی از روزنامه های کشور را صادر می کند. این کار به منظور آگاهی افرادی از موارد مرتبط با پرونده و دعوت آنان برای شرکت در مراحل دادگاه انجام می شود.

سخن پایانی

اگر شما میخواهید در مورد ارث و میراث شکایت کنید و مراحل کار را نمی دانید ، پیشنهاد می کنیم حتما با یک وکیل ارث مشاوره داشته باشید و سوال های خود را از او بپرسید که در مراحل ارث اشتباه نکنید.

امتیاز بدهید

تلگرام تجارت امروز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا