سیاست خارجینفت و پتروشیمی

بیانیه سخنگوی امور خارجه آمریکا در خصوص نفتکش آمریکایی

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به توقیف نفتکش این کشور سخنرانی کرد.

به گزارش تجارت امروز؛ متئو میلر در روز ۶ مارچ ۲۰۲۴ در نشست خبری خود در خطاب به ایران جهت توقیف نفت آمریکایی گفت: دولت ایران باید فوراً نفتکش ADVANTAGE SWEET را  آزاد کند. ایران در سال‌های اخیر به‌طور غیرقانونی تعدادی کشتی تجاری را که در منطقه تردد می‌کردند، توقیف کرده است.

میلر بدون اشاره به تحرکات و تجاوزات دریایی آمریکا خصوصاً ائتلاف خودخوانده علیه یمن و تجاوز به این کشور، ادامه داد: تداوم آزار و اذیت ایران برای کشتی‌ها و مداخله در حقوق و آزادی‌های دریانوردی در آبراه‌های حیاتی منطقه، تهدیدی برای امنیت دریایی، ثبات منطقه‌ای و اقتصاد جهانی است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین بدون توجه به وضع تحریم‌های شدید علیه مردم ایران و عدم دسترسی به دارو و نیازهای اولیه در ادعایی گفت: تحریم‌های ما همیشه برای کالاهای بشردوستانه از جمله غذا، دارو، تجهیزات پزشکی و محصولات کشاورزی استفاده نمی‌شود، این سیاست تحریمی ما بوده است، نه‌فقط در این دولت بلکه در چندین دولت و ما هرگز مانع از رسیدن دارو به مردم ایران نشده‌ایم.

پیشتر در پی تحریم‌‌های کشورهای غربی و به‌طور ویژه آمریکا که منجر به جلوگیری از فروش داروهای موردنیاز برای بیماران پروانه‌ای توسط یک شرکت سوئدی شده و صدمات شدید جسمانی و روحی را بر آنها وارد ساخته است، بیماران پروانه‌ای (EB) شکایتی را علیه ایالات متحده آمریکا در دادگاه حقوقی روابط بین‌الملل (شعبه ۵۵) تهران انجام دادند.

روز گذشته در خبری اعلام شد که بر همین اساس، با پیگیری‌های حقوقی انجام‌گرفته توسط وکیل پرونده، در نهایت دادگاه حکم توقیف محموله نفتی آمریکایی کشتی ADVANTAGE SWEET در خلیج فارس را صادر کرد و محموله این کشتی توقیف شد.

پایان مطلب/س.آ

امتیاز بدهید

تلگرام تجارت امروز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا