مدیریت منابع انسانی

معرفی 35 تا از مشاغل کم استرس که درآمد خوبی دارند

اگر با توجه به توانایی های خود به دنبال یک شغل کم دردسر و با تنش پایین هستید، مقاله پیش رو از دست ندهید. در این مقاله به معرفی 35 تا مشاغل کم استرس با شرح وظایف آن برایتان آورده‌ایم تا بتوانید انتخاب دقیق‌تری داشته باشید.

به گزارش تجارت امروز؛ داشتن یک شغل مناسب که درجه استرس پایینی را متحمل شوید بسیار مهم و حائز اهمیت است این مشاغل کم استرس می‌تواند آرامش را در زندگی روزمره شما نیز افزایش دهد. همه ما روزانه بیشترین ساعات طورل روزمان را در محیط کار می‌گذرانیم پس این نکته که مشاغل کم استرس را انتخاب کنیم بسیار مهم است. در ادامه این مطلب جامع ترین مقاله را در این حیطه خواهید خواند.

معرفی مشاغل کم استرس با درآمد بالا

بنابراین شغلی که انتخاب می‌کنیم، تأثیر زیادی بر کیفیت زندگی ما دارد. بعضی از شغل‌ها استرس‌زا و پرتنش و بعضی نیز آرام و بدون استرس‌اند. اگر می‌خواهید سلامت روان خود را بهبود دهید و از آشفتگی و تنش در زندگی‌تان بکاهید، باید از شغل‌های استرس‌زا بپرهیزید و سراغ مشاغل کم استرس بروید.

۱. نگهبان شبشغل نگهبان شب

بسیاری از شرکت‌ها به نگهبانی نیاز دارند که بتواند در طول شب که خیابان‌ها و کوچه‌ها خلوت‌اند، از تجهیزات آنها مراقبت کند. اگر به‌دنبال فضایی می‌گردید که استرس نسبتا کمی داشته باشد، نگهبانی شب می‌تواند گزینه مناسبی برایتان باشد. البته مشاغل کم استرس شبانه مشکلاتی نیز دارد که یکی از آنها اختلال خواب است. طبق تحقیقات، از هر ۵ نفر نوبت‌کار (shift worker) یکی دچار اختلال خواب شیفت کاری (shift work sleep disorder) می‌شود.

۲. دورکاری

در دورکاری معمولا با ایمیل، جلسات مجازی و تماس‌های تلفنی یا پیامک با دیگران تعامل دارید. شاید هرگز مجبور نشوید که به دفتر کار واقعی قدم بگذارید. البته دورکاری مشکلاتی نیز دارد مانند دشواری تفکیک کار و زندگی شخصی. شاید مجبور شوید که همیشه در حال کار یا در دسترس باشید تا به کارفرمایتان اثبات شود که کار می‌کنید. البته با تعیین برنامه کاری مشخص و قاطعانه بیان‌کردن انتظاراتی که از همکاران و شرکت دارید، می‌توانید زندگی کاری و شخصی خود را از هم جدا کنید.

۳. تدوین ویدئو و عکس

تدوین ویدئو، ادیت عکس یا عکاسی همگی شغل‌هایی کم‌استرس‌اند که معمولا به تعامل اجتماعی زیادی نیاز ندارند. در این شغل‌ها معمولا مستقل کار می‌کنید. البته مشاغل کم استرسی مانند عکاسی عروسی استرس‌زا هستند، چون باید در محیط‌هایی شلوغ کار کنید و با افراد زیادی برخورد مستقیم داشته باشید.

۴. خدمات فنی

بسیاری از مشاغل کم استرس در حیطه خدماتی مانند لوله‌کشی، برق‌کاری، تعمیر سیستم‌های گرمایشی و تهویه مطبوع و لوازم خانگی استرس کمی دارند و تعامل با دیگران در آنها محدود است. در این مشاغل کم استرس، معمولا افراد مستقل کار می‌کنند و می‌توانند رئیس خود باشند یا برای شرکتی بزرگ‌تر کار کنند.

۵. نویسندگی

نویسنده‌ها معمولا در خانه کار می‌کنند و به‌ندرت باید به دفتری واقعی قدم بگذارند. البته شغل‌های نویسندگی متفاوت‌اند و در آنها انتظارات متفاوتی وجود دارد. معمولا نویسنده برای نوشتن مطلبی تعیین می‌شود یا خود او از میان کارهای مختلف موجود در شرکت محل کارش یکی را انتخاب می‌کند. سپس مهلت مشخصی برای اتمام کار تعیین می‌شود. معمولا نویسنده‌ها فقط با ایمیل با دیگران تعامل دارند.

نویسندگی فنی (Technical Writing) یکی از زمینه‌های نویسندگی است که شغلی کم‌استرس محسوب می‌شود. کار نویسنده فنی جمع‌آوری اطلاعات دقیق و منطقی است. نویسنده فنی به خلاقیت نیازی ندارد و فقط باید درباره موضوعی که می‌نویسد، اطلاعاتی دقیق داشته باشد.

۶. ماساژدرمانگریماساژ درمانگر

هدف اصلی ماساژ تسکین عضلات گرفته و خسته است. ماساژدرمانگران به عضلات و بافت‌ها رسیدگی می‌کنند تا به بهبود گردش لنفاوی و کاهش دردهای عضلانی فرد کمک کنند و احساس آرامش را به او القا کنند. بیشتر ماساژدرمانگران در محیط‌هایی آرام و کم‌استرس و ساکت کار می‌کنند.

۷. ارتوتیست (Orthotist) و پراستتیست (Prosthetist)

ارتوتیست‌ها و پراستتیست‌ها خدمات مشابهی ارائه می‌دهند. پراستتیست‌ها با اندام مصنوعی کار می‌کنند و ارتوتیست‌ها معمولا با بریس‌های حمایتی برای زانو یا ستون فقرات سروکار دارند. این شغل‌ها محیط کم‌استرس و امنیت شغلی خوبی دارند. به‌علاوه رضایت‌بخش نیز هستند، زیرا اثر زیادی بر زندگی بیماران می‌گذارند. آنها دستگاه‌های حمایتی پزشکی را برای کمک به بازیابی قدرت تحرک افراد تولید می‌کنند.

۸. کتابداریکتابدار کتابخانه

آیا محیطی آرام‌تر از کتابخانه سراغ دارید؟ معمولا کتابدارها در دانشگاه‌ها، مدارس دولتی، موزه‌ها و حتی شرکت‌های حقوقی استخدام می‌شوند. وظیفه آنها مدیریت مجموعه گسترده‌ای از کتاب‌هاست. کتابداران همچنین می‌توانند آثار جدید را دسته‌بندی کنند و به انجام کارهای پژوهشی کمک کنند.

۹. مشاوره ژنتیک

مشاوره ژنتیک شغلی خاص و کم‌استرس است که درآمد خوبی نیز دارد. مشاوران معمولا در محیط‌های اداری یا آزمایشگاهی کار می‌کنند. کارشان ارزیابی سابقه سلامتی خانوادگی بیمار و توصیه آزمایش‌هایی برای پرهیز از بیماری های ژنتیکی بالقوه است. این شغل بیشتر بر احتمال بیماریها تمرکز دارد تا درمان آنها. درنتیجه می‌توانید به دیگران کمک کنید، بدون اینکه مجبور باشید مستقیما به درمان بیماری آنها رسیدگی کنید.

۱۰. طراحی صنعتی یکی از مشاغل کم استرس

طراحی صنعتی به ایده‌ها جان می‌دهد. نقش چنین فردی ایجاد مفاهیمی برای محصولات تولیدی است، محصولاتی که همه‌چیز را شامل می‌شود، از خودرو گرفته تا لامپ رومیزی! این شغل نسبتا کم‌استرس است، زیرا با طراحی سروکار دارد نه اجرا. طراحان صنعتی مفاهیم را شکل می‌دهند و دیگران راه‌های تحقق این مفاهیم را پیدا می‌کنند.

۱۱. زمین‌شناسی

زمین‌شناسی به افزایش درک انسان از ویژگی‌های فیزیکی زمین کمک می‌کند. زمین‌شناسان ترکیب و ساختار زمین را بررسی می‌کنند تا درباره گذشته، وضعیت فعلی و آینده سیاره زمین بیشتر بدانند. کار روزانه زمین‌شناسان نسبتا ساده و تحلیلی است. آنها روزها را صرف سفر به سایت‌ها، جمع‌آوری نمونه و تحلیل داده‌ها می‌کنند. همچنین ممکن است مشاهداتی انجام دهند، تحقیق کنند و گزارش‌هایی تنظیم کنند.

۱۲. نقشه‌کشی

نقشه‌کشی کار میدانی را با کار اداری ترکیب می‌کند. در این شغل از نرم‌افزارهای پیشرفته برای نقشه‌برداری مکان‌ها و جمع‌آوری داده‌های فیزیکی استفاده می‌شود. نقشه‌بردارها در فضای باز با ابزارها و نرم‌افزارهایی اندازه‌گیری‌های لازم را انجام می‌دهند. در دفتر کار نیز معمولا وظایفی ثابت با سررسیدهای انعطاف‌پذیر دارند و کارشان شدید و پراسترس نیست.

۱۳. معماری پایگاه داده

وظیفه این افراد ایجاد چهارچوبی برای مدیریت داده است که نیازهای مشتریان را برآورده می‌کند. معماران پایگاه داده در صنایع گوناگونی کار می‌کنند و معمولا در سطح سازمانی برای کمک به گسترش شرکت‌ها تلاش می‌کنند. چشم‌انداز معمار پایگاه داده می‌تواند به افزایش بهره وری، مدیریت لجستیک و حتی ورود به بازارهای جدید کمک کند. این شغل به درکی عمیق از شبکه سازی (networking) و علوم رایانه عمومی نیاز دارد.

۱۴. مهندسی مکانیکمهندسی مکانیک

این شغل از ثبات مالی، امنیت شغلی و انعطاف در نحوه کار برخوردار است. کار مهندس مکانیک طراحی و آزمایش تجهیزات است. توانایی‌های مهندسان مکانیک در موقعیت‌های مختلف متفاوت است، ولی بسیاری مهندسان مکانیک را افرادی حرفه‌ای در حل مسئله می‌دانند. آنها برای بهبود بهره‌وری با ابزارهای مکانیکی راه‌حل‌هایی را ارائه می‌دهند.

۱۵. دستیار فیزیوتراپیستدستیار فیزیوتراپ

ورود به این شغل نسبتا آسان است و برخلاف سایر شغل‌ها، به چندین سال تحصیلات دانشگاهی نیاز ندارد. دستیار زیر نظر فیزیوتراپیست کار می‌کند. او به بیماران کمک می‌کند که تمرینات را انجام دهند تا آسیب‌دیدگی آنها بهبود یابد.

۱۶. کارشناسی آمار

اگر دوست دارید که تنها و با رایانه کار کنید، می‌توانید کارشناس آمار شوید. کارشناسی آمار شغل مهمی است، زیرا شامل جمع‌آوری، سازمان‌دهی و تفسیر داده‌هایی ارزشمند است. کارشناسان آمار اعداد را غربال می‌کنند تا داده‌های قابل‌استفاده‌ای را به دست بیاورند که شرکت‌ها می‌توانند از آنها برای افزایش سود خود استفاده کنند.

۱۷. تدریس فلسفه و الهیات

آموزش فلسفه و الهیات در محیط دانشگاه تجربه‌ای بسیار کم‌استرس است. برخلاف رشته‌هایی مانند ریاضی یا علوم، تفسیر و توضیح مطالب در این رشته‌ها آزادتر است. تدریس دوره‌های فلسفه، دینی یا الهیات می‌تواند بسیار رضایت‌بخش باشد، زیرا هم می‌توانید دانش خود را به اشتراک بگذارید و هم خود را غرق در بحث‌های آزاد و مناظرات سالم کنید.

۱۸. باغبانی

بر اساس بسیاری از پژوهش‌ها، میان کارکردن و فعالیت فیزیکی در فضای باز و کاهش استرس رابطه‌ای وجود دارد. باغبانی هم یعنی می‌توانید روزتان را در فضای باز و با کارکردن در طبیعت سپری کنید. گرچه باغبانی مستلزم کار جسمی سخت است، ورود به این شغل کار دشواری نیست. باغبان‌ها کارهای زیادی انجام می‌دهند مانند چمن‌زنی و جمع‌آوری زباله‌های باغ. کار آنها سخت است، ولی همیشه نتیجه نهایی کار رضایت‌بخش است.

۱۹. توسعه‌دهنده (developer)مهندس ژنتیک

معمولا شغل کم‌استرسی است، چون مستقل کار می‌کنید. گرچه توسعه‌دهندگان گاهی باید کارها را در موعد معینی تحویل دهند یا با افرادی همکاری کنند، اکثر آنها برای تعیین زمان‌ و مکان کارشان آزادند. به‌علاوه این شغل معمولا به‌صورت دورکاری است و استرس‌های زندگی اداری را ندارد. توسعه‌دهندگان در پشت صحنه برای تولید صفحات وب، برنامه‌های نرم‌افزاری، بازی‌ها و موارد دیگر کار می‌کنند.

۲۰. کارشناس تغذیه

متخصصان تغذیه در محیط‌های گوناگونی کار می‌کنند، مانند بیمارستان‌ها و مطب‌های خصوصی. وظیفه آنها کمک به افراد برای تنظیم برنامه‌ای غذایی است که برای سلامتی و تناسب‌اندام آنها مناسب باشد. آنها برنامه‌های متعادلی از مواد مغذی را تدوین می‌کنند که افراد را تشویق به تغییر سبک زندگی و بهبود سلامتی می‌کند.

۲۱. کاردرمانی

در این شغل می‌توانید تغییر زیادی در زندگی افراد ایجاد کنید. کاردرمانی با فیزیوتراپی متفاوت است. کاردرمانی به بیماران کمک می‌کند که با زندگی روزمره سازگار شوند. آنها به بیماران کمک می‌کنند که بر درد، بیماری یا ناتوانی‌های جسمی غلبه کنند. هدف اصلی کمک به بیماران برای مراقبت از خود یا بازگشت به کار است. کاردرمانی شغلی رضایت‌بخش است که مستقیما بر زندگی افراد اثر می‌گذارد.

۲۲. مربی شخصیمربی شخصی

مربی جسمانی به افراد کمک می‌کند که به اهداف تناسب‌اندام خود برسند. این اهداف ممکن است کاهش وزن یا رسیدن به اوج آمادگی جسمانی یا صرفا داشتن سبک زندگی سالم باشد. مربی شخصی برنامه‌های تمرینی را طراحی و برای انجام آنها به افراد کمک می‌کند. مربیان شخصی در بیمارستان‌ها و باشگاه‌های ورزشی یا خصوصی کار می‌کنند.

۲۳. ارتودنسی دندان

شغلی پردرآمد است که استرس روزانه زیادی ندارد. سایر متخصصان مراقبت‌های بهداشتی باید اخبار بد را بدهند و با مسائل مختلف بیماران سروکله بزنند، ولی متخصصان ارتودنسی نگران هیچ‌یک از اینها نیستند. آنها برای بخشیدن لبخند زیبا به بیماران کار می‌کنند که موجب خوشحالی آنها می‌شود!

۲۴. شنوایی‌شناس یا ادیولوژیست (Audiologist)

وظیفه شنوایی‌شناس تشخیص و درمان اختلالات شنوایی بیماران است. آنها همچنین با مسائل تعادلی و مشکلات سایر سیستم‌های عصبی سروکار دارند. شنوایی‌شناسی از شغل‌های کم‌استرس محسوب می‌شود، زیرا با مشکلات خطرناکی سروکار ندارد که زندگی بیماران را تهدید می‌کنند. به‌علاوه بیشتر کارهای تشخیصی با فناوری و تجهیزات پیشرفته انجام می‌شود.

۲۵. مهندسی شیمی

بسیاری از محصولاتی که استفاده می‌کنید، با فرایندهای شیمیایی تولید شده‌اند. همه‌چیز، از غذا گرفته تا سوخت، با فرایندهای پیچیده طراحی‌شده به‌دست مهندسان شیمی تولید می‌شوند. مهندسان شیمی در صنایع فراوانی کار می‌کنند. آنها در داروسازی، مراقبت‌های بهداشتی و کارخانه‌های پتروشیمی نقش مهمی ایفا می‌کنند.

مهندسی شیمی شغلی کم‌استرس است، زیرا کاملا مبتنی بر علم است. بیشتر کار آنها شامل تحقیق، آزمایش و تجزیه‌وتحلیل داده‌هاست.

۲۶. تولید محتوا کار

یک کارشناس تولید کننده محتوا مسئول جمع‌آوری یا تولید اطلاعات در رسانه‌های آنلاین است. محتوای تولیدشده می‌تواند با هر فرمتی منتشر شود: پست وبلاگ، خبرنامه ایمیلی، شبکه‌های اجتماعی، ویدئو، کتاب الکترونیکی، طراحی گرافیکی و پادکست. این افراد برای هر قطعه محتوایی، گروهی خاص از مخاطبان را مورد هدف قرار می‌گیرند و محتوا را با توجه به نیازها و علایق ایشان ایجاد می‌کنند.

۲۷. ویراستاردور کاری

ویراستاری مستلزم خواندن محتوای سایر نویسندگان برای اطمینان از عدم وجود اشتباهات املایی، گرامری و نقطه گذاری و… است. برای انجام ویراستاری باید به تمام قواعد دستوری آن زبان مسلط باشید و در کنار سایر مهارت‌ها، به جزئیات دقت کنید. این کار استرس نسبتا پایینی دارد، زیرا می‌توانید از راه دور و بر اساس برنامه خود کار کنید، مگر در مواردی که سفارشات فوری مورد نیاز است. ویراستاری درآمد خوبی نیز دارد و فرصت‌های شغلی زیادی برای آن وجود دارد.

۲۸.تکنسین داروخانه

تکنسین های داروخانه متخصصانی هستند که به داروسازان در توزیع دارو و سایر مراقبت های اولیه در یک محیط داروخانه کمک می کنند. اگرچه آنها نسبت به یک داروساز کامل دستمزد کمتری دارند، اما این تکنسین ها مانع ورود بسیار کمتری نیز دارند. با این حال، برخی از الزامات مجوز دولتی وجود دارد که باید از آنها آگاه بود. تکنسین های داروسازی می توانند انتظار رشد متوسط ​​شغلی را داشته باشند و انتظار می رود تعداد مشاغل تا سال ۲۰۳۱، ۵ درصد افزایش یابد.

۲۹. مهندس فیزیک

فیزیکدان یک متخصص حرفه‌ای است که در علم، به ویژه فیزیک، به خوبی مسلط است. نقش یک فیزیکدان بسته به کارفرما می‌تواند متفاوت باشد. با این حال، آنها آزمایش‌هایی را برای آزمایش نظریه‌های علمی و تحقیق در مورد جنبه‌های ماده و انرژی و سایر عملکردها انجام می‌دهند. بنابراین، برای فیزیکدان شدن به مدرک لیسانس و تخصص در فیزیک یا هر رشته مرتبط نیاز دارید. این شغل دارای چشم انداز شغلی خوب و تعادل بین کار و زندگی است و جز مشاغل کم استرس به شمار می‌آید.

۳۰. مشاور پوست و زیبایی

مشاور پوست و مو به فردی ماهر و با تجربه در زمینه زیبایی پوست اشاره دارد که مهارت بالایی در شناخت انواع مشکلات پوستی داشته و می‌تواند بهترین راه حل ممکن را با توجه به وضعیت هر بیمار برای او تجویز نماید؛ دقت داشته باشید که درمان بیمار از وظایف مشاور پوست نمی‌باشد، ولی این بدان معنا نیست که مشاور پوست نمی‌تواند مشکلات پوستی را درمان نماید، بلکه در خیلی از موارد برای رفع مشکلات پوستی نیاز به درمان خاص به واسطه دستگاه‌های مخصوص است که ممکن است مشاور پوست دسترسی به این تجهیزات نداشته باشد.

۳۱. مدیر هنری

اگر فیلمی را تماشا کرده باشید، لیستی از افرادی که در پشت صحنه فیلم فعالیت دارند، از جمله کارگردان هنری را خواهید دید. این فرد وظیفه ایجاد تصاویر بصری و سبک سازی کل مفهوم را برای تولید یک اثر هنری جذاب دارد. مدیران هنری با هنرمندان دیگر مانند طراحان گرافیک، تدوین‌گران ویدئو، آژانس‌های تبلیغاتی و دیگر متخصصان همکاری می‌کنند تا به یک پروژه موفق دست یابند. این کار نیز یک شغل کم استرس است زیرا انعطاف پذیری زیادی دارد.

۳۲. دستیار فیزیوتراپی

دستیار فیزیوتراپی بیماران را در طول جلسات تحت نظر دارد و آنها را در تمرینات، ماساژ و کار بر روی عضلاتشان راهنمایی می‌کند و همزمان با نظارت بر پیشرفت بیماران، مداخلات درمانی دیگری را برای درمان بیماران انجام می‌دهد.

شایان ذکر است که کار فیزیوتراپیست یک حرفه پزشکی کم استرس با مزایای قابل توجه نسبت به پرستاران اورژانس است. خوبی فیزیوتراپیست‌ها این است که برنامه کاری انعطاف پذیری دارند و شیفت شب ندارند و از این رو تعادل کار و زندگی بهتری نسبت به سایر حرفه‌های پزشکی دارند.

۳۳.عکاس

اگر عاشق عکاسی هستید، پس این رشته خلاقانه مسیر شغلی عالی و یکی از رضایت‌بخش‌ در بین مشاغل کم استرس برای دنبال کردن است. شما نیازی به مدرک دانشگاهی یا هر مدرک دیگری ندارید، اما باید مهارت‌های عکاسی را به طور حرفه‌ای یاد بگیرید. جنبه خوب عکاسی این است که شما در معرض فرصت‌های بیشتری برای رشد قرار می‌دهد. این کار به نوعی نیاز به ماجراجویی دارد و به همین دلیل جز مشاغل کم استرس شناخته می‌شود.

۳۴.مدیر رسانه‌های اجتماعی

مدیر رسانه اجتماعی به معنای انجام مدیریت حرفه‌ای حساب رسانه اجتماعی برای برندهای شخصی یا تجاری است. این افراد باید یک تولید کننده محتوا و نویسنده خوب باشند تا بتوانند محتوای عالی برای جذب مخاطبان برای یک هدف ایجاد کنند. علاوه بر این، یک مدیر رسانه‌های اجتماعی باید در مهارت‌های بازاریابی، برنامه‌ریزی و سازماندهی در کنار سایر مهارت‌ها، تخصص داشته باشد.

برخلاف سایر مشاغل کم استرس در زمینه فنی، مدیر رسانه‌های اجتماعی بودن یکی از کم استرس ترین‌ها است و شما در معرض روندهایی قرار می‌گیرید که به تقویت دانش رسانه‌های اجتماعی شما کمک می‌کند.

۳۵. جواهرساز سنگ و فلزطراح جواهر و جواهر سازی

جواهرساز هنرمندی است که در استفاده از جواهرات، فلزات و سایر مواد برای ساخت گوشواره، دستبند، ساعت و گردنبند و سایر زینت‌ها مهارت دارد. در این حرفه وظیفه طراحی، برش و شکل دادن به فلزات را دارند تا تزئینات زیبا ایجاد کنند یا قطعات جواهرات را شکل دهند. بر اساس مطالعات انجام شده توسط Career Cast، شغل جواهرسازی در لیست مشاغل کم استرس قرار داد و بر اساس عوامل متعددی که شامل خواسته‌های فیزیکی، سفر، ضرب‌الاجل‌ها، محیط کار و پاداش‌ها و سایر موارد دیگر، کم استرس‌ترین شغل به شمار می‌آید.

پایان مطلب/س.آ

امتیاز بدهید

تلگرام تجارت امروز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا