رمز ارز

آموزش خرید ارز دیجیتال و ورود به بازار رمز ارز

اگر به فکر خرید ارز دیجیتال افتاده‌اید اما نمی‌دانید که از کجا باید شروع به قدم گذاشتن در این دنیای بزرگ بکنید، این مقاله آموزش خرید ارز دیجیتال برای شما است.

به گزارش تجارت امروز؛ بازار ارزهای دیجیتال یک دنیای جدید است که امکان سود بردن از آن از طرق مختلف برای شما امکان پذیر است. در این مقاله ما سعی کردیم تا به صورت قدم به قدم و خیلی ساده آموزش خرید ارز دیجیتال را به شما آموزش دهیم. البته فعالیت در بازارهای مالی و علی الخصوص بازار ارزهای دیجیتال به خرید و فروش ختم نمی شود، بلکه بهتر است شما با شرکت در یک کلاس آموزش ارز دیجیتال چه به صورت حضوری و یا آنلاین اطلاعات خود را در خصوص ماهیت ارزهای دیجیتال، تحلیل نمودارهای قیمتی و دیگر موارد بالا ببرید تا خود به این مهارت برسید که کدام رمزارز را در چه زمانی و با چه قیمتی بخرید و در چه زمانی به فروش برسانید.

آموزش خرید ارز دیجیتال و اقدامات پیش از ورود به بازار

اما موضوع اصلی ما یعنی آموزش خرید ارز دیجیتال  است، برای خرید ارزهای دیجیتال ممکن است چندین راه پیش پای شما باشد که اصلا نباید روش های نامتعارف را انتخاب کنید. به عنوان مثال ممکن است برخی از ارزهای بسیار شناخته شده همچون بیت کوین را بتوانید حتی از برخی کانال های تلگرام هم خریداری کنید که البته توصیه نمی شود. بهترین جایی که می توانید ارز دیجیتال موردنظر خود را خریداری کنید صرافی ارز دیجیتال است.

این نکته را هم در آموزش خرید ارز دیجیتال باید اضافه کنیم که برای فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال نیاز به حضور فیزیکی در هیچ مکانی را ندارید و همانند ماهیت آنچه خرید و فروش می کنید، فعالیت شما نیز وابسته به اینترنت و دنیای دیجیتال است.

بازار ارزهای دیجیتال یک بازار مالی نسبتا جدید است که کار خود را با پیدایش بیت کوین در سال ۲۰۰۹ آغاز کرد. ارزهای دیجیتال یا کریپتوکارنسی ها ماهیت فیزیکی ندارند یعنی شما اگر ارزی مانند بیت کوین را بخرید، سکه دریافت نخواهید کرد، درواقع اصلا هیچ سکه ای در این بازار وجود ندارد و اطلاعات شما در کیف پول دارایی شما را نشان می دهد.

آموزش خرید ارز دیجیتال و تحلیل بازار رمز ارز

تحلیل بازار

اولین اقدام شما برای آنکه یک ارز دیجیتال را بخرید باید بتوانید ابتدا نمودار آن را تحلیل کنید. در ادامه آموزش خرید ارز دیجیتال برای آنکه بتوانید سود خوبی در بازار ارزهای دیجیتال کسب کنید باید به دو نوع تحلیل مسلط باشید که اگر در بازارهای مالی دیگر فعال بوده باشید می توانید از اطلاعات پیشین خود نیز استفاده کنید.

۱.تحلیل تکنیکال

برای انجام تحلیل تکنیکال شما با استفاده از یک سری الگو و ابزار و پیاده سازی آن بر روی نمودار قیمتی، آینده ی قیمت رمزارز را پیش بینی می کنید. به زبان ساده با توجه به گذشته ارز دیجیتال، آینده ی آن را حدس می زنید که بسیار به شما در کسب سود کمک خواهد کرد.

۲.تحلیل بنیادی

رمزارزها زمانی که معرفی می شوند یک وایت پیپر را هم ارائه می دهند که در آن به توصیف اهداف و موارد بنیادی رمزارز می پردازند، شما با مطالعه وایت پیپر و کسب اطلاعات پیرامون رمزارز مورد نظر می توانید تحلیل بنیادی را انجام دهید. معمولا کسانی که قصد سرمایه گذاری بلند مدت را دارند باید توجه ویژه ای به تحلیل بنیادی رمزارز داشته باشند.

سرمایه گذار ارز دیجیتال یا همان تریدر کیست؟سود در بازار ارز دیجیتال

به کسانی که یک ارز دیجیتال را خریداری کرده و فارغ از صعود و نزول مقطعی آن، رمزارز را برای مدت طولانی نگه داری می کنند و از بالا رفتن قیمت ارز دیجیتال سود کسب می کنند به عنوان سرمایه گذار ارزهای دیجیتال شناخته می شوند و اغلب سود خوبی هم کسب می کنند. در آموزش خرید ارز دیجیتال، استفاده از تحلیل بنیادی برای سرمایه گذاران ضروری است.

معامله گر یا تریدر ارز دیجیتال کیست؟

اما معامله گر یا تریدر (Trader) ارزهای دیجیتال معاملات خود را برای مدت طولانی باز نگه نمی دارد و با انجام معاملات بیشتر برای مدت کوتاه تر سعی در کسب سود دارد. تحلیل تکنیکال بسیار برای این گروه از فعالان بازار ارزهای دیجیتال کاربردی است.

ساعت انجام معاملات در بازار ارزهای دیجیتال

انجام معامله در بازار ارزهای دیجیتال، پس از آموزش خرید ارز دیجیتال ۲۴ ساعته و در طول ۷ روز هفته ممکن است. با این وجود در برخی ساعات انجام معامله به خاطر نقدینگی بالاتر راحت تر است. شما با توجه به رفتار ارز دیجیتالی که قصد معامله بر روی آن را دارید، باید بهترین زمان را انتخاب کنید.

نوسانات در بازار ارزهای دیجیتال

بهتر است پیش از ورود سرمایه به بازار ارزهای دیجیتال به دقت نمودارهای قیمتی را بررسی کنید. سود ۱۰۰۰ درصد در بازار ارزهای دیجیتال حتی در مدت نسبتا کوتاه، غیرممکن نیست. درواقع همین سودهای نجومی بسیاری را به این بازار کشانده است، کسانی که تصور می کنند بدون دانش و فقط با انجام معاملات می توان سودهای هنگفت کسب کرد.

دوستان نوسانات در بازار ارزهای دیجیتال بسیار شدید هستند، همان طور که ممکن است سود خوبی را کسب کنید، به همان اندازه ممکن است متضرر هم بشوید، پس مدیریت سرمایه را فراموش نکنید.

انتخاب بهترین رمزارزها

بیش از ۹۰۰۰ ارز دیجیتال وجود دارند که روز به روز بر تعداد آنها افزوده می شود، بررسی تمام ارزهای دیجیتال به عمر کوتاه ما قد نمی دهد و اصلا نیاز نیست. شما برای آموزش خرید ارز دیجیتال و فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال بهتر است در بهترین زمان، معاملاتی بر روی ارزهای دیجیتال شناخته شده داشته باشید. ارزهای دیجیتالی که حجم معاملات نسبتا بالایی داشته باشند و در رتبه های بالا قرار گرفته باشند.

برای شناسایی ارزهای دیجیتال بزرگ و شناخته شده می توانید به وبسایت بسیار مشهور کوین مارکت کپ (CoinmarketCap) مراجعه کنید و ارزهای دیجیتال لیست شده بر اساس بزرگی بازار رمزارز مورد نظر را مشاهده کنید. بیت کوین همیشه اولین رمزارز بوده است.

همان طور که مشاهده می کنید در حال حاضر بیت کوین، اتریوم، کاردانو، تتر به ترتیب ۴ ارز دیجیتال مورد توجه بازار هستند. البته این ترتیب می تواند تغییر کند، قیمت لحظه ای و تمام اطلاعات مورد نیاز را می توانید در این وبسایت مشاهده کنید.

آلت کوین چیست؟

بیت کوین اولین ارزدیجیتال جهان به عنوان پادشاه رمزارزها نیز شناخته می شود، به باقی ارزهای دیجیتال به جز بیت کوین، آلت کوین گفته می شود به عبارت دیگر هر ارز دیجیتالی که بیت کوین نباشد، آلت کوین است.

استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین به ارز دیجیتالی اشاره دارد که یک پشتوانه دارد، این پشتوانه می تواند ارز فیات یک کشور باشد، طلا باشد و یا حتی سهام یک شرکت. به عنوان مثال تتر با نماد UDST یک استیبل کوین بسیار پرکاربرد است با پشتوانه دلار آمریکا. ارزش استیبل کوین همیشه برابر یک دلار آمریکا است.

کلاه برداری در بازار ارزهای دیجیتال

از مهمترین نکات آموزش خرید ارز دیجیتال آشنایی با کلاه برداران در این بازار است. بازار ارزهای دیجیتال یک بازار غیرمتمرکز است، به زبان ساده دولت یا سازمان خاصی بر روی آن کنترلی ندارد که بسیار خوب است و یک نقطه قوت برای این بازار به حساب می آید، اما این آزادی باعث شده است که سودجویان و کلاه برداران از ناآگاهی عامه ی مردم در خصوص بازار، سرمایه ی آنها را از بین برده و خود سود هنگفتی کسب کنند. بهترین راه برای آنکه درگیر کلاه برداران نشوید این است که اطلاعات خود را بالا ببرید، از منابع معتبر برای دسترسی به پلتفرم و ابزار مورد نیاز خود استفاده کنید و اطلاعات خود را در اختیار شخص یا سازمانی دیگر قرار ندهید.

آنچه برای خرید ارز دیجیتال نیاز دارید

  • اینترنت پرسرعت
  • کیف پول
  • صرافی معتبر

در ادامه آموزش خرید ارز دیجیتال به تفصیل راجع به موارد ذکر شده بحث خواهیم کرد:

۱. اینترنت پرسرعت

در ابتدا باید بدانید که شما برای فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال و خرید و فروش ارزهای خود حتما باید به اینترنت پرسرعت دسترسی داشته باشید. سرعت بالا از آن جهت مهم است که در صورتی که اینترنت شما سرعت مناسبی نداشته باشد، انتقال اطلاعات (درخواست خرید و فروش) در زمان مناسب و قیمت تعیین شده انجام نمی پذیرد.

۲. کیف پولتشکیل کیف پول

انتخاب یک کیف پول معتبر برای دارایی های شما اولین قدم برای شروع فعالیت در این بازار است. شما برای دارایی های خود که ارز فیات هستند یک حساب در بانک دارید، کیف پول ارز دیجیتال درواقع مثل یک حساب بانکی عمل می کند و شما برای ارسال، دریافت و نگه داری ارزهای دیجیتالی که خریداری کرده اید به آن نیاز خواهید داشت.

شما می توانید یکی از انواع مختلف کیف پول را بنا بر سرمایه و تشخیص خود تهیه کنید.

کیف پول سخت افزاری

این کیف پول ها یک ابزار سخت افزاری هستند که به فلش مموری های رایج نیز شباهت دارند. اگر دارایی های زیادی دارید و قصد دارید سرمایه گذاری بلند مدت داشته باشید، کیف پول سخت افزاری بهترین انتخاب برای شما است، البته این کیف پول ها قیمت نسبتا بالایی دارند.

کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger) و ترزور (Trezor) دو کیف پول سخت افزاری بسیار شناخته شده هستند.

کیف پول کاغذی

کیف پول های کاغذی به شما اجازه می دهند که کلیدهای عمومی و خصوصی که عملکرد شماره حساب در حساب بانکی شما را دارند، پرینت بگیرید. و درواقع کاغذ پرینت گرفته شده به عنوان کیف پول شما عمل می کند. از آنجایی که نگه داری کاغذ چندان ساده نیست، استفاده از این نوع کیف پول خیلی توصیه نمی شود.

BitAddress.org کیف پول کاغذی مخصوص ارسال، دریافت و نگه داری ارز دیجیتال بیت کوین است.

Myetherwallet.comکیف پول کاغذی برای ذخیره ی اتریوم و ارسال و دریافت آن است.

LiteAddress.org نیز یک کیف پول کلغذی است که برای نگه داری و ارسال و دریافت لایت کوین طراحی و ارائه شده است.

کیف پول دسکتاپ

کیف پول های دسکتاپ درواقع برنامه های کامپیوتری هستند که می توانید آنها را از منابع معتبر دانلود کنید. اکثر کیف پول های دسکتاپ رایگان هستند. اگر سرمایه چندان بالایی ندارید کیف پول های نرم افزاری نیز برای شما مناسب هستند.

اکسودوس (Exodus)، کوینومی (Coinomi)، اتمیک (Atomic)

کیف پول موبایل

کیف پول های موبایل، اپلیکیشن های موبایلی هستند که باز هم باید از منابع معتبر دانلود شوند. کیف پول تراست ولت یکی از محبوب ترین و شناخته شده ترین کیف پول های موبایلی است که در نسخه های اندروید و IOS ارائه شده است.

کیف پول موبایلی کونومی نیز یک نمونه دیگر کیف پول های موبایلی است که البته دارای نسخه ی دسکتاپ هم هست و به طور کلی جز دسته ی کیف پول های گرم قرار می گیرد.

کیف پول آنلاین

کیف پول های آنلاین به دلیل آنکه بر روی فضای ابری اجرا می شوند، به شما این امکان را می دهند که بر روی هر سیستمی و از هر کجا به آن دسترسی داشته باشید. چیزی شبیه به Google Drive، اما این نوع کیف پول ها بسیار برای هکرها وسوسه انگیز هستند، از این رو سعی کنید از کیف پول های آنلاین استفاده نکنید.

وبسایت Blockchain.com یکی از پلتفرم هایی است که می توان از کیف پول آنلاین آن استفاده کرد.

پس در اولین قدم سعی کنید با توجه به هدف و میزان سرمایه ی خود یکی از انواع کیف پول ها را انتخاب کنید. فراموش نکنید که هر کدام از کیف پول ها انتخاب کردید، آن را از یک منبع معتبر تهیه کنید.

فراموش نکنید هر کیف پول گروهی از ارزهای دیجیتال را ساپورت می کند و شما باید پیش از انتقال ارز دیجیتال از صرافی به کیف پول خود مطمئن شوید که کیف پول شما، ارز دیجیتالی که خریده اید را پشتیبانی می کند.

۳. انتخاب صرافی ارز دیجیتال

صرافی ارز دیجیتال به زبان خیلی ساده پلتفرمی است که به شما امکان خرید، فروش و تبدیل ارزها را می دهد. البته هیچ صرافی محض رضای خود این کار را نمی کند و در قبال خدماتی که به شما ارائه می دهد از شما کارمزد دریافت می کند که باید حتما به میزان آن توجه کرد.

آموزش خرید ارز دیجیتال از صرافی‌های ایرانی

شما می توانید بیت کوین یا ارزهای دیجیتال دیگر را از صرافی های داخلی هم بخرید. در آموزش خرید ارز دیجیتال از صرافی های ایرانی نوبیتکس، والکس، آبان تتر و تبدیل می توان نام برد. برای فعالیت در هر کدام از این صرافی ها کافی است وارد وبسایت صرافی شده در آن ثبت نام و احراز هویت را انجام دهید.

مراحل خرید ارز دیجیتال از صرافی ایرانی

  • انتخاب صرافی
  • ثبت نام در صرافی
  • احراز هویت در صرافی
  • شارژ حساب کاربری با استفاده از حساب بانکی (ریال)
  • خرید ارز دیجیتال
  • انتقال ارز دیجیتال خریداری شده به کیف پول

پایان مطلب/س.آ

امتیاز بدهید

تلگرام تجارت امروز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا