فرهنگی

آیا امسال آزمون استخدامی آموزش و پرورش برگزار می شود؟

رئیس دانشگاه فرهنگیان در خصوص آخرین مصوبات جلسه هیأت امنا درباره شیوه‌های جدید جذب معلمان شفاف سازی کرد.

به گزارش تجارت امروز؛ با توجه به اخبار ضد و نقیضی که این روز‌ها درباره آزمون استخدامی آموزش و پرورش صورت گرفته رییس دانشگاه فرهنگیان شفاف سازی کرد.

رضامراد صحرایی رئیس دانشگاه فرهنگیان به اصلاح ساختار و سازمان دانشگاه اشاره کرد و گفت: از سال آینده دانشجومعلمان در دو مرحله وارد دانشگاه خواهند شد؛ یک گروه در مهر (دبیری متوسطه اول و دوم) و گروه کثیری (از جمله معلمان ابتدایی) در بهمن وارد دانشگاه می‌شوند. مصاحبه عمومی و علمی در سال آینده ۳۰ درصد از نمره کل را به خود اختصاص می‌دهد و گزینش مستمر در طول تحصیل اتفاق خواهد افتاد.

وی ادامه داد: علت پذیرش در دو گروه در نیمسال اول و دوم این است که می‌خواهیم فرصت کافی برای گزینش در اختیار داشته باشیم. اکنون کل بازه زمانی برای گزینش ۱۲ روز و زمان اندکی است، اما با این تصمیم چهارماه فرصت برای این‌کار در اختیار داریم.

معدل متقاضیان باید چقدر باشد؟

رئیس دانشگاه فرهنگیان با تاکید بر اینکه گزینش برای ما بسیار مهم است گفت: کف تراز سال آینده ۷۰۰۰ خواهد بود و ۵۰۰ نمره اضافه شده و معدل باید برای گروه علوم انسانی حداقل ۱۵ و برای گروه ریاضی، فنی و تجربی حداقل ۱۴ باشد.

صحرایی افزود: در مصاحبه‌ها تفاوت‌های جدی با سال‌های گذشته داریم. سنجش شخصیت و تست‌های شخصیتی انجام می‌شود و معلمان باید هم هویت دینی و هم هویت ملی راسخ داشته باشند. معلم، رکن رکین تحول جامعه است. انتظار ما این است که آموزش و پرورش برای تربیت مصاحبه‌گران حرفه‌ای هرچه سریعتر تصمیم بگیرد، ما برای انجام اقدامات مربوطه آمادگی داریم.

او ادامه داد: در طرح رتبه بندی ۲۵۰۰ ارزیاب حرفه‌ای تربیت شدند که می‌توان از آن‌ها نیز برای امر گزینش و مصاحبه استفاده کرد. ما آماده ایجاد تحول در این حوزه هستیم.

از ورود استعداد‌های درخشان دانش آموزی و دانشجویی تا جذب از مقطع ارشد

رئیس دانشگاه فرهنگیان با بیان اینکه از دیگر مباحث مهم سال آتی اهتمام ما به شیوه‌های دیگر جذب معلم برای تامین کسری معلم سال ۱۴۰۳ است، به یک شیوه جذب جدید در دانشگاه فرهنگیان اشاره کرد و گفت: با احتساب پیش بینی خروجی دانشگاه فرهنگیان ما اعلام کردیم می‌توانیم از سال آینده از مقطع ارشد، دانشجومعلم بپذیریم.
وی افزود: شیوه دیگر، جذب از استعداد‌های درخشان دانشجویی و دانش آموزی است. دانشگاه فرهنگیان با همکاری بنیاد ملی نخبگان، وزارت علوم، شورای عالی انقلاب فرهنگی همگی دست در دست هم داده‌اند تا شیوه نامه مستقل جذب نخبگان دانش آموزی تصویب و اجرایی شود.

جذب به شیوه «دومدرکی» یا «بورسیه معلمی سال آخری» از سال آینده

صحرایی ادامه داد: روش بعدی که در شورای گسترش وزارت علوم تصویب شده و به زودی شیوه نامه آن از سوی وزارت علوم ابلاغ خواهد شد و ما به کمک دانشگاه‌های برتر برای مهر ۱۴۰۲ برنامه ریزی کرده ایم که دانشجو بپذیریم شیوه‌ای معروف به “دو مدرکی” است که برای نخستین بار در تاریخ ایران اجرا می‌شود. در این شیوه، دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه‌های برتر کشور نسبت به پذیرش دانشجومعلم به طور مشترک اقدام خواهند کرد.

وی افزود: بر این اساس این دانشجومعلمان حداقل دوسال از تحصیل خود را در دانشگاه اصلی یا دانشگاه مادر هستند و در آنجا فقط دروس تخصصی را می‌گذرانند و در صورت تایید صلاحیت عمومی آنها،   از ابتدای سال سوم  و یا چهارم برای گذراندن دروس تخصصی حرفه معلمی به دانشگاه فرهنگیان منتقل می‌شوند. این اقدام باعث جذب افراد برجسته فراوانی به دانشگاه فرهنگیان خواهد شد.

رئیس دانشگاه فرهنگیان با بیان اینکه امیدواریم با این شیوه به علوم پایه کمک جدی کنیم گفت: معتقدیم دانشگاه فرهنگیان می‌تواند نقش مهمی در تقویت علوم پایه ایفا کند. این شبوه فعلا در پنج رشته است که آموزش ریاضی، فیزیک، شیمی زیست شناسی و آموزش کودکان با نیاز‌های ویژه از این جمله است.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر زمان اجرای طرح جذب معلم به شیوه دومدرکی گفت: این شیوه یکی از روش‌های کاهش کسری نیرو در آموزش و پرورش و به نوعی جایگزین شیوه ماده ۲۸ خواهد بود. طرح بورسیه معلمی بیش از شش ماه است که در وزارت آموزش و پرورش است و توقع داریم وزارتخانه و سازمان اداری استخدامی زودتر در این باره تصمیم بگیرند تا زمان را از دست ندهیم. ما این طرح را ارائه کرده‌ایم و برای اجرا باید در گروه هماهنگی وزارت آموزش و پرورش تصویب شود. دانشگاه آماده اجرای این گام بزرگ تحولی است.

رئیس دانشگاه فرهنگیان با بیان اینکه در صورت تصویب نهایی، این شیوه جذب از دانشجویان سال چهارم دانشگاه‌ها که نامش را بورسیه معلمی سال آخری گذاشته‌ایم، از دانشجویان فراخوان و ثبت نام خواهیم کرد گفت: رتبه‌های برتر خواهند آمد و برای آن‌ها که رتبه کنکور و معدل حداقل ۱۷ در رشته‌های انسانی و زبان و ۱۶ در علوم پایه، فنی مهندسی و هنر دارند گزینش انجام خواهد شد و البته این شرایط بسته به نوع دانشگاه متفاوت است و ضریبی به دانشگاه‌های برتر داده می‌شود.

صحرایی افزود: بعد از مصاحبه ۱.۲ تا ۱.۵ برابر ثبت نام کنندگان را پذیرش کرده و افراد قبول شده دوره یک ساله می‌گذرانند و پس از قبولی در آزمون صلاحیت معلمی، معرفی خواهند داشت. همچنین پذیرش بومی خواهد بود.
وی درباره تفاوت جذب از روش بورسیه با جذب از طریق ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان گفت: تفاوت نخست این است که در طرح بورسیه ما خودمان افراد را انتخاب می‌کنیم. در پذیرش براساس ماده ۲۸ گاهی تا ۵۰ ساله‌ها را می‌پذیرند، اما در این روش خیر. سوم اینکه ما از بین داوطلبان دانشگاه‌ها انتخاب می‌کنیم و از هر دانشگاهی دانشجو نمی‌پذیریم.

رئیس دانشگاه فرهنگیان ادامه داد: این دانشجویان سال چهارمی، همزمان در دو دانشگاه درس می‌خوانند و پودمان‌های معلمی را در دانشگاه فرهنگیان می‌گذرانند و تعهد دبیری نخواهند داشت و استخدامی هستند.

آیا امسال آزمون استخدامی برگزار می‌شود؟

صحرایی در پاسخ به اینکه بااین اوصاف آیا پذیرش بر اساس ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان (آزمون استخدامی) خواهید داشت؟ اظهار کرد: درصورت تخصیص ردیف استخدامی و تایید سازمان اداری استخدامی احتمالا یک آزمون استخدامی مکمل خواهیم داشت.
وی با بیان اینکه باید از شیوه‌های جایگزین برای تامین معلم مطلوب استفاده کنیم گفت: ایده آل ما جذب در دوره‌های چهارساله است. آمار‌های فعلی نشان می‌دهند در ۱۴۰۷ تا ۱۴۰۸ ورودی ما با خروجی آموزش و پرورش می‌تواند تراز شود که البته قطعی نیستند و تخمینی هستند و باید شرایط مختلف از جمله ورود اتباع و افزایش جمعیت دانش آموزی و … را در نظرگرفت.
رئیس دانشگاه فرهنگیان درباره شیوه جذب از مقطع کارشناسی ارشد نیز توضیحات تکمیلی ارائه داد و اظهار کرد: این طرح در هیئت امنا تصویب شده و باید مقدمات اجرایی‌اش فراهم شود. جذب متعهد خدمت از مقطع کارشناسی ارشد اینگونه است که حداکثر سن ۲۴ سال و اگر سربازی رفته‌اند ۲۶ سال است. افراد حائز شرایط می‌توانند دانشگاه فرهنگیان را برای تحصیل و همزمان تعهد استخدامی انتخاب کنند.
وی اضافه کرد: به عنوان مثال فردی لیسانس فیزیک دارد و کارشناسی ارشد آموزش فیزیک قبول می‌شود. این فرد وقتی به دانشگاه فرهنگیان می‌آید تمام دروسش، دروس معلمی فیزیک است. حتی سال دومش بخش عمده‌اش در درون مدرسه است و جایگزین رساله، تدریس پژوهشی و آموزش کاوی می‌کند و از این طریق کاملا آماده، وارد کلاس درس خواهد شد.
صحرایی افزود: کلیات طرح مذکور نیز در شورای هماهنگی تصویب شده و پیش بینی ما این است که حداقل ۲۰۰۰ دانشجوی کارشناسی ارشد بپذیریم که عمدتا از استعداد‌های درخشان هستند. تمرکز ما روی این گروه است و معتقدیم معلم باید در سواد ممتاز و در دانش انتقال سواد ممتازتر باشد.
وی تاکید کرد که امروز نظام تعلیم و تربیت احتیاج به کار و نگاه واقع بینانه دارد. تمام مسیر‌های غیر از تربیت معلم  آسیب زا هستند. روش‌های فوق نیز جایگزین هستند و البته خسارت آن‌ها کمتر از پذیرش بر اساس ماده ۲۸ خواهد بود.
رئیس دانشگاه فرهنگیان درباره بودجه پیشنهادی دانشگاه فرهنگیان در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ گفت: توقع ما از سازمان برنامه بیشتر از اینهاست. معلم باید در محیط خوب، سالم و امنی پرورش یابد، برای سرمایه بی‌بدیل معلمی باید فضای مناسبی داشته باشیم. محیط خوابگاهی در موارد بسیاری خوب و مناسب نیست. سازمان برنامه باید نسبت به تخصیص سرانه‌های فرهنگی، پرورشی و رفاهی در دانشگاه فرهنگیان توجه بیشتری داشته باشد. البته قدردانی هم می‌کنیم و اگر سازمان برنامه مشارکت نکند نمی‌توانیم ۲۵ هزار دانشجومعلم جذب کنیم.

شرایط برگزاری امتحانات در تعطیلی‌های اخیر

صحرایی درباره تعطیلی‌های اخیر و برگزاری امتحانات پایان ترم دانشگاه گفت: در بیش از ۲۵ استان امتحانات را برگزار کردیم و ۲۵۰۰ دانشجو همزمان آزمون می‌دهند. در چنداستان از جمله گلستان، خراسان شمالی و خراسان رضوی استانداری‌ها خواستار تعویق امتحانات شدند که ما همراهی می‌کنیم.
وی اضافه کرد: امروز و در این ایام یکی از کسانی که بااخلاص از دانشگاه فرهنگیان حمایت می‌کند حاج آقای قرائتی است و قدردانش هستیم که یک سرمایه عظیم معنوی برای ماست.

اعلام سن پذیرش دانشجومعلمان در دوره کارشناسی

وی درباره سن پذیرش دانشجو در دوره کارشناسی نیز گفت: سن قانونی پذیرش دانشجومعلم در مقطع کارشناسی مطابق مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش ۲۲ سال است که یک زمانی به ۲۴ سال افزایش یافته، ولی حالا روی ۲۲ بماند یا ۲۴ منوط به تصمیم وزارت آموزش و پرورش است.

انتهای مطلب/م. ع

امتیاز بدهید

تلگرام تجارت امروز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا