اجتماعی

زندگینامه علیرضا زاکانی + سوابق سیاسی و میزان تحصیلات 

با توجه به زندگینامه علیرضا زاکانی، به عنوان نماینده مردم در سه دوره فعالیت کرده است.

به گزارش تجارت امروز؛ در این مقاله به دلیل ثبت نام زکانی در انتخابا ریاست جمهوری پس از مرگ رئیسی به شرح زندگینامه علیرضا زاکانی می پردازیم.

زندگینامه علیرضا زاکانی

علیرضا زاکانی متولد سال ۱۳۴۴ در ۱۲ اسفند شهر تهران است. زاکانی در خانواده مذهبی بزرگ شده است و نام پدرش حاج حسین زاکانی و مادرش فاطمه کرندابی بود.

پدر زاکانی جز سابقه داران در رشته ورزشی شهر تهران و ری می باشد. حاج حسین زاکانی، داور بین المللی درجه یک کشتی و از دوستان صمیمی غلامرضا تختی و در ورزش های باستانی و کشتی پهلوانی هم از سرآمدان ایران و به مدت ۲۸ سال مسوول برگزاری مراسم سالگرد تختی بود.

پدربزرگ مادری اش اهل تبریز بود و اجداد پدری‌اش اهل روستاهای حومه شمالی تهران (زایگان و لالان) بودند.

سوابق سیاسی علیرضا زاکانی

در این بخش با توجه به زندگینامه علیرضا زاکانی  به رزومه کاری  و سابقه او می پردازیم.

علیرضا زاکانی در یازدهم شهریور ۱۴۰۰ به عنوان چهل و هفتمین شهردار تهران شروع به کار کرد.

پیش از این وی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی از ۱ مرداد ۱۳۹۹ تا ۲۳ مرداد ۱۴۰۰ بود.

او نماینده پیشین مردم تهران در دوره‌های هفتم، هشتم و نهم

همچنین نماینده مردم شهر قم در دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی بود و ریاست کمیسیون ویژه بررسی برجام، نتایج و پیامدهای آن را بر عهده داشته است.

سابقه علیرضا زاکانی در جنگ

با توجه به زندگینامه علیرضا زاکانی، وی از نوجوانی در دفاع مقدس حضور یافت و جانباز پنجاه درصد است. وی سابقه شصت‌ودو ماه حضور داوطلبانه در جبهه‌ها رادار است.

همسر و فرزندان علیرضا زاکانی

زندگینامه علیرضا زاکانی

وی با پایان جنگ‌ تحمیلی، در سال ۱۳۶۸ ازدواج کرد، وصلتی که حاصل آن سه فرزند هست.

همسرش اصالتاً تبریزی و معاون حوزه های علمیه استان تهران است. وی سه فرزند دختر دارد و به قول خودش هیچ یک از فرزندانش ازدواج سیاسی نکرده اند.

اقدامات علیرضا زاکانی در دوران جنگ تحمیلی

با توجه ب زندگینامه علیرضا زاکانی به دلیل سابقه پدر خود در ورزش، مدتی در حوزه کشتی فعالیت داشت. همچنین از زمانی که دانش آموز بود به فعالیت علیه رژیم پهلوی پرداخت و در راهپیمایی ها و تظاهرات ها شرکت می کرد و در مسجدهای لرزاده و همت‌آباد تهران فعال بود.

پس از انقلاب و شروع جنگ ایران و عراق، زاکانی به جنگ رفت و در لشگرهای محمّد رسول الله (ص) و سیدالشهداء (ع) و قرارگاه های جنوب و غرب شرکت داشت. همچنین زاکانی در واحدهای «تخریب» و «اطلاعات و عملیات» نیز فعالیت می کرد.

زاکانی در دوره جنگ تحمیلی مسئولیت‌هایی از جمله معاون گردان، مسئول محور «اطلاعات و عملیات» قرارگاه نجف اشرف ۳، قائم‌مقام «اطلاعات و عملیات» لشگر محمّد رسولالله (ص) و مسئولیت محور این لشگر را بر عهده داشت.

میزان تحصیلات علیرضا زاکانی

زاکانی پس‌ازآنکه در سال ۱۳۶۸، در کنکور شرکت کرد، در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران قبول شد. او دکتری عمومی خود را در سال ۱۳۷۶ گرفت.

آنچه که در زندگینامه علیرضا زاکانی آمده است، وی بعد از دریافت مدرک دکتری، در آزمون تخصصی شرکت کرد و به عنوان دانشجو دوره تخصصی پزشکی هسته‌ای را در ۱۳۸۳ خورشیدی به پایان رساند.

 علیرضا زاکانی عضو هیئت علمی دانشگاه

زندگینامه علیرضا زاکانی

وی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران است و در مرکز پزشکی هسته‌ای مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) و بیمارستان دکتر شریعتی نیز مشغول به کار بوده است. او علاوه بر این عضو هیئت مدیره انجمن علمی پزشکی هسته ای ایران نیز است.

عضویت علیرضا زاکانی در بسیج دانشجویی

علیرضا زاکانی، زمانی که دانشجو بود، شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تهران فعالیت داشت.

زاکانی پس از یک سال در بسیج دانشجویی دانشگاه عضو شد و مسئولیت بسیج دانشجویی، دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران را عهده دار شد. همچنین زاکانی به مدت چهار سال اداره مسجد دانشگاه تهران را بر عهده گرفت.

همچنین زاکانی در اواخر ۱۳۷۷ خورشیدی مسئولیت بسیج دانشجویی دانشگاه‌های استان تهران و از ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۲ خورشیدی مسئولیت سازمان بسیج دانشجویی کشور را بر عهده داشت.

علیرضا زاکانی در چه دورانی نمایندگی مجلس را بر عهده گرفت؟

علیرضا زاکانی به مدت سه دوره نماینده مجلس شورای اسلامی بود. شهرهایی که در هفتمین دوره انتخابات مجلس کسوت «آبادگران ایران اسلامی» به عنوان نماینده انتخاب شد شامل: ری، شمیرانات و اسلامشهر است.

زاکانی در هشتمین دوره مجلس زمانی که عضو شورای مرکزی «جبهه متحد اصولگرایان» کشور بود و بار دیگر به ‌عنوان نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر انتخاب شد.

در این دوره او به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس رفت. وی علاوه بر آن نایب‌رئیس کمیسیون، رئیس کمیته اقتصادی آن و به مدت ۲.۵ سال نیز مسئول حوزه دولت و دستگاه های اجرایی در این کمیسیون شد.

رزومه کاری علیرضا زاکانی در مجلس

در این دوره زاکانی در هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی حضور داشت.

هیئت رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس

همچنین به عنوان شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان حضور داشت

زاکانی مسئولیت دبیرخانه مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس بر عهده گرفت.

عضویت در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب را بر عهده گرفت.

ریاست کمیته احزاب در مجلس نهم

با توجه به زندگینامه علیرضا زاکانی، وی در انتخابات مجلس نهم بار دیگر که عضو شورای مرکزی «جبهه متحد اصولگرایان» کشور بود، به مجلس راه یافت. در این دوره به کمیسیون اجتماعی و شوراها رفت و ریاست کمیته احزاب آن را  بر عهده گرفت.

علیرضا زاکانی، در این دوره رئیس فراکسیون سازمان های مردم نهاد شد و به عضویت کمیسیون ماده ۱۰ احزاب درآمد.

وی هم اکنون و در مجلس یازدهم رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم قم در این دوره مجلس شورای اسلامی است.

حضور علیرضا زاکانی در انتخابات

زاکانی صبح آخرین روز ثبت‌نام داوطلبان کاندیداتوری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با حضور در ستاد انتخابات کشور برای انتخابات نام‌نویسی کرد.

او پیش از این یک بار در انتخابات سال ۹۲ و بار دیگر در انتخابات سال ۹۶ در انتخابات ثبت نام کرده بود صلاحیت او تائید نشده بود.

در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری ۱۴۰۰ صلاحیت وی در ۴ خرداد از سوی شورای نگهبان اعلام شد.

انصراف علیرضا زاکانی از انتخابات

علیرضا زاکانی پس از حضور در امامزاده علی اکبر (ع) چیذر و در جوار مرقد فرمانده شهیدش حاج محمود (عبدالله) نوریان از حضور در عرصه انتخابات کناره گیری کرد.

انتهای مطلب/آ.ع

امتیاز بدهید

تلگرام تجارت امروز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا