خواندنی

نکاتی که باید برای خرید سنگ قبر بدانید

واملی همچون جنس سنگ، ضخامت سنگ، شکل سنگ، طرح ها و نقوش سنگ، قرنیز و هزینه های مربوط به نصب، قیمت نهایی سنگ را تشکیل می دهند.

 

با ما همراه باشید تا نکات مهم در انتخاب سنگ مزار را برای شما توضیح دهیم:

  • پارامترهای موثر در انتخاب سنگ مزار
  1. قیمت

از جمله مهمترین پارامترها در انتخاب سنگ مزار، قیمت آن است.

عواملی همچون جنس سنگ، ضخامت سنگ، شکل سنگ، طرح ها و نقوش سنگ، قرنیز و هزینه های مربوط به نصب، قیمت نهایی سنگ را تشکیل می دهند.

در حال حاضر قیمت نهایی سنگ مزارهای رایج در بهشت زهرا از حدود ۴ میلیون تومان شروع شده و به ۱۰ میلیون به بالا نیز می رسد.

نکاتی که باید برای خرید سنگ قبر بدانید

به طور کلی می توان گفت که انتخاب نوع سنگ مزار، در وهله اول به توان مالی افراد بستگی دارد. در مقاله انواع سنگ مزار می توانید با سنگ مزارهای مختلف به همراه قیمت آن ها، آشنا شوید.

  1. سلیقه

یکی از پارامترهای بسیار مهم دیگر در انتخاب سنگ مزار، سلیقه شخصی افراد است. در حال حاضر سنگ های مشکی و سفید از جمله پر استفاده ترین سنگ مزارهای موجود در کشور هستند. با این وجود سنگ مزار با رنگ های سبز، صورتی، نباتی و سایر رنگ ها نیز مورد استفاده قرار می گیرند.از طرفی شکل سنگ مزار نیز بسته به سلیقه افراد متفاوت است.

شکل سنگ مزار شامل مواردی همچون کف نصب بودن یا ارتفاع داشتن سنگ مزار، داشتن بالاسری، داشتن باغچه، داشتن شکلی غیر از شکل طبیعی سنگ می شود.

عرف خانوادگی و مذهبی

داشتن عرف خانوادگی در تهیه سنگ مزار برای درگذشتگان، یکی از پارامترها در انتخاب سنگ مزار می باشد. به طور مثال، برخی از خانواده ها که قبرهای خانوادگی دارند و همه درگذشتگان خود را در یک مکان دفن می کنند، معمولا از سنگ مزار مشابه با در گذشتگان پیشین استفاده می کنند. از طرفی در میان پیروان ادیان و مذاهب مختلف، سنگ مزارهایی با شکل های متفاوت رایج است. به طور مثال سنگ مزار هموطنان ارامنه معمولا به شکل صلیب ایستاده بوده در حالی که سنگ مزار مسلمانان همواره به صورت سنگ صاف قرار گرفته بر روی زمین می باشد.

  1. قوانین آرامستان

یکی از نکات بسیار مهم در انتخاب شکل و طرح سنگ مزار، قوانین آرامستانی است که متوفی در آن دفن شده است. به طور مثال در برخی از قطعات جدید بهشت زهرا گذاشتن بالاسری، باغچه و ارتفاع دادن به سنگ مزار ممنوع است در حالی که در قطعات قدیمی این موارد مجاز هستند. بنابراین پیش از انتخاب شکلو طرح سنگ مزار باید ملاحظات قانونی آرامستان در نظر گرفته شود. ما پیشنهاد می کنیم تا قبل از سفارش سنگ مزار حتما از مسئولان آرامستان در مرود محدودیت های موجود در مرود سنگ مزار پرس و جو کنید و یا با مشاوران خبره ما در این زمینه تماس بگیرید.

نکاتی که باید برای خرید سنگ قبر بدانید

  1. نمونه کارهای پیشین

در کنار پارامترهای مذکور، قبل از سفارش سنگ مزار، مشاهده نمونه کارهای پیشین سنگ فروشی مورد نظر الزامی است. در اصطلاح سنگ مزار فروشان، نمونه کارهای یک سنگ فروش، شناسنامه اوست.

  1. دوام و کیفیت

یکی از پارامترهایی که معمولا از دید خریداران مغفول می ماند، دوام و کیفیت سنگ مزار است.

وضعیت اکثر آرامستان های کشور بگونه ای است که سنگ های قبر بدون هیچ محافظتی در مقابل سرما و گرما و نور مستقیم آفتاب قرار می گیرند لذا اگر در سنگ قبر از سنگ عای مرغوب و عمق مناسب نوشتخ و لیزر استفاده نگردد با گذشت چند سال سنگ قبر کیفیت خود را از دست می دهد و در مواردی به طور کامل تخریب می شود.

بعضی از جنس های سنگ مزار در ابتدا، تفاوتی با سایر سنگ های همرنگ خود ندارند، اما با گذشت زمان خراب شده و یا تغییر رنگ می دهند که از زیبایی سنگ مزار می کاهد.

به طور مثال سنگ سیرجان که سفید رنگ است دوام و کیفیت بالایی دارد هر چند این مساله در نگاه اول برای افراد غیر حرفه ایی چندان معلوم نیست.

همچنین باید توجه کنید که مقاوم ترین سنگ ها سنگ های گرانیت سیاه رنگ می باشند و به طور کلی سنگ های سیاه رنگ دوام بالاتری نسبت به سنگ های سفید رنگ دارند ولی برخی از افراد به دلیل زیبایی از سنگ های سفید رنگ استفاده می کنند.

البته سنگ های سفید رنگ نیز اگر دارای جنس مرغوب باشند می توانند تا سالیان سالدوام داشته باشند ولی باید در خرید این نوع سنگ ها وسواس بیشتری به خرج داد.

  1. طرح سنگ مزار

طرح سنگ مزار شامل محتویاتی است که خریدار قصد دارد بر روی سنگ مزار حکاکی شود. مواردی همچون اطلاعات متوفی و متون یادبود که با سبک های مختلف خط، بر روی سنگ تراشیده شده و چهره متوفی که به کمک لیزر، بر روی سنگ مزار ترسیم میشود، از جمله این محتویات هستند. طرح مورد نظر، از این جهت در انتخاب سنگ مزار موثر است که دستگاه لیزر بر روی برخی سنگ مزارها به خوبی عمل نمی کند.

  1. طرح سنگ قبر های جدید ساده تر می شود:

در گذشته به طور معمول، سنگ مزالر با اطلاعات شخصی و متن های مذهبی و ادبی، به طور کامل پر می گشت، اما در حال حاضر سنگ مزار ها با طرح های ساده، در حال رایج شدن می باشد.

مدتی است که سنگ مزار هنرمندان متوفی وسایر افراد شاخص، طرح های ساده ایی داشته و به منظور ارائه اطلاعات تکمیلی همچون عکس فیلم و صدا از بارکد بر روی سنگ مزار استفاده می شود.

اگر سری به قطعه هنرمندان بزنید می بینید که هنرمندان پس از سال ۹۵ بجای پر کردن سنگ مزار با نوشته های طولانی از ساده ترین طرح ها برای سنگ مزار استفاده می کنند و اطلاعات بیشتر را در بارکد حکاکی شده برروی سنگ قبر قرار می دهند که این امرسنگ مزار آنها را بسیار خاصوزیبا نموده است و با اسکن نمودن بارکد روی سنگ قبر می توانید عکس ها، فیلم ها، زندگی نامه شجره نامه و سایر اطلاعات راجع به آن را مشاهده کنید.

تهران ،، بهشت زهرا،، بعداز درب باب الرضا سنگ پاسارگاد

۰۹۱۲۵۱۰۰۵۶۱

۰۹۱۲۲۱۲۱۴۶۷

اینستاگرام:

Sang.pasargad۲

Sangemazar.pasargad

سنگ مزار

سنگ قبر

خرید سنگ مزار

امتیاز بدهید

تلگرام تجارت امروز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا