صنعت غذایی

ریزش شدید قیمت شکر در سال 1041

میزان مصرف شکر بعد از اصلاح نظام یارانه‌ای از سوی صنف و صنعت کاهش پیدا کرده است؛ پرسش اصلی اینکه آیا این محصول نیز از سوی خانوارها تغییر کرده است؟

به گزارش تجارت امروز؛ یکی از اعضای هییت مدیره انجمن تامین کنندگان غلات ایران، با بیان اینکه مشکلی در زمینه تامین شکر نداریم، گفت: در حال حاضر ۲۵۰ هزار تن شکر از برزیل آماده تخلیه در بنادر ایران هستند. قیمت شکر در بازار‌های جهانی در هر تن حدود ۲۵ دلار کاهش قیمت را تجربه کرده است.
حسن افراشته پور، عضو هیات مدیره انجمن تأمین‌کنندگان غلات ایران، تأکید کرد: هند تا پایان مرداد مجوز صادرات یک‌میلیون تن شکر به سایر کشور‌ها را داده بود و  واردکنندگانی که پیش‌ازاین ماه اقدام به ثبت سفارش کرده بودند هم‌اکنون می‌تواند شکر را از این کشور وارد کنند.
به گفته این فعال اقتصادی؛ مصرف سالیانه شکر حدود ۲ میلیون تن است که از این عدد ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تن آن در داخل کشور تولید می‌شود.
همچنین در این رابطه پیمان حصادی مجری طرح چغندرقند وزارت کشاورزی، بابیان اینکه قیمت شکر از سوی دولت تعیین نشده است، افزود: حدود ۱ میلیون و ۴۵۰ هزار تن چغندرقند در کشت پاییزه برداشت شد که از این عدد حدود ۱۴۷ هزار تن شکر به‌دست‌آمده است.
وی ادامه داد: کشت پاییزه چغندر در سطح ۷۲۱ هزار هکتار انجام می‌شود.
مجری طرح چغندرقند در پاسخ به این پرسش که در سال جاری چه حجم شکر تولید می‌شود؟ تصریح کرد:  در سال جاری بیش از میلیون تن شکر تولید خواهیم کرد؛ بهره‌برداری از شکر کشت بهاره مهر به پایان می‌رسد بعدازآن می‌توان حجم دقیق تولید را برآورد کنیم.

شکر به‌وفور موجود است

داود فکوری رئیس اتحادیه سوپرمارکت‌داران، با اشاره به نرخ شکر دولتی و آزاد، تصریح کرد: شکر دولتی کیلویی ۲۳ هزار و ۲۰۰ و شکر با نرخ آزاد کیلویی ۲۵ هزار تومان است که نسبت به ماه گذشته حدود ۵ درصد کاهش پیدا کرده است.
وی بابیان اینکه شکر زیر نرخ مصوب در بازار عرضه می‌شود، اذعان کرد: تقاضا برای خرید این محصول کاهش پیداکرده است این در حالی است که شکر به‌وفور در بازار موجود است و آرامش در این بازار حاکم شده است.
به گفته این فعال صنفی؛ شکر موجود در بازار بخشی داخلی و بخشی از آن وارداتی است.

انتهای مطلب

امتیاز بدهید

تلگرام تجارت امروز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا